Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Wybór dostawcy LPG. Dzierżawa czy własność?


bartek4334

Recommended Posts

Witam. W ciągu najbliższych 2miesięcy muszę podjąć decyzję odnośnie wyboru sposobu ogrzewania domu o powierzchni ok. 100m2

Najważniejsze jakiego dostawcę polecają użytkownicy?

Na co zwrócić szczególną uwagę decydując się na konkretną firme?

Własność czy dzierżawa?

Ogólnie jestem jeszcze zielony w temacie ale z chęcią rozpoczne dyskusje

Jeśli zdecydował bym się na własny zbiornik jakie najbardziej znane firmy dostarczają LPG na woj. Zachodniopomorskie

Edytowane przez bartek4334
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przez kilka lat miałem butlę w dzierżawie. Różnica pomiędzy ceną gazu jaką płaciłem, a tą na wolnym rynku była ogromna. Cena mojego dostawcy dla mnie 2,15zł , a u niezależnego dostawcy 1.37zł. Za butlę w dzierżawie zapłaciłem około 3 tys zł. Zakup butli na własność i podłączenie to 14tys. Moja rada: jeśli budżet pozwoli, to kupuj butlę.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przez kilka lat miałem butlę w dzierżawie. Różnica pomiędzy ceną gazu jaką płaciłem, a tą na wolnym rynku była ogromna. Cena mojego dostawcy dla mnie 2,15zł , a u niezależnego dostawcy 1.37zł. Za butlę w dzierżawie zapłaciłem około 3 tys zł. Zakup butli na własność i podłączenie to 14tys. Moja rada: jeśli budżet pozwoli, to kupuj butlę.

A jakie są w tej chwili dodatkowe koszta utrzymania takiego zbiornika? Mówię o jakiś przeglądach, konserwacji, obsługa itd.?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak, będzie miał wybór czy kupi drogi czy bardzo drogi gaz. A może nawet będzie musiał wziąć kredyt na jego zakup.

Wiesz co takie herezje to średnio mnie interesują. Możliwe że będziemy razem brać kredyt...ja na gaz a ty na prąd albo co innego. Na tym świecie jedyna pewna rzecz to śmierć.

Uzasadnij jakoś swoją wypowiedź to może będę rozważać inne opcje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz co takie herezje to średnio mnie interesują. Możliwe że będziemy razem brać kredyt...ja na gaz a ty na prąd albo co innego. Na tym świecie jedyna pewna rzecz to śmierć.

Uzasadnij jakoś swoją wypowiedź to może będę rozważać inne opcje.

 

Jeśli to nowy dom oddawany właśnie do użytku to na pewno zastanów się, czy nie zrezygnować z gazu.

Kolega @stos dobrze radzi.

Przez te 2 miesiące zdążysz założyć PV więc "załapiesz" się na tani prąd na starych zasadach rozliczania. Jeśli dom budowany był wg WT2021 to przy 100 m2 nie potrzeba zbyt wiele ciepła by go ogrzać.

 

Wystarczy PC o mocy poniżej 5 kW.

 

Co do ceny PC - są 2 szkoły:

- tani Chińczyk do 10 000 zł

- markowa, 30 - 40 tys. złotych a może i więcej. Pompy powietrze - woda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam stałem przed wyborem czy zbiornik LNG czy pompa ciepła.

Jak podsumujesz koszty instalacji ze zbiornikiem (zbiornik, projekt instalacji, instalacja, piec, coroczne przeglądy UDT, pięcioletni przegląd wewnątrz zbiornika itd) to wyjdzie baaaardzo blisko ceny pompy ciepła.

Założyłem PC a teraz po dołożeniu PV za prąd płacę prawie ZERO wiec kredytu na prąd brać nie będę.

Spróbuj tak obniżyć koszt ogrzewania gazem. Może zrobisz odwiert na działce i dokopiesz się do gazu. :)

Na świecie nie tylko śmierć i podatki są pewne. Pewne jest również to że nikt się nie uczy na cudzych błędach ale zawsze na własnych.

Masz okazję temu zaprzeczyć.

Powiem tak, nadal są zwolennicy i gazu i PC dlatego jakiej decyzji bym nie podjął to i tak znajdzie się ktoś kto mi powie że źle zrobiłem.

Przed chwilą uzyskalem wstępną wycenę od firmy przy zbiorniku na własność. Koszt instalacji z nowym zbiornikiem 13500zl. Do tego po mohej stronie wykop, ale to dla mnie nie problem i załatwienia mapki geodezyjnej do celów projektowych koszt ok.1000zl.

Przegląd UDT co 2 lata ok. 300zl

Przegląd wew. co 6lat koszt 800zl

Oczywiście do tego koszt napełnia butli po 2.46zl

Takie uzyskałem informacje.

Ile Ciebie wyniosła PC a ile PV ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@bartek4334

 

Ja mam PV, gaz (wprawdzie z rury, a nie ze zbiornika) oraz PC PW zakładane w tej kolejności w jakiej wymieniłem.

 

Jestem w połowie trzeciego sezonu grzania pompą ciepła i jestem z tego zadowolony.

 

Co Ty wybierzesz będziesz miał - w końcu decyzji że będzie to gaz z butli jeszcze nie zrealizowałeś, więc wszystko przed tobą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@bartek4334

 

Ja mam PV, gaz (wprawdzie z rury, a nie ze zbiornika) oraz PC PW zakładane w tej kolejności w jakiej wymieniłem.

 

Jestem w połowie trzeciego sezonu grzania pompą ciepła i jestem z tego zadowolony.

 

Co Ty wybierzesz będziesz miał - w końcu decyzji że będzie to gaz z butli jeszcze nie zrealizowałeś, więc wszystko przed tobą.

Powiem tak...dla kogoś kto jest całkowicie zielony w temacie PC to problem. Sama instalacja zbiornika gazu jest całkiem logiczna i prosta w przeciwieństwie do PC. Jeśli ktos mi jest w stanie wytłumaczyć jak to działa, jaka pompe mógłby wybrac przy powierzchni 120m2, jak wyglada instalacja, hakie sa dodatkowe koszta itd. Oraz jakieś przybliżone ceny to z chęcią zagłębie temat

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...