Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Vaillant ecotec pro vc 186/5-3 KW + sterownik pogodowy Multimatic 700/6 - dostosowani


kosok

Recommended Posts

Witam wszystkich. Mam kilka pytań co do ustawień kotła Vaillant ecotec pro vc 186/5-3 KW i sterownika pogodowego Multimatic 700/6. Urządzenia pracują w nieocieplonym domu z lat 60-tych, około 150 m2, jeden obieg CO, ogrzewanie grzejnikowe, a podłogówka w dwóch łazienkach i na korytarzu (wymiana kotła węglowego na gazowe, kocioł gazowy pracuje niecały miesiąc).

 

Na początku kilka moich ustawień (sterownik pogodowy Multimatic 700/6 zaistalowany w salonie na parterze):

 

  • Zadana temperatura dzienna: 21 st C
  • Zadana temperatura nocna 19 st C
    CWU (powietrzna pompa ciepła), temp. 45 st C, grzana obecnie w godzinach: 17:30-22:00, ale ciepła woda jest przez całą dobę.
  • Przedziały czasowe: pn-pt: 6:00-22:00, so-nd: 07:00-23:00
  • Krzywa grzewcza: 1.2
  • Tryb auto-wyłącz: NOC
  • Korekta temp. pokoj.: KOREKTA - dla mnie bardziej optymalny, lepszy komfort cieplny, TERMOSTAT przetestowałem, ale po wychłodzeniu pomieszczeń w nocy, długo się dom nagrzewał.
  • Wybieg pompy ogrzewanie (D.001): 30 min
  • Maks. czas blokady ogrzewanie (palnika) (D.002): 40 (18,5 min przy 50 st C na zasilaniu).

 

Jeśli jakiś ustawień brakuje to dopisze, a teraz kilka pytań:

 

 

  1. Tryb KOREKTA: czy w tym trybie palnik może/powinien się wyłączać? I wtedy obowiązują ustawienia: Wybieg pompy ogrzewanie (D.001) oraz Maks. czas blokady ogrzewanie (palnika) (D.002)? Zauważyłem jedynie że codziennie o godzinie 22:00 kiedy ogrzewanie przechodzi na tryb NOC, a CWU przestaje być ogrzewana, palnik gaśnie i po czasie D.002 spowrotem się zapala, z obniżoną już temperaturą (KOREKTA). Czy to jest prawidłowe działanie? A skoro tak to w ciągu dnia gdy zostanie osiągnięta temperatura zadana 21 st to palnik również powinien zgasnąć ?
  2. Czy ustawienia D.001 i D.002 mogą takie do mojej instalacji i pozostałych ustawień?
  3. Jeśli chodzi o temperatury zadane to w DZIEŃ ładnie trzyma 21 st C, ale w NOCY temperatura nie spada do tych 19, tylko jest jakies 20,5 st C, więc minimalna różnica pomiędzy dniem a nocą. Jakieś rady? Coś zmienić?
  4. Szukam ustawień aby jak najbardziej zaoszczędzić oczywiście na zużyciu gazu, bo póki co zużycie waha się od 11-17 m3 na dobe przy temperaturach na zewnątrz od około -5 do 5. Troche sporawo, wiem...wiem dom nie ocieplony (ocieplenie w przyszłym roku), ale może coś da się jeszcze urwać? Dlatego proszę o jakieś propozycje ustawień kotła i sterownika.

 

Pozdrawiam.

Edytowane przez kosok
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Tryb KOREKTA jak sama nazwa mówi pracuje korygując ustawienia, a więc nawet po osiągnięciu temperatury zadanej sterownik koryguje ustawienia zmniejszając temperaturę wody zasilającej tak aby utrzymać temperaturę zadaną. W instrukcji powinien być wzór matematyczny objaśniający zasadę działania KOREKTY, ona odejmuję różnicę pomiędzy zadaną a rzeczywistą. Dlatego też kocioł dalej pracuje ale ze zmniejszoną mocą palnika.

W rzeczywistości na KOREKCIE kocioł przegrzewa pomieszczenia powyżej temperatury zadanej.

 

2. Nic nie zmieniaj, te ustawienia niewiele wnoszą do całości.

 

3. 2*C różnicy pomiędzy nocą a dniem to za dużo dlatego też na TERMOSTACIE istniało odczucie chłodu tym bardziej przy instalacji grzejnikowej.

 

4. Bez jakiegokolwiek ocieplenia domu jakakolwiek ingerencja nie ma sensu gdyż tak naprawdę nie wiadomo czego i jakiego spalania się spodziewać.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...
3. 2*C różnicy pomiędzy nocą a dniem to za dużo dlatego też na TERMOSTACIE istniało odczucie chłodu tym bardziej przy instalacji grzejnikowej.

A zmiana z trybu KOREKTY na TERMOSTAT i temperatury zadanej na np: dzień-21*C, a noc-20,5*C (bo taka temperatura jest w nocy przy zadanych 19*C w trybie Korekta), według Ciebie spowoduje zmniejszenie zużycia gazu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tryb termostat prawie zawsze zapewnia oszczędności i 0.5*C możliwe ale to jest uzależnione od charakterystyki i parametrów domu. Po pierwsze jak już wiadomo TERMOSTAT spowoduje lekkie pogorszenie komfortu. Wszystko to jest jeszcze uzależnione od tego kto co uważa za komfort.

Jeśli komfortem jest w miarę stała temperatura w domu to OK ale jeśli ktoś za komfort uznaje dodatkowo ciepłą podłogę to już jest sprawa dyskusyjna.

Porównując do ogrzewania grzejnikowego sama podłogówka z jej rozkładem temperatur już jest komfortowa, natomiast ciepła podłoga jest jednak uzależniona od jakości ocieplenia i izolacji domu. Dla utrzymania stałej 22*C temperatury w domu przy izolacji standardowej potrzebna jest temperatura 28 - 32*C na zasilaniu podłogówki i spalanie na poziomie 5m3 / dobę , natomiast w domu energooszczędnym ta temperatura to już 24 - 26*C która na pewno nie będzie wyczuwalna przez stopy i spalanie 3m3. dobę.

 

Liczmy się z tym że spadek temperatury o 0,5*C kiedyś trzeba będzie uzupełnić, z drugiej strony na największe zyski z kondensacji możemy liczyć przy temperaturach wyższych od 35 - 45*C lub przy wyższym wysterowaniu palnika kiedy to zapewnimy sobie zimny powrót z instalacji który należy podgrzać, dlatego też przerwa w pracy kotła oraz spadek temperatury pokojowej o 0,5*C, oraz lekkie wyziębienie wody w instalacji podłogowej spowoduje iż po ponownym rozruchu zapewnimy dla kotła optymalniejsze warunki i większe zyski z kondensacji a co za tym idzie mniejsze spalanie aniżeli stałe utrzymanie temperatury.

 

Najbardziej optymalne staje się utrzymanie trybu TERMOSTAT w przedziale temperatur zewnętrznych do (-5*C) natomiast przy temperaturach wyższych przełączenie na KOMFORT wraz ze zmniejszeniem temperatury zadanej o 1*C i ewentualnie obniżenie krzywej grzewczej o 0.05.

Temperatura zewnętrzna przytoczona (-5*C) jest inna dla każdego domu a wyznaczenie jej jest raczej eksperymentalne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Dysze i opornik kodujący na płycie pasujący do grupy gazowej..... są w sprzedaży gotowe zestawy przezbrojeniowe........ale najlepiej aby ustawienia bloku gazowego dokonał serwisant analizatorem spalin.

Po wymianie elementów wykonał bym ponowne uruchomienie asystenta instalacji.

W małym zakresie kocioł sam dobiera mieszankę do jakości i kaloryczności gazu ale zmiana LPG na gaz ziemny to duża ingerencja.

Jako Prekursor tematów o kotłach Vaillant na forum powinieneś to wiedzieć,...;)

Edytowane przez Mareks77
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...