Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

vaillant vc 256/5-7 ecotec exclusive + multimatic 700/6 + podłogówka


karambax

Recommended Posts

Witam Mam kilka pytań do doświadczonych użytkowników i instalatorów odnośnie ustawień w/w sterownika, posiadam kocioł jak w tytule, podłogówka w całym domu bufor 500L i kominek z płaszczem wodnym. Gdy pale w kominku ogrzewając bufor do ok 60-70*C to na drugi dzień kiedy powinno się załączyć grzanie kotłem gazowym bo temperatura w pomieszczeniu spadła poniżej zadanej kocioł włącza pompy ale tylko na ok 2. min potem wyłącza po godzinie znowu i znowu

az do momentu gdy temperatura w buforze spadnie do około 40*C wtedy kocioł zaczyna grzać i pompy działają normalnie. Czy ktoś może poradzić co można przestawic aby kocioł normalnie wykorzystywał temperature z bufora ??

Edytowane przez karambax
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak wygląda lub jaki jest schemat instalacji. Gdzie są podłączone pompy, rozumiem że jest sprzęgło lub kocioł jest podłączony do osobnej wężownicy tak jak kominek i pompy po stronie wtórnej są podłączone do kotła jego modułu np. VR70, 71, lub też są uruchamiane za pomocą termostatu.

Zamieścić dokładny opis lub zdjęcia wszystkiego w kotłowni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodałem kilka zdjęć niewiem czy ktoś bedzie z nich coś wiedział ale jak coś to postaram się wyjaśnić na zdjeciach oznaczyłem kolorowymi strzałkami co jest czym mam nadzieje że to choć troche pomoże

kolor czarny to przyjście i wyjście podłogówka

kolor niebieski i czerwony to zasilanie i powrót od kominka

kolor zielony to zasilanie i powrót c.o kotła

kolor żółty to zasilanie i powrót c.w.u z kotła

Pompa ogrzewania podłogowego wpięta jest do kotła na zacisk x 16

pompa kominka niezależnie osobny termostat

kocioł i kominek i podłogówka sa wpięte w bufor , 1 wężownica jest wykorzystana do grzania cwu przez kocioł a druga wężownica w buforze nie jest wykorzystana na chwile obecną

https://zapodaj.net/7aca893becbd5.jpg.html

https://zapodaj.net/b1b0677ec253f.jpg.html

https://zapodaj.net/a3d1a338db13a.jpg.html

https://zapodaj.net/98930108b9e58.jpg.html

https://zapodaj.net/882c833f4e3d6.jpg.html

https://zapodaj.net/ee5fc4e47c4ef.jpg.html

https://zapodaj.net/84277ca78ca56.png.html

https://zapodaj.net/59f814917e11b.png.html

https://zapodaj.net/cb91f6159015a.png.html

Edytowane przez karambax
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak. Jeśli pompa w rozdzielaczu jest podłączona do kotła pod zacisk X16 to jest przyporządkowana tylko i wyłącznie do kotła i uruchamia się tylko gdy następuje żądanie kotła czyli ogrzewanie.

Temperatura w pokoju spada i rejestruje to regulator VRC 700 który wystawia żądanie do kotła aby się uruchomił i podgrzał pomieszczenia. . Niestety pompa wbudowana w kocioł uruchamiając się powoduje przepływ wody w wężownicy bufora. Jeśli woda zgromadzona w buforze ma temperaturę wyższą od temperatury którą ma na zasilaniu wystawić kocioł to bufor i gorąca woda w nim zgromadzona po prostu powoduje podgrzanie także wężownicy i wody zgromadzonej w niej.

Jeśli więc woda z wężownicy trafia z powrotem do kotła i jest cieplejsza od tej którą miałby wystawić kocioł to wyłącza się on i czeka aż woda na powrocie do wymiennika ostygnie . Takie cykle wykonuje on aż do czasu kiedy bufor ostygnie.

Niestety cierpi na tym temperatura pokojowa.

 

Musisz dodatkowo uzależnić pompę na rozdzielaczu od dodatkowego regulatora lub termostatu który będzie uzależniony od temperatury pokojowej.

Warunek jednak jest taki iż regulator musi sterować tą samą fazą którą podaje kocioł na pompę.

 

Tylko w takim przypadku jeśli regulator wykryje iż w pomieszczeniu temperatura spadła to uruchomi pompę.

Jeśli temperatura na buforze będzie niska bo nie napalisz w kominku to za temperaturę w pomieszczeniu będzie odpowiadał kociol i to on uruchomi pompę.

 

Niestety takie podłączenie kotła do bufora będzie zawsze powodowało sytuację w której kocioł będzie uruchamiał się kilkukrotnie na 2 minuty dopuki temperatura na buforze nie spadnie.

 

Rozwiązanie z dodatkowym regulatorem rozwiązuje tylko sprawę z temperaturą w pomieszczeniu.

Najlepiej aby sprawą podłączenia pompy do regulatora zajął się instalator lub znajomy elektronik, automatyk itp. gdyż on nie popełni błędu zasilania z innej fazy lub zamiany przewodu neutralnego z fazowym które to mogą spowodować zwarcie.

 

Innym prostszym wyjściem jest podłączenie pompy na stałe tak aby zawsze była załączona bez względu na kocioł.

Edytowane przez Mareks77
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za informacje myślałem ze może kocioł ma opcje włączenia samej pompy bez włączania palnika bo przecież i kocioł i termostat do tanich nie należą ale teraz widze że najprościej będzie dołożyć dodatkowy termostat sterujący tylko pompą w rozdzielaczu. Jeszcze raz dziękuję za wyjaśnienie tematu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...