Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Wkuwanie rur w ścianę? - mieszkanie w nowym bloku


alekoz

Recommended Posts

Witam forumowiczów! :yes:

 

Jestem od niedawna właścicielką mieszkania w stanie deweloperskim. Zastanawiam się jak to jest z tym wkuwaniem rur w ściany? Rury idą po ścianie, a co najlepsze - odpływ jest tylko wyprowadzony do pomieszczenia, należy go samemu "przeciągnąć" w miejsce umywalki, wc itd. :bash:

 

Myślałam, że jedynym wyjściem jest zastosowanie kartongipsu, bo ściany między mieszkaniami są z pustaka silikatowego 18 cm grubości i podobno nie można tego kuć, ALE! widziałam u sąsiadów, że rury będą wkute w ściany. Zagadałam, podpytałam, popatrzyłam. Widoczne kucia aż do dziur w pustakach, wyryte tak że do sąsiada brakuje z 5 cm :rotfl:

 

Ich fachowiec mówi że wejdzie w to pianka i będzie gitara, a ja się zastanawiam... co jeśli sąsiad też się wkuje w to miejsce? I co z hałasami?

 

Mówią, że każdy się wkuwa.. a czy prawo to jakoś reguluje? Czy dla świętego spokoju zrobić kartongips?

 

Podpowiedzcie :wave:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od tego są przepisy prawa budowlanego , łazienki ze ścianą dzielącą dwa mieszkania a tak przeważnie bywa , nie wolno wkuwać rur w ścianę ,

Gdzieś ostatnio był o tym artykuł , i nawet chyba w tym dodatku do gazety muratora o zmianach przepisów budowlanych też tam było.

Zgłosić sąsiada do spółdzielni / zarządcy / przyjdzie nadzór budowlany i ładnie sąsiad będzie na swój koszt przywracał do stanu poprzedniego.

 

Wkuwanie w ścianę raz że osłabia bardzo nośność ściany a dwa powoduje że hałas przenosi się do drugiego mieszkania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 cm to najciensza silka spelniajaca wymagania i dlatego daja rury po scianie. Wasza sprawa co z tym zrobicie, ale wiekszosc ludzi swiadomie lub nie wkuwa w sciany. Wiadomo ze oslabi to wlasnosci akustyczne ale przewaznie ta czesc sciany jest zabudowana meblami i nie jest to jakos wyjatkowo odczuwalne, chyba ze przypadkiem rzeczywiscie dwaj sasiedzi beda kuli w jednym miejscu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year później...
  • 5 months później...

Witam forumowiczów,

 

od niedawna jestem właścicielem mieszkania w nowym budownictwie gdzie sąsiad wkuł rury i odpływ w ścianę miedzy-lokolową/konstrukcyjną.

od tego czasu słyszymy wszystkie dźwięki związane z braniem prysznica i idąca wodą po ścianie itd.

 

cała akcja od zgłoszenia usterki ciągnie się już od końca maja.

 

sprawa została zgłoszona do :

- dewelopera(z automatu stracili już rękojmie samym wkuciem deweloper sprawdził nasz lokal pod katem przeróbek).

- Zarządcy który nakazał przywrócenia do stanu pierwotnego(była wizja lokalna z włąścicielką, ekipa budowlaną, konserwatorem i również my).

- Nadzoru budowlanego - ponieważ sąsiad przestał odbierać telefony i odpisywać na meile , sprawa już jest przyjęta przez nadzór i będą działać.

 

dodam że mam meilowe przyznanie się sąsiada do wkucia rur oraz mam świadka "konserwatora budynku" który również słyszał wypowiedź ekipy budowlanej..

 

na koniec jeszcze założę sprawę cywilną o zadośćuczynienie tych wszystkich miesięcy w których musieliśmy znosić hałasy dochodzące z lokalu sąsiadów lub o lokal zastępczy na czas remontów.

 

aktualnie sprawa jeszcze trwa ale nie odpuszczę takiego chamstwa i prostactwa ze strony sąsiadów(podczas wizji lokalnej nazwali nas że jesteśmy po*ebani i że wszyscy tak robią i ze się czepiamy takiego czegoś i powinniśmy iść do laryngologa).

aktualnie wynajmują to mieszkanie wiec będą mieli kłopot mam nadzieje że Nadzór nie będzie miał skrupułów.

Edytowane przez Mati1992x
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

aktualnie wynajmują to mieszkanie wiec będą mieli kłopot mam nadzieje że Nadzór nie będzie miał skrupułów.

 

Optymista. Tylko że inspektor działa w granicach prawa a właściciel lokalu nie jest dla niego podmiotem który może ukarać za złamanie art. 61 PB.

Art. 61. Właściciel lub zarządca obiektu budowlanego jest obowiązany:

 

Lokal nie jest obiektem budowlanym więc karę może dostać zarządca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tym czy dostaną jakieś kary to już się tam mniej przejmuję, ważne żeby wyciągnęli te rury ze ściany a resztę spraw załatwię sądownie.

 

Jeżeli nie dla uniknięcia kary, to z jakiego powodu mieliby robić remont? Co ten PINB zmieni?

A co do akustyki, to nie łatwo będzie udowodnić, że rura z wodą wkuta w ścianę ją pogorszyła. Z ciekawości wrzuć, jak dostaniesz ekspertyzę biegłego sądowego.

Napisałeś, że "wkuł rury i odpływ w ścianę miedzy-lokolową/konstrukcyjną.

od tego czasu słyszymy wszystkie dźwięki związane z braniem prysznica i idąca wodą po ścianie itd."

A przed wkuciem mieszkał i nie słyszałeś tych odgłosów?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

regulamin użytkowania lokalu mieszkalnego został dostarczony wszystkim mieszkańcom i w nim jest zapisane że zakazuje się wkuwania rur w ściany konstrukcyjne/międzylokalowe dlatego podejścia były naścienne, ponieważ akustyka oraz pogorszenie się nośności ścian itd i że w takim przypadku właściciel mieszkania musi przywrócić ścianę do stanu pierwotnego.

 

wg mnie w tym przypadku akustyka to jedno a drugie to że nie można sobie samowolnie wkuwać rur w ściany nośne/międzylokalowe tym bardziej że mamy przyznanie się samej ekipy która remontowała to mieszkanie oraz meila właścicielki ze tak właśnie było, zdjęcia oraz raport z wizji lokalnej.

 

wcześniej nie słyszałem ponieważ jest to nowo wbudowany blok, i od początku sąsiedzi mieli ściany wkute do czego się przyznali na wizji lokalnej jak i również w korespondencji mailowej z zarządcą.

Edytowane przez Mati1992x
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaka jest grubość tej ściany między lokalowej? - 25cm

Z jakiego materiału jest wykonana?porotherm

Jest to ściana nośna? tak nośna, międzylokalowa

Jaki przebieg mają bruzdy (pion, poziom, ukośne) i jaka jest głębokość tych bruzd? pionowo jedna do prysznica, oraz druga umywalki ora zodpływ umywalki(sama rura odpływowa ma 5 cm szeorkosci wiec brudza musi byc dość spora)

Edytowane przez Mati1992x
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

regulamin użytkowania lokalu mieszkalnego

 

A któż to (poza ustawodawcą oczywiście) ma prawo mówić właścicielowi, co może robić ze swoją własnością? Niejedna uchwała tego typu poległa w sądzie. Czy raczej sąd stwierdzał, że od początku jest nieważna, bo wykracza poza zakres w jakim może decydować wspólnota mieszkaniowa czy spółdzielnia.

 

 

wcześniej nie słyszałem ponieważ jest to nowo wbudowany blok, i od początku sąsiedzi mieli ściany wkute do czego się przyznali na wizji lokalnej jak i również w korespondencji mailowej z zarządcą.

 

To skąd wiesz, że to kwestia wkucia?

Wkucie puszek - owszem, pogarsza sytuację bo wewnątrz prawie pusto i jeszcze rezonuje. Tylko to robi już deweloper. Ale rura wypełniona wodą, w otulinie raczej jeszcze bardziej tłumi dźwięki.

A składając pozew cywilny będziesz musiał udowodnić, że poniosłeś jakąś szkodę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A któż to (poza ustawodawcą oczywiście) ma prawo mówić właścicielowi, co może robić ze swoją własnością? Niejedna uchwała tego typu poległa w sądzie. Czy raczej sąd stwierdzał, że od początku jest nieważna, bo wykracza poza zakres w jakim może decydować wspólnota mieszkaniowa czy spółdzielnia.

 

 

 

 

To skąd wiesz, że to kwestia wkucia?

Wkucie puszek - owszem, pogarsza sytuację bo wewnątrz prawie pusto i jeszcze rezonuje. Tylko to robi już deweloper. Ale rura wypełniona wodą, w otulinie raczej jeszcze bardziej tłumi dźwięki.

A składając pozew cywilny będziesz musiał udowodnić, że poniosłeś jakąś szkodę.

 

Wspólna ściana jest własnością sąsiada i może się wkuwać do woli ??

Wkucie puszek... puszki się wierci a nie wkuwa.

Puszki rezonują bo są w dodatku prawie puste ?? :)

 

Rury kanalizacyjne są w otulinie ??

Wodne mogą być w otulinie ale może tylko od ciepłej wody.

 

Autor tematu narzeka więc pewnie dźwięki są dla niego uciążliwe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wykonywanie bruzd i wnęk pod instalacje w murowanych ścianach

https://inzynierbudownictwa.pl/wykonywanie-bruzd-i-wnek-pod-instalacje-w-murowanych-scianach/

 

W przypadku bloków zazwyczaj jest żelbetowa konstrukcja szkieletowa. Jak w niej ktoś nie bruzduje, to przepisy dotyczące bruzdowania w elementach konstrukcyjnych nie mają zastosowania, bo ściana (nawet gruba) obciążeń nie przenosi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W przypadku bloków zazwyczaj jest żelbetowa konstrukcja szkieletowa. Jak w niej ktoś nie bruzduje, to przepisy dotyczące bruzdowania w elementach konstrukcyjnych nie mają zastosowania, bo ściana (nawet gruba) obciążeń nie przenosi.

 

Nie masz racji.

W przypadku bloków nie jest to "zazwyczaj" żelbetowa konstrukcja szkieletowa.

Jeżeli się da to zazwyczaj buduje się tradycyjną konstrukcję murowaną. Zwłaszcza jeżeli muruje się z bloczków silikatowych.

 

Czy można bruzdować w "żelbetowej konstrukcji szkieletowej" ?

 

Bruzdowanie w omawianym przypadku dotyczy wspólnej ściany między mieszkaniami.

Nośność to ściany w związku z bruzdowaniem to jedno a dużo większym problemem jest zmniejszenie izolacyjności akustycznej w wyniku brudzowania i umieszczania w tych bruzdach instalacji wod-kan.

 

Możesz wyjaśnić zdanie

Jak w niej ktoś nie bruzduje, to przepisy dotyczące bruzdowania w elementach konstrukcyjnych nie mają zastosowania, bo ściana (nawet gruba) obciążeń nie przenosi. ??

Zakładasz, że w ścianach wypełniających żelbetowy szkielet budynku mieszkalnego można bruzdować do woli?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...