Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Rekuperator- czym się kierować


Recommended Posts

Witam,

 

Jest to mój pierwszy post dlatego chciałem się przywitać!

 

Do sedna, mam w obowiązku do zamieszkania w domu bliźniaku zakup rekuperatora. Powiechrznia użytkowa to 90m2 przy 2 kondygnacjach.

 

Czym się kierować przy wyborze rekuperacji oraz czy możecie Państwo coś podpowiedzieć?

Jestem kompletnie zielony z tą materią.

 

Dziękuję za poświęcony czas,

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podzielę się swoim doświadczeniem. Zwracałem uwagę na:

# cena

# producent (renoma)

# rodzaj wymiennika - zwykły lub entalpiczny

# wydajność (ile m3/h)

# możliwość samodzielnej wymiany filtrów, korzystając z tkaniny filtracyjnej z metra

# rodzaj sterowania - opcje, wyświetlacz etc.

# zużycie prądu

# weryfikowalne opinie użytkowników

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Jest to mój pierwszy post dlatego chciałem się przywitać!

 

Do sedna, mam w obowiązku do zamieszkania w domu bliźniaku zakup rekuperatora. Powiechrznia użytkowa to 90m2 przy 2 kondygnacjach.

 

Czym się kierować przy wyborze rekuperacji oraz czy możecie Państwo coś podpowiedzieć?

Jestem kompletnie zielony z tą materią.

 

Dziękuję za poświęcony czas,

Pozdrawiam

 

Powitać .Też jestem tu 1 raz . Temat "przegryziony" .Z mojego doswiadczenia - temat jest wbrew pozorom bardzo szeroki i głęboki . Oczywiście jest sporo osób którzy piszą że jest to najłatwiejsza instalacja w domu . Totalny banał . Może być prosta ale trzeba się dobrze przygotować i najlepiej na etapie projektu. Tobie zależy na jednostce a ona nie jest az tak ważna jak miejsce , sposób przeprowdzenia kanałów i ich docieplenie. Jak to skopiesz to Ci najlepsza centrala nie pomoże co widać po wysypie postów na wszelakich forach jak temp raptem spada do - 5 C. Jak masz słabe miejsce na centrale , to jednostka MUSI być dobra . Najlepiej gdyby nie była w strefie niegrzanej , choć .....albo nie . Najlepiej żeby była w strefie ciepłej . Koniec kropka. Dobrze żeby miała funkcję okresowa przewietrzenia , żebyś sobie wymiennik przedmuchał ze skroplin , bo wydajnosc spada na pysk. Gro osób ma super centrale , a one tak naprawdą w minusowyc temp to walczą o życie , to jest jedyne to robią to póbują niedopuścić do zamrożenia wymiennika. No i ? Mają WM ? Guzik mają . Maja kloca który tworzy im tak naprawde wentylację wywiewną , za którą zapłacili sporo kasy.Wywie na maksa - nawiew na minimum. (różne są algorytmy) Tworzy się podciśnienie .Powietrze dostaje sie lewymi nieszczelnościami , kocioł CO czy tam coś , się odpala żeby zagrzać to "co wleciało " . Ot , cała prawda o skopanych instalacjach . Największy błąd to słabo docieplone kanały , bo , nie było miejsca , trudno dostępne itp itd Kanały na flexach 3 cm bo tanio. Drugi wariant to dobra centrala i idealna instalacja i nie wiesz co to wentylacja. Idealne czyt sprawdzone czerpnie i wyrzutnie - bo to kolejna jazda. Syf na elewacji .Ratunku .... Każdy teraz chce mieć apke do centarli . A moim zdaniem to kolejny FB , albo tik tok . Zabieracz czasu. Zrobić dobrze i zapomnieć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podzielę się swoim doświadczeniem. Zwracałem uwagę na:

# cena

# producent (renoma)

# rodzaj wymiennika - zwykły lub entalpiczny

# wydajność (ile m3/h)

# możliwość samodzielnej wymiany filtrów, korzystając z tkaniny filtracyjnej z metra

# rodzaj sterowania - opcje, wyświetlacz etc.

# zużycie prądu

# weryfikowalne opinie użytkowników

 

Zapomniałeś o sprężu. (Pa)

Najpierw trzeba mieć projekt instalacji i na podstawie jego wytycznych dobiera się rekuperator.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A więc otrzymałem takie informację od dewelopera plus proponowane rekuperacje (są to kwoty około 10-12 tysięcy a firmy to np. Aeris, Defro, Wanas)

 

A tu podaję specyfikację:

Suma nawiewu i wywiewy wynosi 210m3/h

Ilość nawiewów i wywiewów to 11

Kanały o średnicy 75mm

Tak jak wspomniałem szeregówka 90m2:

Parter- piętro i mini poddasz (10m2)

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...