Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witam,

 

chcąc być eko, postanowiłem sobie założyć gaz. Przy okazji załatwiania pozwoleń wyszło, że nie posiadamy dokumentu potwierdzającego odbiór budynku. Dom jest zamieszkany od ponad 40 lat. Dom był budowany w latach 70, wtedy nikt się nie martwił o jakieś zezwolenia, po prostu się budowało, a jakiekolwiek zgody były załatwiane "na gębę". Istnieje możliwość, że taki odbiór miał miejsce, ale po tylu latach nikt już nie pamięta co tam się wtedy działo.

 

Dom jest na mapkach. Dom istnieje na wyciągu z ewidencji gruntów, z datą zakończenia budowy w 1977r. Jest pozwolenie na budowę. Podatek jest płacony od gruntu i nieruchomości.

 

Jak postępować w takiej sytuacji?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Budowałeś Ty , czy np. Twoi rodzice ? Na kogo zostało wydane pozwolenie na budowę ? Kto zgłaszał w gminie fakt zakończenia budowy , na którego podstawie zaczęto naliczać podatek od nieruchomości ? Analogicznie kto zgłaszał fakt zakończenia budowy w starostwie , na podstawie tego naniesiono budynek na mapach. Wydaje mi się , czytając Twój wpis że formalności zostały raczej , te 40 lat temu dopełnione a problem polega na braku papieru który mógł się po latach zawieruszyć.Jeżeli tak jest to kopie zgłoszenia o zakończeniu budowy powinny być w archiwach tych urzędów ( starostwo, urząd gminy ) i nie powinno być problemu z wyciągnięciem ich stamtąd i zrobieniem odpisu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli nie znajdą się dokumenty odbioru, to zleć geodecie zwykłą aktualizacje EGiB dla budynku. Zmierzy budynek, policzy powierzchnię zabudowy a jeśli wyjdzie różnica ( na 99,9 % będzie ), to zaktualizuje kartotekę budynku (tabelka 30 pozycji, z tego kilkanaście ważne, resztę się pomija) i ewentualnie mapę ew. gruntów i syt.wys. Tak zostanie na wieki lub do najbliższej przebudowy czy rozbudowy. Obecnie mapa jest z komputra, ze współrzędnych i na oko będzie bez różnicy, lecz w materiałach źródłowych będzie według aktualnych wymagań.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...