Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Rekuperacja - zużycie energii


Owczar

Recommended Posts

W pompach ciepła jest temat o zużyciu energii. Jakiś czas temu podłączyłem watomierz żeby sprawdzić jaka jest różnica z nowymi oraz starymi filtrami i tak już został.

W planach jest jakiś watomierz zintegrowany z HA, ale póki co przy okazji odczytów z pompy robię odczyt także z watomierza.

 

W październiku 13kWh - wymiana w ciągu dnia 95m3/h, noc od 22 do 8 rano 140m3/h.

Dane wyliczane w HA:

Odzysk energii 410kWh

Odzysk wilgoci: 177kg.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 45
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

W pompach ciepła jest temat o zużyciu energii. Jakiś czas temu podłączyłem watomierz żeby sprawdzić jaka jest różnica z nowymi oraz starymi filtrami i tak już został.

W planach jest jakiś watomierz zintegrowany z HA, ale póki co przy okazji odczytów z pompy robię odczyt także z watomierza.

 

W październiku 13kWh - wymiana w ciągu dnia 95m3/h, noc od 22 do 8 rano 140m3/h.

Dane wyliczane w HA:

Odzysk energii 410kWh

Odzysk wilgoci: 177kg.

 

jak zrozumiałem według Twoich wyliczeń wymiennik odzyskał w październiku 177kg wody - to wydaje mi się dość dużo. Zakładając, że nie masz wymiennika z odzyskiem wilgoci to ile kg wody trzeba by dostarczyć aby powiedzmy utrzymać w Twoim domu 50% wilgotności ?.

Pytam bo planuję wymienić w rekuperacji na wymiennik entalpiczny ale mam bardzo małą "produkcję" wilgoci w domu - nie gotujemy, pranie suszone w maszynie, wilgoć jedynie z łazienki. A przecież aby utrzymać wilgotność trzeba ją dostarczyć ... Czyli sam wymiennik entalpiczny nie wystarczy,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam też nawilżacz kanałowy i on odparował tylko 13l w październiku. W zeszłym roku śmigał na całego bez odzysku.

 

W zimniejsze miesiące oczywiście nawilżacz nadal ma co robić. Ale np w styczniu przy bardzo niskich temperaturach i trochę większej wymianie deficyt wody był ok 500l.

Powiedzmy, w domu chcesz utrzymać wilgotność bezwzględna 10g/M3. Na zewnątrz masz 3-4g średnio. Na każdy M3 tracisz 6-7g.

Średnia wymiana 120m3/h x24 x30 x6g daje ok 500l.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam też nawilżacz kanałowy i on odparował tylko 13l w październiku. W zeszłym roku śmigał na całego bez odzysku.

 

W zimniejsze miesiące oczywiście nawilżacz nadal ma co robić. Ale np w styczniu przy bardzo niskich temperaturach i trochę większej wymianie deficyt wody był ok 500l.

Powiedzmy, w domu chcesz utrzymać wilgotność bezwzględna 10g/M3. Na zewnątrz masz 3-4g średnio. Na każdy M3 tracisz 6-7g.

Średnia wymiana 120m3/h x24 x30 x6g daje ok 500l.

 

kurczę to pół tony wody ...człowiek nie zdaje sobie sprawy :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 weeks później...
  • 1 month później...

Pora na podsumowanie grudnia.

Jeden z najsilniejszych miesięcy w tym roku.

Fpx ustawiony na -3, ale w praktyce włącza się przy -6 bo czujniki temperatury przy małych przepływach zawyżają temperatury fpx i zewnętrzna.

Odzysk miesięczny 711kWh

Nawilżacz 132kWh

Woda odzyskana 274l

Woda odparowana 90l

 

Zużycie energii 19kWh - fpx działał nocami przez kilka dni tylko i wziął łącznie 7kWh. Tyle co nic :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo mało prądu zużywa Ci ten reku. Mój 300H entalpik w jeden mroźny dzień potrafił wziąć 10 kWh. Byłem święcie przekonany, że jest oszczędny, do czasu kiedy okazało się, że Fibaro Wall Plug bierze dane zużycia z kosmosu. Dlatego pod koniec grudnia założyłem zwykły licznik i podpiąłem do PV Monitora. Przy obecnych temperaturach reku bierze mi około 1,9 kWh dziennie.

 

Moje zużycia można zobaczyć na żywo tu:

https://pvmonitor.pl/i_user.php?idinst=12762#/pc1

 

*ze względu na ograniczenia PV Monitora mój reku traktowany tam jest jak pompa ciepła

dzięki temu, nakłada na zużycie aktualną temperaturę zewnętrzną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że sekret tkwi w temperaturze FPX i temperaturze grzałki wtórnej.

 

O ile FPX jest w dużej mierze tracony, na wyrzutnię, to grzałka wtórna w pełni ogrzewa powietrze nawiewane. Jeśli grzejesz czystym prądem dom, to bez znaczenia. Jeśli grzejesz go z ceną za kWh niższą to warto rozważyć wyłączenie grzałki wtórnej. Ja jej nie mam w ogóle i temp za reku nie spada poniżej 15 stopni przy temp zadziałania FPX.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też jestem zdziwiony, że tak mało ten thessla bierze. Ja mam Wanasa 615 entalpicznego i smartgniazdko pokazuje mi za grudzień ok. 80kWh. Ok, grudzień był mroźny. FPXa mam chyba ustawionego na 0. Może jak to zmienię będzie trochę lepiej.

Tylko normalna moc rekuperatora to 25W, przepływy ustawione na ok. 190m3, bo przy takim minimalnym przepływie jest w stanie rekuperator równoważyć nawiew z wywiewem. Czyli na minimalnych przepływach jest miesięcznie wyjdzie ok. 18kWh. Przy dodatkowym przewietrzaniu będzie lekko ponad 20kWh.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten FPX myślę, że daje bezpieczny margines.

 

Odczuwasz te temp 15 stopni? U siebie latem puszczam i 13 stopni na nawiewie przy wyższych temp w domu i tego totalnie nie czuć.

 

Zimą nawet te 15 stopni jest praktycznie nie odczuwalne. Większość nawiewników z rozprowadzeniem wspomaganym efektem coandy po suficie - w sypialni i jadalni tuż nad głową.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podepne się pod temat pozwolicie - pompa ciepła + rekuperacja - ciepło właściwe podaje mi:

 

Najbardziej opłacalne opcje modernizacji budynku

 

Zaznacz wybrane inwestycje, aby zobaczyć, jakie będą koszty ogrzewania po ich wykonaniu.

-26% wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła

-6% ocieplenie podłogi parteru 20cm styropianu

 

Naprawde można liczyć na 25% oszczędności na poborze prądu czy to raczej przesada? dom troche ponad 200m2 piętrowy same grzejniki

Odliczając przy rekuperacji że można puścić niższą temp wody z pompy ciepła bo będzie troche ciepłego powietrza wpadać z rekuperacji - ile KW realnie można zaoszczedzić na pompie ciepła odliczając od tego jeszcze pobrany prąd przez rekuperator? Jak sądzicie tak szacując ?

 

Panasonic T-CAP 9kw pierwszy zima grzania, ale ciepło wyliczyło że CWU + CO za rok to 5500kw

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Naprawde można liczyć na 25% oszczędności na poborze prądu czy to raczej przesada? dom troche ponad 200m2 piętrowy same grzejniki

 

Raczej nie. To wartość czysto teoretyczna, prawdziwa jedynie wówczas gdy zarówno teraz, jak i po zamontowania WM z rekuperacją będziesz wentylował dom Z DOKŁADNIE TAKA SAMĄ wydajnością.

A większość domów z WG jest "niedowietrzona" - o czym świardczy choćby większa wilgotność powietrza w nich panująca.

Najczęściej na niską wilgotność powietrza skarżą sie posiadacze rekuperacji bez odzysku wilgoci.

 

Może pojawi się tu użytkownik @stermaj.

On zamontował WM w modernizowanym domu i nie odczuł znaczących oszczędności...

tutaj jego opinia:

https://forum.muratordom.pl/showthread.php?374957-5-sposob%C3%B3w-na-skuteczn%C4%85-walk%C4%99-ze-smogiem&p=8099982&viewfull=1#post8099982

 

Ona pokrywa się z tym, co obserwuję u osoby, która dołożyła WM z reku po 2 latach mieszkania w domu (z uwagi na chęć poprawy jakości powietrza)

Powietrze stało się lepsza, rachunki spadły niemal niezauważalnie

Edytowane przez fotohobby
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaki model tych nawiewników?

 

Nawiewniki MTL Lindab

 

Raczej nie. To wartość czysto teoretyczna, prawdziwa jedynie wówczas gdy zarówno teraz, jak i po zamontowania WM z rekuperacją będziesz wentylował dom Z DOKŁADNIE TAKA SAMĄ wydajnością.

 

Dokładnie, gdyby założyć, że WG działa z taką samą wydajnością - to w moim przypadku szacuję ok 3000kWh ciepła rocznie. Ale w praktyce WG nie działa, ludzie wręcz zatykają nawiewniki lub montują okna bez nich. Po prostu zyskasz sprawną wnetylację bez dodatkowych kosztów miesięcznych. Chyba, że u Ciebie jakimś cudem WG działa, to odczujesz różnicę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła, i mogę potwierdzić, że po jej montażu ilość energii na potrzeby CO nie spadła. Zyskałem za to świeże powietrze!

To, że oszczędzamy to mrzonki marketingowców i tabelki w excelu idealnych założeń projektantów !

 

To nie służy do oszczędzania, a poprawy komfortu!

 

PS Tak jak ktoś tutaj napisał, zaoszczędził na farbie, bo grzyba nią nie przykrywa. Akurat pod tym mogę się podpisać!

 

Dlaczego niektórzy wszystko przeliczają na pieniądze? Idziecie do knajpy i patrzycie tylko na ceny? To fast foody odwiedzajcie!

Edytowane przez gregos11
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...