Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Zbrojenie rozproszone w płycie fundamentowej


Recommended Posts

  • 1 month później...
Też mnie interesuje ten temat, ale na forum jest mało informacji. Z mojego przeszukiwania internetu wynika, że zbrojenie rozproszone jest propagowane przez hurtowych wykonawców płyt, bo to znacznie skraca czas prac, a co za tym idzie zarabia się na takim interesie więcej. Natomiast projektanci podchodzą do tego z dużą rezerwą, choć to nie jest żaden argument, bo technologie się zmieniają . Ale jak jest naprawdę? Mój projektant powiedział, że on zaprojektuje ze zbrojeniem stalowym i koniec.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żaden projektant nie chce stracić uprawnień i mieć kłopotów.

 

Tylko pewnie żaden nie liczy na piechotę, a nieliczni mają program co nie tylko policzy płytę, ale jeszcze uwzględni zbrojenie rozproszone. Dlatego chętnych mało, jak już sie znajdzie to albo wali zbrojenie tradycyjne że portfel pęka, albo na czuja - bo przecież kto zobaczy, że płyta popękała? A jak popękała czy ugięła się i ktoś to zauważył, to zawsze może zwalić na beton czy bład wykonawcy, bo to nie budowa wieżowca, że jakość jest kontrolowana na każdym kroku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie wykonano płytę ze zbrojeniem rozproszonym w maju.

Dopiero skończyłem murować ściany i zalałem wieniec więc ciężko coś powiedzieć więcej.

 

Jednak z resztek betonu do zalewania płyty wylałem kawałek podjazdu, dwa pasy prosto na trawnik, grubość około 10cm, szerokość 50cm.

Od tamtej pory miałem m.in. dostawę piachu 4 osiową wywrotką, czy wyjazd gruchy z betonem i pompą do zalewania wieńca i słupów, czyli samochody o masie 30-40ton.

 

O dziwo ten tymczasowy podjazd trzyma się świetnie, popękał miejscami ale oprócz pojawienia się rys nic się nie przesunęło nawet o 1cm, żadnych szczelin itp. Fragment próbowałem odkuć i usunąć bo zmieniła się koncepcja podjazdu i jest z tym naprawdę sporo pracy, zbrojenie trzyma bardzo mocno.

 

Aha i zbrojenie było liczone na podstawie niemieckich norm budowlanych i chyba przy użyciu niemieckich programów, tak sądzę po projekcie płyty, który otrzymałem.

 

Przy aktualnej cenie stali myślę że zbrojenie rozproszone to dobry sposób żeby obniżyć koszt płyty przy zachowaniu parametrów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Płyty że zbrojeniem rozproszonym robi Brinkmann i wykonuje je w całej Polsce. Jest tu gdzies megawatek o płytach fundamentowych. Tam się udzielał kilka lat temu.

 

Mam płytę od tego wykonawcy, wykonana w 2015. Miałem podobne wątpliwości, wybrałem zbrojenie rozproszone, nie żałuje tej decyzji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To wszystko zależy kto ci robi płytę a w zasadzie jaką używa technologię do dawkowania fibry w betoniarni by nie powstały "jeże"

Drugim ważnym elementem konstrukcji jest nośność podłoża pod płytą. Jeżeli wykonawcą jest firma z dużym doświadczeniem, mająca na usługach "swoją betoniarnie"

w pozytywnym tego słowa znaczeniu, to bym się nie bał

A zbrojenia (fibry) powinno być 20-22 kg/m2 przy 18-20 cm grubości płyty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...