Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Wymiana wymiennika zwykłego na entalpiczny.


Recommended Posts

No i stało się poszły konie po betonie. Zakupiłem wymiennik entalpiczny do mojego rekuperatora. Był to zakup trochę w ciemno, ponieważ ciężko jest uzyskać informacje o wymiarach takich wymienników u sprzedawców. Właściwie jeden na aledrogo podawał wymiary i nimi się pokierowałem i zakupiłem.

Trzeba było trochę dopasować ten nowy, ale niewiele, po prostu jest trochę krótszy o 2,5cm co uzupełniłem płytą styropianową, dodałem jeszcze srebrną taśmę w inne miejsce i jakoś to działa.

Teraz moje obserwacje po kilku dniach działania nowego wymiennika. Przestało się lać z rekuperatora, nie patrzyłem jeszcze do środka jak to wygląda, ale pewnie jest OK. Wilgotność na nawiewie jak na razie rośnie i doszła już do 40% przy 20*C. w domu wilgotność dochodzi już prawie do 50% przy 21*C. Teraz mam obawy, aby nie było za dobrze z tą wilgotnością. 50% by mi wystarczyło.

Dodam, że wilgotność w domu przed wymianą była poniżej 40% a w zimie spadała nawet poniżej 30% i to przy zredukowanym do 40% przepływie, nominalnie mam przepływ na 60% mocy maksymalnej i to jest OK jeśli chodzi o CO2.

Czy ktoś z grupowiczów przerabiał taką metamorfozę ze swoim rekuperatorem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W zasadzie najbardziej zależy mi na odzysku wilgoci, bo poprawia komfort w domu. Sprawność temperaturowa nie jest miarodajna dla rekuperatorów ponieważ nie uwzględnia ciepła utajonego w przemianie fazowej pary w wodę, a to jest to dość znaczna wartość energii.

W moim przypadku, "dorabiając" WM w domu, priorytetem było odseparowanie się od zadymienia zewnętrznego, co po wielu próbach się udało. Teraz, dzięki wymiennikom entalpicznym, przyszła kolej na poprawę kolejnego komfortu jakim jest odpowiednia wilgotność.

Zobaczę jak będzie sprawował się taki wymiennik w całorocznym okresie eksploatacji. Nie wiem czy jest jakaś określona żywotność takiego wymiennika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyłącze się do tematu, z pytaniem. Co przy wymienniku entalpicznym, kiedy w domu mamy dużą produkcję wilgoci (suszenie prania praktycznie non stop, gotowanie itp)?

 

Ile czasu schnie Ci pranie? Faktycznie robisz 8 prań dziennie w większe mrozy i ze cztery w taką pogodę, jak teraz?

Jaką masz wilgotność?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bywa, że 2 razy dziennie (dzieci :p). No i pranie w 3-4 godziny nie zdąży wyschnąć. Ale już pomijając rzeczywistą sytuację, interesuje mnie jak zachowa się urządzenie. Bo przecież coś z tą wodą musi zrobić. Czy nadmiar będzie się wykraplać, czy bardziej będzie nawilżać powietrze nawiewane?

Pytam bo o ile obecnej zimy zostaje tak jak jest, to na przyszły rok była w planach wymiana wymiennika na entalpiczny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...
Raczej nie. Zlokalizuj skąd kapie.

 

Kapie z odpływu skroplin, wprawdzie aż w piwnicy a rekuperator jest na strychu, ale to z rekuperatora odpływ. Mam trochę kłopot zaglądnąć do rekuperatora tak aby zobaczyć wymiennik bo jest od strony ściany i muszę rekuperator praktycznie zdemontować, aby otworzyć ściankę dostępu do wymiennika.

Wcześniej nie kapało. Nie jest to dużo wody może setkę nakapało przez ostatnie kilka dni. Myślałem, że ktoś zaobserwował takie coś u siebie. Jak pisałem ostatnio jest mgła całymi dniami i wszystko co może zamokło na zewnątrz domu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawa wody się wyjaśniła. Sam przy budowie WM porobiłem sobie odskraplacze z rur wywiewowych, spodziewając się skraplania wody. Rury są PCV "kiblorurki" więc nie rdzewieją, wprawdzie ocieplone 10cm wełny, ale jak widać może się tam skraplać woda, gdyż strych nie jest ocieplony. Na strychu obydwa odpływy są połączone do jednego "spływu" do kotłowni.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest tylko 366x366x378 czyli 22 mm krótszy .

 

Ja też miałem taki na 400 a kupiłem 378. Resztę długości uzupełniłem styropianem i bangla. Użyłem jeszcze taśmy srebrnej, w niektórych miejscach, bo mój poprzedni wymiennik miał "skrzydełka" które przylegały do uszczelek a ten nie ma. Wszystko działa i jestem zadowolony. Wilgotność się zwiększyła i oscyluje pomiędzy 40 - 50% bez dodatkowego nawilżania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...