Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Mniejsza delta = mniejsze rachunki


michal.bdg

Recommended Posts

Witam, wracam na forum z kolejnymi pytaniami, z góry przepraszam jesli czegoś nadal nie rozumiem. PC zużyje tym więcej prądu im niższa jest temp. na powrocie wzgledem zadanej tak? 30/26- zapotrzebowanie na energie dla zniwelowania 4* 30/28 dla 2*, gdyby doszło do sytuacji że jest 30/30 zużyła by praktycznie tylko prąd na prace pompy obiegowej i podtrzymanie swojej elektroniki, tak? Dobrze to rozumiem. Skąd moje pytanie. 1. Mam w obieg z podłogą wpiete 3 drabinki i sterujac ich powrotem ktory jest znacznie cieplejszy moge zrobić delte na styk 30/29 itp. Czy to mogłoby oznaczać że moc PC jest potrzebna tylko na pierwszy rozruch i wygrzanie a pozniej już tylko pobór pradu na zniwelowanie tego 1-2* roznicy?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 115
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

NIE, NIE , NIE ...

 

Pompa nie grzeje samej wody dla grzania wody - P.C. grzeje dom.

 

Bajka o delcie:

https://blog.karbon.com.pl/bez-kategorii/pompa-ciepla-i-delta-t/

 

Otworzysz drabinki to tylko zaburzysz grzanie podłóg.

 

Masz bufor co dzieli twoją instalację na dwa obiegi:

- 1-szy mały obieg (Pompa ciepła - bufor);

- 2-gi duży obieg (bufor - podłogi).

a woda z tych dwóch obiegów miesza swoje temperatury w buforze.

 

Samo to już burzy koncepcję sterowania deltą. Chcesz sterować deltą - to daj bypas na powrocie, który pozwoli ominąć drugą pompkę obiegową i bufor. Wtedy to będzie miało sens. Woda popłynie z P.C. przez bufor na podłogi i z podłóg wróci do P.C. Bez mieszania wody w buforze i tylko wtedy całością będzie sterować sterownik P.C..

 

O obiegach i drabinkach już pytałeś i były odpowiedzi w dwóch innych wątkach przez ciebie założonych, a znowu zakładasz trzeci temat.

 

Po co dublujesz tematy? i to twoje własne - https://forum.muratordom.pl/showthread.php?375348-Temperatura-powrotu-a-zu%C5%BCycie-pr%C4%85du-i-COP

Edytowane przez Marco36
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat drabinek mam wyjaśniony, wspomniałem o nim odnosnie moźliwosci sterowania deltą. Bypass o ktorym wspominasz sprawdziłby sie przy delcie ale tym samym defrosty miałbym ciàgniete „z posadzki” a tego chciałem uniknąć i swiadomie założyłem byfor. Co do tematu czy uporałem się z PC to niestety nie do konca. Taktuje mniej dlatego że grzeje na harmonogranie tylko w dzień i dodatkowo ma 2x30 min. Przerwy po grzaniu CWU. W dalszym ciagu co jakiś czas czujnik TH6-temp. za buforem wskazuje temp. Wyższa niż PC i jest STOP☹️ Myślę że mniejszy bufor np.60l. a nie 100l jak mam rozwiązałby sprawe ponieważ w całym układzie byłoby sumarycznie mniej ciepłej wody wychodzącej z PC. Dobrze kombinuje?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bez bufora byłoby zdecydowanie lepiej. Energia potrzebna na defrostu jest niewspółmiernie mała do tego co masz w wylewkach. Nie odczujesz tego ani trochę, a potem pompa z wyższa sprawnością odrobi straty. Bufor zabija COP i według mnie totalnie bez sensu jest stosowana przy podlogowce.

W dodatku dochodzi druga pompka, która też pobiera energię...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Michał , z tego co pamiętam dom masz zbliżonej wielkości do mojego.

 

Ja mam 100% podłogówki , bez bufora , bez dodatkowych pomp i itd.

 

Mam pompę 9KW która ma bardzo mocną sprężarkę (spokojnie potrafi wyciagnać i 12-14KW).

 

Bez żadnego problemu potrafię zrobić przy obecnych temperaturach aby pompa działała nonstop bez żadnej przerwy (oczywiście poza defrostem).

 

Co do delty to u mnie typowej delty nie ma , bo grzeję przepływem. Mam wysoki przepływ (ponad 30l/min) i jak zaczynam grzać to mam deltę 4-6 , a po dłuższych czasie deltę mam już 2.

 

Co do bufora do "defrostu". to u mnie defrost trwa z 2-3 minuty , mowa o całym cyklu. Jak na chwilę trochę zimniej wody dostanie się do obiego to żadnej problemu bo bardzo szybko pompa po wznowieniu pracy wyrówna temperaturę.

 

Montowanie po do bufora to głupota , bo każdy bufor oznacza niższy COP . Bufor montuje się tylko w pewnych przypadach i nawet jak ma się tylko grzejniki to też nie jest wymagany.

 

Nie wiem co chcesz osiagnąć.

 

Pompa zużyje tyle ciepła ile wymaga dom , nic mniej nic więcej.

 

Można ustawić tak że będzie działała nonstop na najniższej mocy a można że będzie działał na dużo większej mocy ale za to krótszy czas , ale sumarycznie wyjdzie tak samo.

 

Moja pompa jest opomiarowana , masz w podpisie ile zużywa.

 

Jak były teraz temperatiury poniżej -10 stopni (u mnie kilka dni temu bylo -11,5) to i zużycie 22kWh nie dziwiło , kilka dni było cieplej to zużycie było 2-3 x niższe ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

„Kaszpir”piszesz że masz duży przepływ 30l/min ja w takim razie mam ogromny bo 3-ci bieg w pompie to (to jak znalazlem w necie) 3,6m3/h czyli ok.60l/min moze w tym jest problem?

 

Może laboratoryjnie, po podpięciu w instalacji jak musi pokonać opory w kilkudziesięciu metrach długości rur - to tyle nie osiągnie.

Nie znam się na pompach obiegowych. U mnie całość goni fabryczna pompka wbudowana w Daikina.

Przepływy na sterowniku pokazuje 25 lub 15 L/min podczas rozgrzewania, potem 7 L/min na podtrzymaniu i utrzymaniu delty.

Tylko przy defrostach rozpędza się do 30 L/min. A gdy otwarłem krótki obieg P.C.-bufor, to maksymalnie rozpędziła się do 31,5 L/min.

 

Gdybyś podpiął bypas tak jak pisałem we wcześniejszym wpisie - to w buforze będzie cieplejsza woda zmagazynowana, bo na dopływie za P.C..

Podczas defrostu P.C. będzie ciepło pobierała, ale jednocześnie do podłóg popłynie cieplejsza woda zmagazynowana w buforze, a same rurki pobiorą ciepło z najbliższego otoczenia betonu. To betonu nie zdąży wychłodzić.

Dobry defrost przy odpowiednio ciepłej i w odpowiedniej ilości wody w instalacji wykona się w 3,5 minuty.

To nie zdąży wychłodzić podłogi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bufor mam 100 L bo mam grzejniki. I jeśli chodzi o taktowanie i defrosty to w sumie cieszę się, że go mam. Bo jest dodatkowy magazyn ciepłej wody.

 

Bufor założyłem, bo instalację mam przewidzianą również do chłodzenia. Osobny pion na peksach z dwoma klimakonwektorami. I ten pion ma tylko 7 Litrów wody - to bufor jest potrzebny by nie zajeżdżać P.C. podczas chłodzenia. Główną instalację zamykam zaworem za buforem i zostaje tylko pion z KK do chłodzenia.

 

Ale zakładając bufor kazałem sobie zrobić bypasy, zarówno na ciepłej jak i na zimnej wodzie (dopływ / powrót).

Ostatecznie ustawiłem tak jak pisałem tobie wyżej. Woda leci z P.C. przez bufor do grzejników, a z grzejników powrót do P.C. (bypasem omija drugą pompkę i bufor).

Możliwe, że przy takim podłączeniu jest tylko górna połowa bufora realnie wykorzystana do akumulacji ciepłej wody. Ale jeśli nawet to i tak daje to dodatkowe 50 Litrów, tej cieplejszej wody bo za P.C.

Podczas defrostów woda w instalacji wychładza się do 25-27*C, gdy pomacam grzejnik to czuć że jest chłodny.

Ale pokoju to nie wychładza, Daikin ma tak że rozgrzany wymiennik po defroście od razu wykorzystuje do ponownego zagrzania wody w instalacji C.O. (odzyskuje ciepło z wymiennika).

Do 5-ciu minut od rozpoczęcia defrostu woda z powrotem ma +30*C, i dalej jest rozgrzewana do zadanej +35*C. Defrost trwa jakieś 3,5 minuty, czyli w kolejne 1,5 minuty odzyskuje połowę temperatury wody, jaką wytraciła na defrost.

 

Defrosty są intensywne, ale za to krótkie - nie zdążysz odczuć spadku temperatury.

Edytowane przez Marco36
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do tematu wątku Mniejsza delta = mniejsze rachunki

to ma to sens, ale tylko w ograniczonym zakresie.

 

Większy sens jest przy grzejnikach.

Wysokotemperaturowe grzejniki (70-90*C) oraz średniotemperaturowe grzejniki (50-70*C) są grzane domyślnie z deltą 10.

Jest to konieczne, gdyż przy wysokich temperaturach kompresor musi gonić na wyższych obrotach.

Przy grzejnikach niskotemperaturowych (30-45*C) obniżenie delty do 5 lub 7, jest możliwe bo kompresor już może pracować przy takiej temperaturze przy 50% obrotów. Obniżenie delty, podnosi średnią temperaturę wody w instalacji, co pozwala obniżyć temperaturę zasilania o 2*C.

Grzejnik z deltą 5 ma o 21% wyższą wydajność (moc grzewczą) niż przy delcie 10 przy wodzie +45*C.

 

Przy ogrzewaniu podłogowym, to już ma mniejsze znaczenie. Podłogi domyślnie są grzane z deltą 5.

W przypadku ogrzewania podłogowego dłużej trwa, zanim temperatura rozejdzie się w betonie. Beton nie odbiera temperatury ze źródła tak szybko jak powietrze.

Edytowane przez Marco36
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2x3 razy niższe, wiec ile przy 3-4 na plusie PC łyka ok.7kWh. Jesli tak jest to jsk to robisz że taka duża PC „9” pracuje płynnie? Moja teraz lyka 20 a mamy w okolicach „0” i grzeje tylko w dzień

 

Co ja robię ? Nic ..

 

Ustawione mam na termostacie z histerezą 0,5 stopnia temperaturę 22,6 stopnia. Pompa się włącza jak temp spadnie do około 22,4 a wyłącza jak wzrośnie do ponad 22,8 i ... tyle.

 

Działa tyle ile potrzebuje , czasami działa przez kilkanaście godzin bez taktowania.

 

I to bez bufora ...

 

Jak jest podłogówka to naprawdę nie ma problemu zmusić pompę aby działała bez przerwy przez długi czas.

Jak u ciebie to nie możliwe , to albo masz za niską temp zasilania albo coś nie tak z ustawieniami pompy albo z samą instalacją.

 

Dla mnie masz coś schrzanione z instalacją , bo z buforem to już zupełnie nie powinieneś mieć problemu , tym bardziej że dzięki buforowi masz sporo większy zład wody niż ja (zapewne 2x większy) , wieć tym bardziej łatwiej aby pompa działała stabilnie.

 

Podgląd mojej pompy masz podpisie i możesz zobaczyć jak działa.

 

Obecnie zżera też mi około 20kWh tyle że u mnie pompa jest tak ustawiona aby było jak pisałem 22,4-22,8 i to 24 godziny na dobę a nie tylko w dzień...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Delta na PC ustabilizowała się na „3” gmerać dalej w przepływach czy już odpuścić. Czy jest jakaś różnica dla pracy sprężarki miedzy 3 a 5 bo jeśli któraś z tych wartości jest korzystniejsza dla jej przyszłej pracy i żywotności to mogę regulować dalej aby zejść do 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tyle, że u ciebie cały czas trzeba pamiętać, że masz bufor, który dzieli (i jednocześnie łączy) dwa obiegi.

 

Wydaje mi się, że cały czas patrzysz na deltę na P.C.

A w tym układzie to musisz jednocześnie patrzeć na dwie delty.

1) deltę na P.C. podajesz,

2) jaka w tym czasie jest delta za buforem - woda wypływająca z bufora na podłogi i woda wracająca z podłóg do bufora - temperatury.?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bez bufora byłoby zdecydowanie lepiej. Energia potrzebna na defrostu jest niewspółmiernie mała do tego co masz w wylewkach. Nie odczujesz tego ani trochę, a potem pompa z wyższa sprawnością odrobi straty. Bufor zabija COP i według mnie totalnie bez sensu jest stosowana przy podlogowce.

W dodatku dochodzi druga pompka, która też pobiera energię...

 

O tym to ja się przekonam bo mam zamiar podłączyć monobloka do podłogówki bez bufora , podłogówka to 675 metrów rurki to daje ok 81 litrów wody więc wystarczająco do pompy ciepła z tego co czytałem w tej DTR-ce , kiedyś wymienię 3 kaloryfery na poddaszu mało używane na podłogówkę i powinno być całkiem dobrze , trochę dupy dałem (podobno) kupując bojler dwupłaszczowy acv bojler w bojlerze 300 litrów ale to dopiero się okaże .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do „marco36” spoglądam na obie delty ale brak mi już mozliwosci ich sterowania. Skreciłem zawór na powrocie z ciepłych drabinek prawie całkowicie. Wcześniej woda praktycznie przez nie przelatywała i delta zanikała jeszcze szybciej. Pisałeś o bypassie i bezpośrednim powrocie, ok. temat do przemyślenia, ale pozostawiając bufor nadal bede musiał mieć dodatkową pompę i mniejszy COP pomimo że zrobi sie jeden obieg, tak? Instalator twierdził że nie zna „pojemności” wodnej mojej podłogi i dla bezpieczeństwa założymy bufor. Przecież jak PC kreci wodę w kółko w układzie zamknietym to przecież zawsze ma odpowiednią ilość wody, prawda? Jaka role spełnia wiec bufor oprócz ciepłej „cofki” na defrost?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wracajac do temp. Pompa ruszyła po nocce o 8 rano ze stała temp. 31* w tej chwili po ok. 2 godzinach pracy jest:PC 32/29, bufor THW6-32* THW7-26* gdzie THW6 to temp. za buforem na budynek a THW7 to powrót mierzony przed buforem. Żeby nie było tak prosto to temp. Powrotu z podlogi to 22/23* 26* z czujnika to po podmieszaniu z cieplym powrotem z drabinek.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...