Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

to już schyłek węgla?


Witar41

Recommended Posts

Co do norm kominkowych - to najpierw sprawdź nazewnictwo, bo trochę się kompromitujesz
W nawiązaniu do w #141 zawartym – dla ułatwienia podaję – od słów się to zaczyna : „Jeśli o kominki chodzi : „i dalej w tym następującym!!!

 

Ja czekam - aż może Ty mi to wytłumaczysz lub objaśnisz w czym mój błąd leży lub niezrozumienie czy błędna interpretacja – tak jak w zacytowanym napisałeś.

 

Acz może jesteś kolejną osobą jeśli o kominki chodzi, która raptem i dziwnym zbiegiem okoliczności zaczyna o tym mówić i gdy do konkretów dochodzi, to nabiera wody w usta – tylko że co – to jest jakiś temat tabu czy może co innego się z tym wiąże!!!

 

Tak na marginesie - nie w OBI ale w Castroamie jakiś czas temu takie widziałem - pięknie oklejone tak jak o tym napisałem.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 275
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

30 lat minęło od transformacji, a mamy takie zapóźnienie... Realnie u mnie będzie pewnie kilka tysięcy normy dzisiaj. U sąsiada pokazuje 2600 pm 2.5 wg przelicznika. Odechciewa sie wszystkiego. Reku wyączone, gdy szło trochę w ciągu dnia to na 30m3 na godzinę. Dramat. mam wrażenie , że smród wdziera się przez ściany. Dzieci pokasłują. Jutro siedzą pewnie w domu bo w centrum jest jak w kominie od wczoraj.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 lat minęło od transformacji, a mamy takie zapóźnienie... Realnie u mnie będzie pewnie kilka tysięcy normy dzisiaj. U sąsiada pokazuje 2600 pm 2.5 wg przelicznika. Odechciewa sie wszystkiego. Reku wyączone, gdy szło trochę w ciągu dnia to na 30m3 na godzinę. Dramat. mam wrażenie , że smród wdziera się przez ściany. Dzieci pokasłują. Jutro siedzą pewnie w domu bo w centrum jest jak w kominie od wczoraj.

 

Dla uspokojenia twojej trwogi powiem ci tylko że jak by w PL na masową skalę skoczono w pompy ciepła to wszyscy byśmy marzli i dobrze o tym wiesz dlaczego , mam nadzieję że wiesz .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... powiem ci tylko że jak by w PL na masową skalę skoczono w pompy ciepła to wszyscy byśmy marzli...
Pozwolę sprostować sobie Twoje słowo - nie marźli tylko wszyscy byśmy zamarźli.

 

Do tego bardzo słusznie i mądrze napisałeś – bo są z tym związane te ALE : pierwsze to kasa a drugie, to niewydolność energetyczna tego co nazywamy naszym Krajem lub czy może naszą Ojczyzną :

 

Tak że pompiarze zacznijcie zgodnie z normą @fotohobby wkłady kominkowe kupować, zacznijcie się gotować, zacznijcie się spinać i pośladki zaciskać oraz zacznijcie zbierać świce – kupujcie akumulatory i przetwornice. Agregaty prądotwórcze odradzam, bo kopcą przecież okrutnie i hałasują niemiłosiernie acz z tym hałasowaniem to przesadzam – wam jest to powszechne i w niczym wam to nie przeszkadza.

Edytowane przez samsu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skromnie muszę się przyznać że też to ustrojstwo kupiłem tzn monobloka aby samemu sobie toto podłączyć tylko że nie mam narazie zamiaru całkowitej likwidacji mojego ulubionego kociołka na ekogroszek bo no bo nijako nie umiem się wyobrazić że to ustrojstwo mnie wygrzeje a już na bank nie w tych pieniądzach co ekogroszkiem sory niedługo groszkiem 3 , więc kociołek zostanie puki co potem się zobaczy .
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...)
Co złego jest w tym, że kogoś stać i sobie kupił.

 

Nooo ja nic złego nie widzę ani w PC jak i ani w PV – tylko pojąć tego nie mogę dlaczego taki jeden z drugim molestuje, gwałci i napada na innych, że też mają sobie to kupić - zwłaszcza w sytuacji takiej z jaką od lat lub od zawsze mamy - o czym wyżej i nie tylko w tym temacie już pisałem..

 

Weźmy pod rozwagę oponiarza tego – on musi jarać tym co ma, bo inaczej wszyscy zamarzną razem z nim w tej chałupie chyba jego.

Nooo i co on też PC i PV sobie ma kupić skoro go nie stać na to by jarać tym co ma i dlatego wspomagać się musi skopcaniem opon.

 

Tak / Tak – on gadać se może o tym swoim apartamencie w Lublinie w którego kotłowni niebieski z gazu ziemnego płonie a z uwagi na to, to czemu nie robi czy nie zrobi jak o tym pisze i oponami kopci.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak myślałem, że jednak inaczej, niż napisał....
@fotohobby - skoro masz problem z wejściem do tego : https://forum.muratordom.pl/showthread.php?368255-Ogrzewanie-za-darmo&p=8004682&viewfull=1#post8004682 oraz w tym zawartego i ustosunkowaniem się jak pisałem, to teraz jaki zaś problem mieć będziesz gdy już masz, to na oczach – nie wyłączając z tego co jest wyżej nad tym przedstawione :

 

Zmierzając do sedna – czyli : UCHWAŁY NR 162/17 SEJMIKU WOJEWÓDZTWA MAZOWIECKIEGO z dnia 24 października 2017 r. - i tak :

2. Ilekroć w uchwale jest mowa o rozpoczęciu eksploatacji instalacji, należy przez to rozumieć pierwsze uruchomienie instalacji w miejscu obecnego użytkowania.

§ 2. Rodzaje instalacji, dla których wprowadza się ograniczenia i zakazy w zakresie ich eksploatacji to instalacje, w których następuje spalanie paliw stałych w rozumieniu art. 3 pkt 3 ustawy z dnia 10 kwietnia 1997 r. – Prawo energetyczne (Dz. U. 2017 r. poz. 220, 791, 1089, 1387 i 1566), w szczególności piece, kominki i kotły, w tym kotły wchodzące w skład zestawów zawierających kocioł na paliwo stałe, ogrzewacze dodatkowe, regulatory temperatury i urządzenia słoneczne, jeżeli:

1) dostarczają ciepło do systemu centralnego ogrzewania, lub

2) dostarczają ciepło do systemu ogrzewania wody użytkowej, lub

3) wydzielają ciepło poprzez:

a) bezpośrednie przenoszenie ciepła, lub

b) bezpośrednie przenoszenie ciepła w połączeniu z przenoszeniem ciepła do cieczy, lub

c) bezpośrednie przenoszenie ciepła w połączeniu z systemem dystrybucji gorącego powietrza.

§ 5. W przypadku instalacji, o których mowa w § 2 pkt 1 i 2, dopuszcza się wyłącznie eksploatację instalacji zapewniających minimalne poziomy sezonowej efektywności energetycznej i normy emisji zanieczyszczeń dla sezonowego ogrzewania pomieszczeń określonych w pkt 1 załącznika II do rozporządzenia Komisji (UE) 2015/1189 z dnia 28 kwietnia 2015 r. w sprawie wykonania dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/125/WE (Dz. U. UE L 193 z 21.7.2015, str. 100, z późn. zm.2)) w odniesieniu do wymogów dotyczących ekoprojektu dla kotłów na paliwo stałe.

§ 6. W przypadku instalacji, o których mowa w § 2 pkt 3, dopuszcza się wyłącznie eksploatację instalacji, które spełniają minimalne poziomy sezonowej efektywności energetycznej i normy emisji zanieczyszczeń dla sezonowego ogrzewania pomieszczeń określone w pkt 1 i 2 załącznika II do rozporządzenia Komisji (UE) 2015/1185 z dnia 24 kwietnia 2015 r. w sprawie wykonania dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/125/WE (Dz. U. UE L 193 z 21.7.2015, str. 1, z późn. zm.3)) w odniesieniu do wymogów dotyczących ekoprojektu dla miejscowych ogrzewaczy pomieszczeń na paliwo stałe.

§ 7. Podmiot eksploatujący instalację jest zobowiązany do wykazania spełniania wymagań określonych w niniejszej uchwale poprzez przedstawienie dokumentów potwierdzających spełnienie tych wymagań, w szczególności:

1) dokumentacji technicznej urządzenia, lub

2) instrukcji dla instalatorów i użytkowników, o której mowa w pkt 2 lit. a) załącznika II do rozporządzenia Komisji (UE) 2015/1189 z dnia 28 kwietnia 2015 r. w sprawie wykonania dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/125/WE w odniesieniu do wymogów dotyczących ekoprojektu dla kotłów na paliwo stałe oraz w pkt 3 lit. a) załącznika II do rozporządzenia Komisji (UE) 2015/1185 z dnia 24 kwietnia 2015 r. w sprawie wykonania dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/125/WE w odniesieniu do wymogów dotyczących ekoprojektu dla miejscowych ogrzewaczy pomieszczeń na paliwo stałe.

§ 10. Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia, z następującymi wyjątkami:

1) § 4, który wchodzi w życie z dniem 1 lipca 2018 r.;

2) wymagania określone w § 5, dla instalacji, których eksploatacja rozpocznie się przed dniem wejścia w życie uchwały, będą obowiązywać:

a) od dnia 1 stycznia 2023 r. – w przypadku instalacji niespełniających wymagań w zakresie sprawności cieplnej i emisji zanieczyszczeń określonych dla klasy 3, 4 lub 5 według normy PN-EN 303-5:2012,

b) od dnia 1 stycznia 2028 r. – w przypadku instalacji spełniających wymagania w zakresie sprawności cieplnej i emisji zanieczyszczeń określonych dla klasy 3 lub klasy 4 według normy PN-EN 303-5:2012;

3) wymagania określone w § 6, dla instalacji, których eksploatacja rozpocznie się przed dniem wejścia w życie uchwały, będą obowiązywać od dnia 1 stycznia 2023 r., z wyjątkiem instalacji, które zostaną wyposażone w urządzenie zapewniające redukcję emisji pyłu do wartości określonych w punkcie 2 lit. a) załącznika II do rozporządzenia Komisji (UE) 2015/1185 z dnia 24 kwietnia 2015 r. w sprawie wykonania dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/125/WE w odniesieniu do wymogów dotyczących ekoprojektu dla miejscowych ogrzewaczy pomieszczeń na paliwo stałe.

 

Teraz powyższe przetłumaczone ale nie wiem na czyje :

Uchwała antysmogowa 24 października 2017 r. Sejmik Województwa Mazowieckiego przyjął uchwałę antysmogową dla Mazowsza (obowiązuje od 11 listopada 2017 roku).

Wskazuje ona, jakie piece i opał będą mogły być stosowane, a które zostaną ograniczone.

 

Nakaz wymiany pieców – jakie terminy obowiązują mieszkańców województwa?

1.) Od 11 listopada 2017 r. można montować tylko kotły spełniające normy emisyjne zgodne z wymogami ekoprojektu (czyli wynikającej z treści rozporządzenia Komisji UE, które można znaleźć na stronie Ministerstwa Energii),

a.) Do końca 2022 r. należy wymienić tzw. „kopciuchy” czyli piece na węgiel lub drewno niespełniające wymogów dla klas 3,4 lub 5 według normy PN-EN 303-5:2012,

b.) Do końca 2027 r. należy wymienić piece na węgiel lub drewno klasy 3 lub 4 według normy PN-EN 303-5:2012,

c.) Użytkownicy kotłów klasy 5 wg normy PN-EN 303-5:2012 będą mogli z nich korzystać do końca ich żywotności,

d.) Posiadacze kominków będą musieli wymienić je do końca 2022 r. na takie, które spełniają wymogi ekoprojektu, lub wyposażyć je w urządzenie ograniczające emisję pyłu do wartości określonych w ekoprojekcie.

 

To chyba na ten temat wszystko by było, więc teraz napisz mi proszę w którym miejscu się mylę lub jestem w błędzie – mając na uwadze to o czym na początku nadmieniłem, bo ja do prawy w tym nie mogę się dopatrzyć niczego względem czego to jest prawem w odniesieniu do tego co w antysmogowej jest zawarte :

Ostatnia zmiana rozporządzenia określającego wymagania dla kotłów na paliwo stałe weszła w życie 1.1.2020 r. przepisami rozporządzenia Ministra Rozwoju z 30.12.2019 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie wymagań dla kotłów na paliwo stałe (Dz.U. z 2019 r. poz. 2549).

Potrzeba ostatniej zmiany wynika z konieczności dostosowania krajowych przepisów do tego, że od 1.1.2020 r. bezpośrednio stosuje się rozporządzenie (UE) 2015/1189.

Zgodnie z art. 1 ust. 2 rozporządzenia (UE) 2015/1189, jego przepisy nie mają zastosowania do:

1) kotłów wytwarzających energię cieplną wyłącznie na potrzeby zapewnienia ciepłej wody użytkowej;

2) kotłów przeznaczonych do ogrzewania i rozprowadzania gazowych nośników ciepła, takich jak para lub powietrze;

3) kotłów kogeneracyjnych na paliwo stałe o maksymalnej mocy elektrycznej 50 kW lub większej;

4) kotłów na biomasę niedrzewną.

 

Do tego w nazewnictwie jest piec i kocioł oraz kominek. Trzy różne urządzenia, które sprowadzane są nie jako do dwóch ( piec i kocioł ) oraz kominek a co z resztą – co z tym jest.

 

Szczerze ci piszę, że nie wiem – nie wiem jak to będzie wyglądać gdy przyjdą na kontrolę i zaczną się czepiać piecy szamotowych, piecy kaflowych, piecy rakietowych, tzw. kóz i innych piecy np. samoróbek, kuchni węglowych, bo przecież na to jest : że mają spełniać wymogi ekoprojektu.

 

@fotohobby - jeśli zaś ci co na oczy padnie lub będzie, to zaś dla ciebie obce : d.) Posiadacze kominków będą musieli wymienić je do końca 2022 r. na takie, które spełniają wymogi ekoprojektu, lub wyposażyć je w urządzenie ograniczające emisję pyłu do wartości określonych w ekoprojekcie.

 

@fotohobby to se poszukaj o tym w Google lub se temat załóż o tym tu na FM-ie pod tytułem : „Co to to znaczy i z czym się wiąże określenie ekoprojekt.” i lub czy oraz czeka na wyjaśnienia HajcungGumofilc a wtedy się dowiesz dlaczego ognisko zamknięte w z metalu obudowie z OBI (NIE) a z Castoramy (TAK).

 

@fotohobby - rzecz jedna jeszcze – tak jak link podałeś do : https://airly.org/map/pl/ - pakuj majdan i się przenieś tam gdzie na zielono jest zaznaczone i jak się przeniesiesz, to truknij ile ci tam ppm-ów pokazuje, tak latem jak i zimą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to po co pisałeś wcześniej o nieistniejącej normie "ecodesing" ?

:lol:

 

@fotohobby - rzecz jedna jeszcze – tak jak link podałeś do : https://airly.org/map/pl/ - pakuj majdan i się przenieś tam gdzie na zielono

 

Nie, spalacze węgla będą musieli się zastanowić - zmienić system grzewczy, czy przenieść się do mieszkania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to po co pisałeś wcześniej o nieistniejącej normie "ecodesing" ?
Ciemny jesteś, niedorozwinięty, upośledzony czy tylko sprawny inaczej, skoro w Google wpisać nie potrafisz „Ekoprojekt” z uwagi na co, to i pewnie potrafić nie będziesz na link najechać kursorem i kliknąć w niego : https://www.google.com/search?q=ekoprojekt&oq=ekoprojekt&aqs=chrome..69i57j0i512j46i175i199i512j0i512j69i60l3j69i61.11551j0j7&sourceid=chrome&ie=UTF-8

Gdy dasz radę jakoś samodzielnie lub z pomocą kogo dokonać wyczynu tego, to uprzedzam z góry, że to dopiero początek mordęgi twojej – gdyż po kliknięciu wyszukiwarka Google załaduje ci całą masę stron w których jest poruszane i wyjaśnione to zagadnienie – jeśli mieć będziesz problem z podjęciem życiowej decyzji, którą stronę masz otworzyć, by z tym zagadnieniem się zapoznać, to se temat załóż o tym tu na FM-ie pod tytułem, którą stronę mam se otworzyć by z poruszanymi zagadnieniami w „Ekoprojekcie się zapoznać” .

 

Rzecz dokładnie ma się tak samo jeśli o „Kominki Ekoprojekt” chodzi : https://www.google.com/search?q=kominki+ekoprojekt+&sxsrf=AOaemvIPKCLcAFu2sJxOeZ95fhNW7bwtqA%3A1639591092395&ei=tCy6YZ3eF4P6rgTw7K6ABg&ved=0ahUKEwidiI7lsOb0AhUDvYsKHXC2C2AQ4dUDCA4&uact=5&oq=kominki+ekoprojekt+&gs_lcp=Cgdnd3Mtd2l6EAMyBQgAEIAEMgYIABAWEB4yBggAEBYQHjIGCAAQFhAeMgYIABAWEB4yBggAEBYQHjoECCMQJzoECAAQQzoHCAAQsQMQQzoICAAQgAQQsQM6CAgAEBYQChAeSgQIQRgASgQIRhgAUABY62dgxXxoAHACeAOAAbIHiAHKHZIBDDMuMTIuNC0xLjEuMZgBAKABAcABAQ&sclient=gws-wiz

W dokładnie taki sam sposób jak napisałem wyżej – jak by co dla ciebie było w tym sposobie ciemne, to se temat załóż o tym tu na FM-ie.

 

Gdyby ci tego było mało, to zrób dokładnie jak już wyżej napisałem – tylko tym razem w wyszukiwarkę Google wpisz „Kominki Ekodesing” lub skorzystaj z tego : https://www.google.com/search?q=Kominki+Ekodesing&oq=Kominki+Ekodesing&aqs=chrome..69i57j0i13j0i8i13i30l4.17063j0j9&sourceid=chrome&ie=UTF-8

W dokładnie taki sam sposób jak napisałem wyżej – jak by co dla ciebie było w tym sposobie ciemne, to se temat załóż o tym tu na FM-ie.

 

Nie, spalacze węgla będą musieli się zastanowić - zmienić system grzewczy, czy przenieść się do mieszkania.
Oooo Taaak Taaak – obecne załamanie doskonale o tym świadczy, że wszyscy życzeniem twoim węgiel spalać przestaną, bo to z czym do czynienia mieliśmy i mamy jest dowodem na to, że tak w Polsce jak i na całym świecie z energii z węgla można zrezygnować i Oooot Taaak się zrezygnuje – zgodnie z wolą twoją i twym życzeniem!!!

 

Jak ci idzie świc gromadzenie ? i gdzie na kominek polujesz w OBI czy Castoramie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Doskonale wiem do to Ecoprojekt, czy Ecodesign - mam jednakże prośbę o to, być nie przeinaczał tych nazw, bo będziesz tu wyglądał, jak:

niedorozwinięty, upośledzony czy tylko sprawny inaczej

 

I jeszcze raz:

wpisz „Kominki Ekodesing”

 

Nie Ekodesing, tylko Ekodesign.

Nauczysz się tego ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Doskonale wiem do to Ecoprojekt, czy Ecodesign
No tak masz rację - sorki a to ; "Doskonale wiem do to" napisałeś swoją gwarą czy w języku kraju swego, bo to nie po naszemu i zaś zastanawiać się można co masz czy miałeś na myśli – jak by co dla ciebie dalej było w tym ciemne, to se temat załóż o tym tu na FM-ie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

§ 2. Rodzaje instalacji, dla których wprowadza się ograniczenia i zakazy w zakresie ich eksploatacji to instalacje, w których następuje spalanie paliw stałych w rozumieniu art. 3 pkt 3 ustawy z dnia 10 kwietnia 1997 r. – Prawo energetyczne

 

No i jak to często mamy - babol prawny. Przywołany artykuł nie zawiera definicji paliwa stałego ani instalacji do jego spalania. Zawiera natomiast odwołanie:

20) odnawialne źródło energii – odnawialne źródło energii w rozumieniu ustawy z dnia 20 lutego 2015 r. o odnawialnych źródłach energii (Dz. U. poz. 478 i 2365 oraz z 2016 r. poz. 925, 1579 i 2260);

 

Owszem - można szukać definicji paliwa stałego czy instalacji do jego spalania gdzie indziej. Ale na jakiej podstawie, skoro tu jest odwołanie wprost do Prawa Energetycznego?

 

Uchwała antysmogowa nie nakłada żadnych ograniczeń co do palenia OZE - w tym drewnem, peletem, brykietem i innymi pozostałościami po produkcji rolnej i leśnej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...