Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

ThesslaGreen AirPack4 czy Komfovent Domekt 300?


Recommended Posts

Nędzne ilości ciepła??

 

Do 85% wg karty technicznej.

 

Jak masz za oknem +5* (średnia w sezonie grzewczym jest gdzieś w tych okolicach) to przy 85% i 22* na wywiewie i 19,4* na nawiewie odzyskujesz 0,96kW @ 200m3/h.

Przy 95% (wg karty Thesslagreen) masz przy 22* na wywiewie masz na nawiewie 21,15* (większy komfort) i odzysk 1,08kW.

120W wydaje się niewiele. Ale jak pomnożysz przez 200 dni x 24h to wychodzi 576 kWh rocznie różnicy.

 

Więc wybierając 85% tracisz na złotówkach, tracisz na komforcie cieplnym - zyskujesz na komforcie wilgotnościowym. Persaldo pewnie wyjdziesz na plus i finansowo, i od względem komfortu jak doliczysz koszty nabycia, eksploatacji i niewygodę nawilżania przy Thessli.

 

Ale obydwa wybory IMO są złe. Wybierać należy między rekuperatorami z wymiennikiem przeciwprądowym ERV.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

też uważam że 85% procent nie jest złym wynikiem, szczególnie, że Komfovent raczej podaje rzetelne dane a z innymi producentami bywa różnie

 

Nie ufasz producentom, ufaj niezależnym pomiarom w rzeczywistym domu:

 

https://forum.muratordom.pl/entry.php?132730-Wykres-jak-spada-sprawno%C5%9B%C4%87-rekuperatora-bez-odzysku-wilgoci

https://forum.muratordom.pl/showthread.php?369974-ERV-perpetum-mobile-Czyli-ciekawostka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 10 months później...
Mam Komfovent Domekt R450, choć już prawie kupiłem Thessle. Skłonił mnie właśnie odzysk wilgoci. REkuperator użytkuje rok. Po roku padł jeden z czujników, ale wymienili na gwarancji. Co do samej wilgoci, to żona czasem się skarży że jest za sucho w domu :) Nie wiem jak działają inne reku, ale co mnie zastanawia, smażenie ryby czuć jeszcze następnego dnia.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Thessla z odzyskiem będzie odpowiedzią na pytanie ;)

 

Co do smażonej ryby, do takich zadań mam specjalny tryb. Nad płytą w ścianie wywiew, reku zmienia bilans - więcej nawiewa niż wywiewa, zwiększa ciąg i ryby nie czuć. Nawet przy wymianie 600m3 bez włączonego wyciagu nad płytą zapach z kuchni się rozchodzi. Wbrew pozorom to nie jest duża wymiana i dfuzja jest szybsza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
Mam Komfovent Domekt R450, choć już prawie kupiłem Thessle. Skłonił mnie właśnie odzysk wilgoci. REkuperator użytkuje rok. Po roku padł jeden z czujników, ale wymienili na gwarancji. Co do samej wilgoci, to żona czasem się skarży że jest za sucho w domu :) Nie wiem jak działają inne reku, ale co mnie zastanawia, smażenie ryby czuć jeszcze następnego dnia.

 

A jak oceniasz głośność pracy całej instalacji? Masz tłumiki na nawiewie i wywiewie? Słychać go na max obrotach?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 months później...
A jak oceniasz głośność pracy całej instalacji? Masz tłumiki na nawiewie i wywiewie? Słychać go na max obrotach?

 

Nie mam tłumików. Nie muszą być max obroty, wystarczy standardowy tryb a słychać szumiące powietrze (to chyba standard przy rekuperatorze). Aczkolwiek reku jest w garaż (garaż w bryle domu). W łazience, która sąsiaduje z garażem słychać pracujący wymiennik obrotowy, taki specyficzny rytmiczny dźwięk :) W pozostałych pomieszczeniach nie.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Nie zgodzę się z tym, że Domekt jest "głośny".

W czerwcu 2022 wymieniłem Pro-Vent Mistral 600 PRO EC (wymiennik przeciwprądowy) na Komfovent Domekt R600H (wymiennik obrotowy).

Wymieniana była tylko centrala wentylacyjna. Instalacja jest z roku budowy domu (2012), zrobiona BARDZO dobrze: rury spiro, duże przekroje, bez dodatkowych tłumików. Sam dom bez problemu spełnia obecne normy energetyczne.

Moje obserwację są takie:

- głośność na zbliżonym poziomie przy zbliżonych przepływach powietrza (nie mierzyłem w dB, to odbiór subiektywny)

- skuteczność wentylacji (na razie mogę wypowiedzieć się tylko o okresie letnim) bardzo podobna

- sterowanie bez porównania lepsze w Domekt R600H (sterownik ścienny + aplikacja)

- informacja zwrotna (temperatura nawiewy, wyciągu, RH%, itp.) bez porównania lepsze w Domekt R600H

Zwykle korzystam z przepływów rzędu 150 - 200 m3/h dla 3 osób, w programie dobowym dostosowanym do obecności w domu. Przepływy zbilansowane, nawiew trochę większy niż wywiew.

Dom jest dość duży, o kubaturze około 800 m3.

W Domekt R600H widzę w zasadzie tylko jeden minus: nie można zejść z wentylacją poniżej 140 m3/h. Można ją (programowo lub zdalnie) wyłączyć. W Pro-Vent Mistral był szerszy zakres regulacji pracy wentylatorów ale wtedy nie mierzyłem przepływów w poszczególnych pomieszczeniach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...