Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Jak wysuszyć powietrze w domu - klimatyzacja czy osuszacz?


Recommended Posts

Witam, mieszkam w domu z rekuperatorem Komfovent KOMPAKT REGO 400 HE-R-EC-C3 i pompą ciepła z DZ. W pompie zainstalowano możliwość chłodzenia podłogówką. I teraz wychodzi mały problem. W domu przy włączonym chłodzeniu podłogą jest chłodno, ale jest duża wilgotność powietrza dochodząca do 70-85%. Jest to odczuwalne, bo w domu nawet jak jest 23-24 stopnie, to człowiek cały mokry i się klei. Jak najlepiej osuszać powietrze? Mam zrobione wyjście na klimę. Lepiej, taniej i wydajniej wyjdzie kupić osuszacz czy zamontować klimatyzację z funkcją osuszania? Chyba że jest jeszcze jakaś opcja. Proszę o poradę.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 42
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Chłodzenie pasywne czy aktywne?

 

Jakie DZ? Pionowe czy poziome?

Jeśli pionowe i masz teraz sensowne temperatury, to chłodnica powietrza przed wymiennikiem i pompą ciepła. Schładzając powietrze porządną chłodnicą będziesz miał max 65% - sprawdzone w praktyce i bardzo komfortowe warunki. Ale warunek to sensowne temparatury z DZ.

 

70-85% bez osuszania to i tak dobrze. W ostatnich dniach wilgotność była naprwdę wysoka - punkt rosy przekraczał 20 stopni, rekord to prawie 25.

 

punkt_rosy.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobra, ale to wtedy pompę ciepła używać do chłodzenia podłogą a klimę do suszenia? Bo jeżeli chłodzenie tylko klimą to musiałbym zainstalować jednostkę w każdym pomieszczeniu, no i dodatkowo tracę kasę zainwestowaną w chłodzenie pompą :) A w drugą stronę, to jak powiedzmy chłodzę pompą, a klima tylko w salonie, to już na piętrze się powietrze nie wysuszy. Chyba zostaje kupić jakieś osuszacze xiaomi i załączać
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chłodzenie podłogą nie ma sensu. Załóż 2 tanie klimatyzatory po 1 na każdą kondygnację tak aby dało się ją całą schłodzić. Np w sypialni głównej ale naprzeciwko drzwi albo w korytarzu aby wiało w dobrą stronę. Koszt nie jest wielki, mniejszy niż multisplita a będzie chłodno. U mnie klima chodzi może ze 2-3 godziny dziennie i w domu jest chłodno i przyjemnie - podstawowy warunek nie nagrzać bo zrobi się termos.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdybyś miał wymiennik ERV to częściowo by to pomogło przy odpowiednim umieszczeniu jednego splita.

 

Osuszacze xiaomi? Pierwsze słyszę ;) O ile nawilżacze mają, o tyle osuszacze to pompy ciepła jak klimatyzator przenośny.

 

Inna opcja to chłodnica freonowa w wentylacji, ale to już wydatek kilka tysięcy.

 

Chłodzenie podłogą to średni pomysł. Jeszcze jak osuszysz powietrze i nie przeszkadza Ci zimna podłoga to ok. Ale jak już zainswestujesz w klimę, to chłodzenie podłogą mija się celem. No może jako uzupełniające.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobra, ale to wtedy pompę ciepła używać do chłodzenia podłogą a klimę do suszenia?

 

Obstawiam, że jak osuszysz klimą to już nie będziesz potrzebował dalej schładzać podłogą.

 

Temat wraca jak bumerang, więc zebrałem swoje przemyślenia:

https://forum.muratordom.pl/entry.php?132793-Gor%C4%85cy-i-duszny-temat-upa%C5%82y-i-wilgotno%C5%9B%C4%87-Klima-rz%C4%85dzi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Łagodność w ocenie :). Jak górne rejony tego zakresu to tragedia do sześcianu jak dolne to zwyczajnie bardzo kiepsko.

 

Ja bez osuszania mam w ostatnich dniach 69-73% i oceniam to kiepsko lub bardzo kiepsko.

 

Myślę, że te wartości wynikają z pomiaru. Większośc higrometrów na rynku mierzy po prostu słabo. Moje BME280 np nie wiadomo czemu zaniżały. Znalazłem kilka takich przypadków. Zewnętrzny przeskalowałem filtrami do pomiarów z meteo.waw.pl, a pozostałe pod niego i w sumie bardzo ładnie wyniki mi się pokrywają.

 

Kiedy na zewnątrz masz 22g/m3 to w domu nie ma szans na 69-73 - chyba, że masz 27-28 stopni. Tutaj m,amy te 23 - więc wchodzimy już w 90 kilka %. 14-15 lipca Reku i chłodnica usunęły 28litrów wody z powietrza by w domu utrzymać okolice 13-14g/m3.

 

Przechwytywanie.jpg

Edytowane przez Owczar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem coś takiego https://pl.xiaomiplanet.sk/xiaomi-deerma-dem-dt35c-odvlhcovac-4/ 380W mocy. Już sam nie wiem. Broniłem się przed tą klimą, ale chyba wyjdzie, że i tak trzeba będzie coś zamontować.

 

Fajne tylko nie mogę znaleźć informacji nt zasady działania czy testów. Jeśli jest jak napisali, to spoko, mógłby rozwiązać Twój problem. Ostatnio też była mowa o rotorach z powłoką sorbcyjną, ale nie wiem jaka jest ich wydajność.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że te wartości wynikają z pomiaru. Większośc higrometrów na rynku mierzy po prostu słabo.

Nie mogę wykluczyć, że moje cywilne mierniki (Komfovent i ThermPro) źle mierzą.

Może być też tak, ze rotory bez warstwy sorpcyjnej także robią robotę w tej materii tylko w mniejszym zakresie.

Co do czujników to będe miał kolejny tak tylko przyślą, więc do weryfikacji i porównania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprzed paru dni/tygodnia gdy było bardziej wilgotno nie zanotowałem, ale to było 24 +/- 0,5 i te 69-73% (mniej więcej).

 

W tej chwili w zależności od czujnika i pomieszczenia:

 

24,3 i 65

24,3 i 67

24,6 i 68

 

Nie znalazłem rotora w częściach do kupienia na stronie, więc musiałbym się bardziej aktywnie dowiadywać. Póki co nie planuję. Obserwuję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może być też tak, ze rotory bez warstwy sorpcyjnej także robią robotę w tej materii tylko w mniejszym zakresie.

 

Żaden wymiennik nie jest w stanie przenieść wilgoci ze strumienia o mniejszej wilgotności bezwzględnej do większej tak, jak nie jest przenieść ciepła z zimniejszego strumienia do cieplejszego.

 

Jak na czerpni masz 100% albo niewiele mniej i nie ogrzewasz tego strumienia w wymienniku, to nie jesteś mu w stanie wcisnąć wilgoci choćby wywiewane miało też 100%.

 

attachment.php?attachmentid=457446

 

attachment.php?attachmentid=457448

 

Zapewnij czujnikowi warunki, w których skrapla się para wodna to będziesz wiedział, czy potrafi pokazać 100%

 

Sprawdź, co siedzi w Twoich miernikach - coś się dowiesz o ich dokładności. Jak DHT to nie patrz na ich wskazania.

 

https://www.kandrsmith.org/RJS/Misc/Hygrometers/calib_many.html

20210716Wilgotność.jpg

20210716Wilgotność1.jpg

Edytowane przez Kaizen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdź, co siedzi w Twoich miernikach - coś się dowiesz o ich dokładności. Jak DHT to nie patrz na ich wskazania.

Mam różne mierniki, nie w każdym wiem co siedzi. W jednym nie wiem i nie będą rozbierał w innym jest C15-M53R.

 

Zapewnij czujnikowi warunki, w których skrapla się para wodna to będziesz wiedział, czy potrafi pokazać 100%

Nie robiłem czujnikowi warunków laboratoryjnych. Sprawdziłem jak reaguje na dużą zmianę i zabrałem go do łazienki na czas prysznica. Zareagował i wskazał 95%.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...