Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Jakie ogrzewanie do domku 55m


jacekszer

Recommended Posts

Witam mieszkam w blizniaku o powierzchni 55m2 użytkowe obecnie ogrzewam kominkiem z płaszczem wodnym ze względu braku miejsca zastanawiam się nad zmianą ogrzewania, na pompę ciepła powietrzna typu monoblock albo kocioł elektryczny ewentualnie klimatyzatory ,moje pytanie jakie ogrzewanie zastosować żeby koszty mnie nie zjadły.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Opału zużywam jakieś 15m drewna koszt jakieś 2500 do 3000 tysięcy temperaturę na kominku trzymałem w granicach 50/60 stopni i nie całymi dniami za ciepło przepalałem rano i po południu .w domu mam same grzejniki bez podłogówik

15m3 drewna na 55m2 i 3 klocki za ogrzewanie "dużego pokoju" ?

W tym "dużym pokoju" nie masz okien a dziury zaslaniasz plandeką ?

Dla mnie masakra...

Edytowane przez Arturo1972
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Opału zużywam jakieś 15m drewna koszt jakieś 2500 do 3000 tysięcy temperaturę na kominku trzymałem w granicach 50/60 stopni i nie całymi dniami za ciepło przepalałem rano i po południu .w domu mam same grzejniki bez podłogówik

 

Grubo ponad 20 000 kWh na taki domek? Masakra. Regulujesz jakoś przepływ powietrza przezmten kominek, czy większość ciepła wylatuje kominem? Suchym palisz?

Przy takich parametrach zasilania jak wyciągniesz COP=2,5 to będzie dobrze. Wtedy ogrzewanie pociągnie jakieś 8 000 kWh prądu w dużej mierze, przez brak akumulacji, w drogiej strefie. Licząc po 50gr/kWh średnio wyjdzie 4000zł/r.

 

Zacząłbym od poszukania przyczyny tak masakrycznego spalania (ocieplenie, uszczelnienie, może montaż rekuperacji) i montażu klimy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ocieplenie mam styropian 15cm a na poddaszu wełna 15cm okna plastiki 2szybowe te 15m drzewa ilczę cały rok bo latem grzeję wodę użytkową ,może te 15 m to przesadziłem ale 10 to spalę na pewno może rzeczywiście większość ciepła idze w komin

Na taki "duży pokój" powinno zejść max.2m3 drewna i w tym cwu.

Wywal to gówienko co masz, jakbyś do każdego grzejnika wsadził grzałkę to będzie zawsze taniej niż niby tanim drewnem :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mieszkam tu drugi rok kupiłem to z tym kominkiem z tego co wyczytałem kominek jest na 120m 12 albo 14kw nie znam się na tym ale wydaje mi się że jest za durzy na taki mały metraż i dlatego idze tyle drzewa dlatego chcę zmienić tylko nie wiem na jakie ogrzewanie czy kocioł elektryczny czy pompę ciepła ?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mieszkam tu drugi rok kupiłem to z tym kominkiem z tego co wyczytałem kominek jest na 120m 12 albo 14kw nie znam się na tym ale wydaje mi się że jest za durzy na taki mały metraż i dlatego idze tyle drzewa dlatego chcę zmienić tylko nie wiem na jakie ogrzewanie czy kocioł elektryczny czy pompę ciepła ?

Ani jedno ani drugie.

Dla tak małego pomieszczenia bufor ciepła z grzałka będzie idealny i będzie znacznie tańszy w eksploatacji niż masz to obecnie .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie kombinuj, masz jak wyżej.

Oczywiście Elterm jest też rozwiązaniem ale przy grzejnikach będzie Ci grzał cały czas.

Będziesz miał taniej niż drewnem ale przy buforze i przy przejściu na G12W myślę, że ogrzewanie i cwu wyjdzie Ci jakieś 5000kWh a to jakieś 1500-1800zl.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak dobrze zrozumiałem to muszę zamontować sam bufor z grzałką i to wystarczy jestem laikiem w tych sprawach nie mam pojęcia nawet jak to wygląda i ile powinno mieć litrów

 

Dokładnie tak,sam bufor z grzałka wystarczy.

Ilu litrowy to zależy od Ciebie a głównie od tego ile ten pokój potrzebuje energii, czyli kWh na ogrzanie się.

Stawiam 1000l to max ale proponuję to:

https://forum.muratordom.pl/showthread.php?74235-Jak-quot-to-quot-si%C4%99-robi-czyli-bufor-ciep%C5%82a&p=2606648&viewfull=1#post2606648

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie tak,sam bufor z grzałka wystarczy.

Ilu litrowy to zależy od Ciebie a głównie od tego ile ten pokój potrzebuje energii, czyli kWh na ogrzanie się.

.

 

Zalezy głownie od projektowego obciązenia cieplnego budynku (nie mylic z zapotrzebowaniem na ciepło) oraz dostepnej taryfy. Wilekosc energii ma drugorzedne znaczenie do doboru pojemnosci, a ma znaczenie do kosztów ogrzewania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...

Dzień dobry,

 

Aby móc dokładnie określić najlepsze rozwiązanie dla Pana domu, warto, aby zajął się tym wykwalifikowany specjalista, który na miejscu oceni i pomoże Panu wybrać najlepsze rozwiązanie

 

Zachęcam do kontaktu z naszym autoryzowanym partnerem, który z pewnością rozwieje Pana wątpliwości i pomoże w dobraniu najlepszych możliwych urządzeń. Najbliższego autoryzowanego partnera znajdzie Pan na stronie: https://www.bosch-thermotechnology.com/pl/pl/autoryzowani-partnerzy/dealersearch/

 

Pozdrawiam

----------------------------------

Konsultant Bosch Termotechnika

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...