Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Wentylacja hybrydowa - kilka ptań


Recommended Posts

Część! Mam do was kilka pytań odnośnie wentylacji. W projekcie mam wentylację naturalną (grawitacyjną)? Nie wiem czy to jest to samo ale chodzi o to, że powietrze dostarczane jest do domu nawiewnikami okiennymi, a wyciągane na zewnątrz kominem wentylacyjnym. Jest kilka spraw o które chciałem zapytać:

 

1. Czy do jednego pionu wentylacyjnego można podłączyć tylko jedno pomieszczenie? Z tego co czytałem to pomieszczenia, w których nie ma okien oraz w garderobie, kuchni, łazience, kotłowni powinny być osobne piony.

 

2. Jak sprawa wygląda w przypadku sypialni i salonu? Czy jeżeli np. pomiędzy sypialnią a pomieszczeniem z kratka znajdują się max. dwa skrzydła drzwiowe to w sypialni nie musi być już kratki wentylacyjnej?

 

3. Czy na poddaszu użytkowym w każdym pomieszczeniu powinna być kratka wentylacyjna? Wiadomo, że garderoba i łazienka tak, ale czy w sypialniach też powinny być takie kratki? Jeżeli tak to czy sypialnie te musza mieć indywidualne piony wentylacyjne? A może wystarczy kratka w holu, a wówczas pomiędzy sypialniami, a kratka będzie jedno skrzydło drzwiowe.

 

4. Czy w sytuacji gdyby jednak na poddaszu sypialnie musiały mieć kratki wentylacyjne, a były oddalone od zaprojektowanego komina to czy można te kratki połączyć poziomo z kominem? Czy też trzeba w tych pomieszczeniach wybudować dodatkowe kominki wentylacyjne?

 

5. Czy do budowy pionów wentylacyjnych wystarczą pustaki wentylacyjne? Czy w pustakach tych trzeba umieszczać dodatkowo kolejną rurę czy wystarczy sama ścianka pustaka jako kanał wentylacyjny?

 

6. Czy na dole takiego pionu wentylacyjnego należy wykonać rewizję i np. naczynie do zbierania skroplin?

 

7. Czy żeby stworzyć wentylację hybrydową wystarczy zainstalować dedykowany do takiej wentylacji odpowiedni wentylator? Czytałem też o czujnikach sterujących pracą tych wentylatorów.

 

To taka paczka pytań na początek,. Znalezione informacje na ten temat są czasem sprzeczne więc może ktoś kto się zna podpowie co i jak.

Edytowane przez Sebixx
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zasadniczo nie da się odpowiedzieć dobrze na większość z postawionych pytań.

Dlaczego? Dlatego, że wentylacja hybrydowa jest dostosowana do specyfiki danego domu.

Projektant wykonuje stosowne obliczenia i przedstawia projekt, który zawiera konkretne modele nawiewników i konkretne modele wentylatorów.

Zdarza się sytuacja, że dobrze działająca wentylacja hybrydowa wymaga np. zamurowania jakiegoś kanału z "gotowca" albo wycięcia otworu w kominie lub wycięcia otworów w ścianach albo podcięcia drzwi itp.

 

Ad 7) Czujniki są zwykle zintegrowane z wentylatorem, patrz np. Blauberg Smart.

 

Ad 5) Żadnych dodatkowych rur nie trzeba.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok dziękuję kolego. Czegoś już jednak się dowiedziałem. W projekcie mam wentylację naturalną. Czytałem jednak, że nie zawsze jest ona skuteczna i można ją poprawić montując dodatkowy wentylator na kominku tak by wymusił on przepływ powietrza w przypadku słabo działającej wentylacji naturalnej. Skoro tak to pomyślałem czemu od razu tego nie zrobić i stąd moje pytania. Dzięki jeszcze raz!:)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...