Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

De Dietrich MCR 3 EVO 24T vs EVODENS AMC 25


Dexter1985

Recommended Posts

Witam serdecznie.

 

Czy ktoś z was orientuje się czy warto dopłacać jakieś 20%-30% do serii EVODENS AMC względem MCR 3 ? Na stronie producenta nie znalazłem dużych różnic poza większym naczyniem wzbiorczym w Evodens 12L vs 8 L i nieco bardziej rozbudowanym sterownikiem. Niestety wiedza na temat róźnic pomiędzy tymi kotłami jest u handlowców marna.

 

Dodatkowo jeśli pytam o sterowniki modulacyjne OpenTherm to twierdzą że w przypadku krzywej grzewczej z jednym czujnikiem temperatury od strony północnej lepiej stosować zwykłe sterowniki ON/OFF, dlaczego to już średnio chcą powiedzieć ¯\_(ツ)_/¯

 

Jeśli ktoś wie cokolwiek na ten temat to będę wdzięczny za pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak. Wiedza na ten temat jest znikoma. Na infolinii też wiedzą tylko rzeczy podstawowe.

Ja mam AMC. Na pewno AMC posiada możliwość sterowania kilkoma niezależnymi obiegami (3 od razu a czwarty po dokupieniu płytki) tzn. możesz mieć kilka termostatów w budynku i każdy będzie miał inną temperaturę. Poza tym bajer typu oświetlenie ledowe wnętrza pieca (po wyłączeniu z prądu). Bezsensowny bajer bo te lampeczki są słabiutkie i po dłuższym czasie gasną. Lepiej wziąć porządną latarkę. Wszystkie złącza do termostatów w piecu AMC działają w trybie on-off oraz w protokołach OpenTherm i Remeha. Ponoć w innych modelach nie wszystkie te protokoły są obsługiwane bez dodatkowej "bramki". No i sterowanie kilkoma pompami obiegu, dodatkowe wyjścia do innych urządzeń np. programowalne czasowo załączanie jakichś urządzeń (np. pompa cyrkulacji).

 

To czy lepiej stosować termostat On/Off czy modulacyjny to na pewno nie z tego powodu. A na pewno lepiej mieć termostat modulacyjny i zawsze można go ustawić aby działał jak On/Off. Czynnikiem decydującym jest liczba włączeń i wyłączeń. Piec gazowy podobnie jak silnik spalinowy traci dużo gazu w momencie rozruchu (trochę gazu idzie w komin). I teraz modulacja jest po to, gdy np. lepiej zmniejszyć płomień, aby chodził dłużej i się rzadziej załaczał aniżeli chodził na maksa i potem wyłączał się częściej. Idealnie jest gdy piec ma tak małą moc, że pracuje cały czas ciągłym płomieniem a najlepiej maksymalnym, a nie włącza się i wyłącza co chwilę (jeśli jest to za często to mówią że piec "taktuje"). Jeżeli nie jest w stanie tego osiągnąć przez zmniejszenie płomienia to lepiej aby pracował na maksa a potem wyłączył się. Z kolei przy maksymalnym płomieniu sprawność jest największa. Natomiast argument o sterowniku z północy to jakieś mityczne podanie handlowców.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziękuję Ci za tak wyczerpującą odpowiedź, jestem pod wrażeniem że aż tyle dowiedziałem się w jednym poście, jutro udało mi się też umówić na spotkanie z przedstawicielem De Dietrich i wiem dzięki Tobie już dużo więcej i skłaniam się ku AMC, bo u mnie właśnie wymagane będzie sterowanie 3 obiegami na 3 termostatach. Dam znać co wynikło z tej rozmowy.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...