Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Pompa ciepła, czy elektryczne ogrzewanie podłogowe?


pietre

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 180
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Wydaje mi się, że ogrzewanie nie matami, ale wodne. Pod to można podłączyć PC lub tani kocioł elektryczny, a później zastąpić PC.

Trzeba pamiętać, że koszt ciepłej wody grzanej przy pomocy PC jest nie mniej jak 3 razy tańszy od grzania prądem.

 

Prędzej, czy później (oby prędzej) ceny pomp ciepła spadną.

To nienormalne by hydrobox kosztował kilkanaście tysięcy nie wspominając że jednostka zewnętrzna drugie tyle.

 

Za taki hydrobox naścienny Daikina trzeba zapłacić kilkanaście tysięcy złotych. To tylko trochę rur miedzianych, pompa obiegowa, sterownik oraz elektronika. Całość z wymiennikiem płytowym i czujnikami w pudle do powieszenia na ścianie.

 

Inne "markowe" PC może trochę tańsze, ale też w cenach "z kosmosu".

 

PC zmontowana w garażu wychodzi kilka razy taniej...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...Trzeba pamiętać, że koszt ciepłej wody grzanej przy pomocy PC jest nie mniej jak 3 razy tańszy od grzania prądem.

Grzanie prądem trzeba rozwiązać w taniej taryfie.

 

Prędzej, czy później (oby prędzej) ceny pomp ciepła spadną.

Od wielu lat czytam podobne proroctwa i niestety, nic się w cenach pomp nie zmienia.

 

PC zmontowana w garażu wychodzi kilka razy taniej...

Jeśli potrafisz, to montuj. Serio piszę. Tylko leć na propanie, to cię f-gazy nie obejmą.

Edytowane przez gondoljerzy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym wybrał kocioł pelletowy (wygodnie, tanio i czysto) lub kocioł zgazowujący z buforem ciepła (niezniszczalny, tani i niezależny).

 

Serio twierdzisz, że tanio wyjdą takie systemy grzewcze w porównaniu z kablami? Wyjdą drogo. Zarówno w instalacji, eksploatacji jak, serwisowaniu i wymianie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dom jeszcze nie powstał, ale szwagier się chcę budować i dlatego się zastanawiam, czy jest sens dawać PC, skoro można dać podłogówkę elektryczną, która nie potrzebuje przeglądów i chyba jest mniej awaryjna od PC. Fotowoltaike i tak trzeba dać.

 

A dlaczego trzeba dać fotowoltaikę??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@gondoljerzy

 

Mam firmową PC i mi w zupełności wystarczy.

 

Widziałem "garażową" PC. Jest sporo tańsza od "markowej". U f-gazowców też jest specjalizacja - ci od układów wentylacyjno-klimatyzacyjnych niekoniecznie zajmują się sprzedażą PC, ale potrafią sobie zmontować dla własnej przyjemności.

 

Jak na razie sporo tańsze PC są made in china. To tak jak z samochodami - te bez gwiazdy też są do jazdy...

 

Tania taryfa to nie panaceum na wszystko - grzanie z COP = 1 to prawie zawsze rozrzutność...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tania taryfa to nie panaceum na wszystko - grzanie z COP = 1 to prawie zawsze rozrzutność...

 

Dokładnie odwrotnie. Tylko w wielkich i/lub dziurawych domach (przy dużym zapotrzebowaniu na kWh ciepła) PC nabiera sensu. Prawie zawsze TCO grzania kablami wychodzi taniej w aktualnie budowanych domach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie odwrotnie. Tylko w wielkich i/lub dziurawych domach (przy dużym zapotrzebowaniu na kWh ciepła) PC nabiera sensu. Prawie zawsze TCO grzania kablami wychodzi taniej w aktualnie budowanych domach.

 

Kaizen

 

Nie twierdzę, że nie masz racji. To jest moje zdanie.

 

Pomy ciepła tanieją, powoli, bo powoli, ale jednak. Pompa ciepła to też tańsze grzane wody.

 

Energetyka wymaga sporych nakładów finansowych , więc energia elektryczna będzie drożeć.

 

"Prawie zawsze TCO grzania kablami wychodzi taniej w aktualnie budowanych domach."

 

Dom to jednak inwestycja na lata i trudno powiedzieć jakie rozwiązanie dzisiaj zastosowane za kilka (kilkanaście ) lat będzie korzystniejsze...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kaizen

 

Nie twierdzę, że nie masz racji. To jest moje zdanie.

 

Ale masz na to jakieś analizy, obliczenia? Czy tak sobie wymyśliłeś i się tego trzymasz?

 

 

Pomy ciepła tanieją, powoli, bo powoli, ale jednak. Pompa ciepła to też tańsze grzane wody.

 

Nie zauważyłem tanienia. Chyba, że masz na myśli że kiedyś były tylko gruntowe, a teraz są droższe PC PW (ale w komplecie z DZ przez co summa summarum wychodzi taniej).

 

Postęp ekologiczny w f-gazach wymusza droższe PC - pewnie z czasem okaże się, że tylko R744 będzie legalny. A to wzrost kosztów (zobacz, ile takie pompy kosztują teraz - nawet, jak cena spadnie o połowę, to dalej będą drogie).

 

 

Energetyka wymaga sporych nakładów finansowych , więc energia elektryczna będzie drożeć.

 

I niby PC nie są na prąd?

 

Ceny usług i robocizny szybciej rosną - więc i serwis będzie szybciej drożał, niż prąd.

 

"Prawie zawsze TCO grzania kablami wychodzi taniej w aktualnie budowanych domach."

 

Dom to jednak inwestycja na lata i trudno powiedzieć jakie rozwiązanie dzisiaj zastosowane za kilka (kilkanaście ) lat będzie korzystniejsze...

 

Już się wycofujesz z radykalnego "grzanie z COP = 1 to prawie zawsze rozrzutność..."?

Ja przeliczyłem - wielokrotnie. Również pesymistyczne warianty. I nijak mi nie chce wyjść, że PC w przyzwoicie ocieplonym, niezbyt dużym domu z WM się opłaci. W sygnaturce jest kilka linków o tym. A do tego:

 

https://forum.muratordom.pl/showthread.php?148452-Pompa-ciep%C5%82a-CZY-elektryka-WEJD%C5%B9-I-POLICZ-SAM

 

https://forum.muratordom.pl/showthread.php?370616-Dom-parterowy-120m2-ogrzewanie-pr%C4%85dem-z-foto&p=8043650&viewfull=1#post8043650

https://forum.muratordom.pl/showthread.php?192315-Panasonic-Aquarea&p=7867025&viewfull=1#post7867025

https://forum.muratordom.pl/showthread.php?358477-%C5%BBywotno%C5%9B%C4%87-pomp-powietrze-woda-awaryjno%C5%9B%C4%87-koszty-serwisowania-itd&p=7850824&viewfull=1#post7850824

https://forum.muratordom.pl/showthread.php?330867-Pompa-ciep%C5%82a-w-modernizowanym-starym-domu&p=7332393&viewfull=1#post7332393

Edytowane przez Kaizen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecież są dostępne już pompy ciepła typu Monoblock chyba Haier czy Gree za mniej niż 10tys ...

 

Dasz linka?

 

A podłączyć monoblocka może spokojnie hydraulik ...

 

A potem w mrozy budzić się w nocy i sprawdzać, czy bezpiecznika nie wywaliło? Czy wydać kolejne czapki pieniędzy, na zabezpieczenia przed awarią zasilania?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja powiem tak wodna podłogówka bo podłączysz wszystko.

A na chwilę obecną kociołek elektryczny lub jakieś DIY w taniej taryfie

Do tego klima kanałowa chyba że już wszystko z grubsza porobione to 1-2 splity. W miarę tani sprzęt, w miare tanie grzanie sprzet też tani chłodzenie przy okazji

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dasz linka?

 

 

 

A potem w mrozy budzić się w nocy i sprawdzać, czy bezpiecznika nie wywaliło? Czy wydać kolejne czapki pieniędzy, na zabezpieczenia przed awarią zasilania?

 

 

A nie możesz sam poszukać ?

 

Tak na szybko.

 

W pewnym sklepie (dmuchamy) jest za około 12 tysięcy z VAT23% i w komplecie z bojlerem 200L MAXI , wiec bardzo dobra cena , tym bardziej że zapewne sam bojler jest wart te 2000zł a jak będzie z usługą montażu to i można by na 8% VAT.

Myślę że jak będzie hydraulik montował to można się z nim dogadać na "montaż" i mieć jeszcze taniej ...

 

Na Olx widzę że sama jednostka jest za około 8 tys netto + "montaż".

 

Za 12 tys z VAT23% jest też monoblock Gree .

 

Co do zabezpieczenia , to trochę ludzi na tym forum już ma monoblocki i myślę że oni więcej mogą powiedzieć.

Sądzę że albo zalać glikolem albo innym płynem , albo można zamontować jakiś tani UPS który by tylko pilnował aby był ruch wody w obiegu.

 

Myślę że jak chodzi o spore oszczędności to warto brać monoblock pod uwagę ..

 

Ciągle jakby nie patrzeć będziemy grzać CO i CWU minumum 3x taniej niż czystym prądem ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A nie możesz sam poszukać ?

Oczywiście, że szukałem. I nie znalazłem "za mniej niż 10tys ..."(cytat)

 

 

Ciągle jakby nie patrzeć będziemy grzać CO i CWU minumum 3x taniej niż czystym prądem ...

 

Odkładaj oszczędności na serwisanta i wymianę jak już się posypie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...