Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Czujnik temp pokojowy dla kaloryferów czy wystarczy pogodówka


pieq

Recommended Posts

Cześć

Mam kocioł Brotje WGB WGB-M EVO. Kocioł umożliwia zupełnie oddzielne sterowanie 2 obiegami (podłogówka, kaloryfery). Nowy dom piętrowy 150 m z garażem, dobrze ocieplony, okna 3 szybowe. Na parterze podłogówka, na piętrze grzejniki w pokojach a w łazience podłogówka. Mam czujnik pogodowy (zewnetrzny) oraz pokojowy (w salonie na parterze). Czujnik pokojowy jest tylko do sterowania podłogówką. Na piętrze są 4 pokoje, sterowanie głowicami przy kaloryferach. Kaloryfery w każdym pokoju ustawione na ok "3", raczej staramy się nie zmieniać tego ustawienia (staramy :) ). Na kotle ustawione dla kaloryferów (dzien - 21, noc - 19).

 

Teraz pytanie. Dotyczy tylko obiegu kaloryferów.

 

Czy warto zostawić jak jest - czy jednak dołożyć czujnik ze sterowaniem temp dla części grzejnikowej (taki jak jest w salonie dla podłogówki). Dla podłogówki czujnik ma histerezę - więc temp waha się 0,3 stopnia powyżej i poniżej zadanej temp więc piec się co chwilę nie załącza bo np temp spadła o 0,1 stopnia).

Mam obawy że dla grzejników piec wchodzi w taktowanie i zjada przez to więcej gazu.

 

Czy ktoś może mi to w miarę prosto wyjaśnić ? Zasugerować jak będzie najlepiej ?

 

Dzięki serdeczne !!!

Edytowane przez pieq
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz 2 obiegi i sterownik pokojowy przypisany do podłogówki, obieg grzejnikowy chodzi bez sterownika a temperaturę trzymają głowice termostatyczne, to jest OK. Jeżeli wszystko jest dobrze skonfigurowane sterownik podłogówki powinien wpływać tylko na podbicie/obniżenie krzywej podłogówki, lub na zatrzymanie pracy pompy mieszacza.

Natomiast obieg grzejnikowy i sam kocioł, nie mając wskazania temperatury wewnętrznej chodzi do momentu aż instalacja nie chce odebrać minimalnej mocy kotła (bo zamknęły się zawory termostatyczne albo temperatura powrotu jest wysoka) i to jest prawidłowe.

 

Dodanie termostatu w obiegu grzejnikowym jest bez sensu. Jeżeli ustawisz na nim temperaturę wyższą niż na głowicach, kocioł i tak się wyłączy w wyniku braku przepływu (co przy sprzęgle oznacza wzrost temperatury powrotu). Jeżeli ustawisz na sterowniku temperaturę niższą niż na głowicach, kocioł się wyłączy nie dociągając temperatury ustawionej na głowicach.

Głowice masz w każdym pomieszczeniu, możesz ustawiać dowolne temperatury niezależnie. Sterownik będzie jeden na piętro.

 

Jest OK, trzeba tylko sensownie ustawić krzywą pogodową dla grzejników i ewentualnie skorygować nastawy wstępne zaworów (wkładek) termostatycznych. Czyli na kilka dni zdejmujesz głowice z grzejników, bawisz się krzywą, ewentualnie gdzieś korygujesz nastawy wstępne.

Jak masz za wysoko ustawioną krzywą dla grzejników doprowadzasz do zamknięcia wszystkich zaworów termostatycznych co powoduje taktowanie kotła, trzeba ją obniżyć, bez głowic termostatycznych ma być o 1*C cieplej niż byś chciał, wtedy zmniejszy się taktowanie kotła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...