Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

kalibracja czujnika co2 - MH-Z19C


Recommended Posts

mam zrobiony czujnik CO2 oparty o MH-Z19C, czujnik działa, coś mierzy :) ale nie mogę sobie poradzić z kalibracją. Niestety na razie jest możliwe zasilanie tylko z gniazdka. Jak go wyniosłem na dwór to przestał mierzyć ( niska temperatura ?), został tak ustawiony, że każde włączenie powoduje start kalibracji ale niestety trwa to kilkanaście godzin :(.

Wspomoże ktoś jak tą kalibrację najlepiej zrobić ?

 

https://zapodaj.net/fd15921095843.jpg.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ESP?

Wyłącz ABC, wynieś na zewnątrz, poczekaj aż zacznie pokazywać i wykonaj kalibrację komendą mhzcalibratezero .

 

Możesz wpisać w rules:

 

# Rules w ESPOn System#Boot do       mhzabcdisable // you need to test this, not sure if this works directly. may need to prefix with a delay,2000endonOn MHZ19#PPM=400 do     timerset,1,300 // Run Rules#Timer=1 in 300 secondsendonOn Rules#Timer=1 do    if [MHZ19#PPM]=400 // If still 400     timerset,2,300 // Run Rules#Timer=2 in 300 seconds    endifendonOn Rules#Timer=2 do    if [MHZ19#PPM]=400 // If still 400     mhzcalibratezero // calibreate. also untested, not sure if callable directly    endifendon

 

 

Ale to nie pomoże, jak wskazanie ciągle będzie zawyżone i warto od czasu do czasu skalibrować na zewnątrz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ESP?

Wyłącz ABC, wynieś na zewnątrz, poczekaj aż zacznie pokazywać i wykonaj kalibrację komendą mhzcalibratezero .

 

Możesz wpisać w rules:

# Rules w ESP
On System#Boot do
       mhzabcdisable // you need to test this, not sure if this works directly. may need to prefix with a delay,2000
endon

On MHZ19#PPM=400 do
     timerset,1,300 // Run Rules#Timer=1 in 300 seconds
endon

On Rules#Timer=1 do
    if [MHZ19#PPM]=400 // If still 400
     timerset,2,300 // Run Rules#Timer=2 in 300 seconds
    endif
endon

On Rules#Timer=2 do
    if [MHZ19#PPM]=400 // If still 400
     mhzcalibratezero // calibreate. also untested, not sure if callable directly
    endif
endon

 

Ale to nie pomoże, jak wskazanie ciągle będzie zawyżone i warto od czasu do czasu skalibrować na zewnątrz.

 

dzięki ale jeszcze takie wątpliwość, aby go wnieść do domu muszę wyłączyć mu zasilanie ( i potem w domu znowu właczyć) - czy nie spowoduje aktywacji kolejnej kalibracji tym razem w domu ...?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzięki ale jeszcze takie wątpliwość, aby go wnieść do domu muszę wyłączyć mu zasilanie ( i potem w domu znowu właczyć) - czy nie spowoduje aktywacji kolejnej kalibracji tym razem w domu ...?

 

Masz na myśli skrypt? Zacznie sobie sprawdzać, i jak 3x będzie 400ppm to skalibruje - a w domu raczej tyle nie będzie, więc nie skalibruje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spokojnie, przeniesienie i restart w domu go nie rozkalibruje. U mnie po roku się rozjechała kalibracja i zaczął ostatnio zaniżąć - dość szybko schodził na 400 w domu. Też właśnie sobie leżakuje na zewnątrz.

 

W międzyczasie padł mi BME280, kitóry był na zewnątrz. Od ponad tygodnia pokazuje non stop 100% wilgotności. Zabrany do domu nie zmienił wskazań. Wymieniłem go ale zastanawiam się czy stary da się uratować. Podobno to znany problem na zewnątrz - rzekomo czujnik koroduje. Ktoś pisał, że udało się przemyć izopropanolem. Ale jeszcze nie próbowałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spokojnie, przeniesienie i restart w domu go nie rozkalibruje. U mnie po roku się rozjechała kalibracja i zaczął ostatnio zaniżąć - dość szybko schodził na 400 w domu. Też właśnie sobie leżakuje na zewnątrz.

 

W międzyczasie padł mi BME280, kitóry był na zewnątrz. Od ponad tygodnia pokazuje non stop 100% wilgotności. Zabrany do domu nie zmienił wskazań. Wymieniłem go ale zastanawiam się czy stary da się uratować. Podobno to znany problem na zewnątrz - rzekomo czujnik koroduje. Ktoś pisał, że udało się przemyć izopropanolem. Ale jeszcze nie próbowałem.

 

to najnowsza wersja czujnika MH-Z19C (literka C) - jego specyfikacja mówi, że ma automatyczną kalibrację (trwa do 24 h po załączeniu zasilania), co ciekawe ta automatyczna kalibracja odbywa się w warunkach mieszkaniowych/biurowych, nawet mimo tego , że ma temperaturę pracy od -10 do + 50 stopni. Na razie zabrałem go zatem z dworu z powrotem do pokoju :) - poczekam do jutra wieczorem, zobaczymy jak się skalibrował.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja ABC wyłączyłem - dla mnie to nieproozumienie. Z włączoną auto kalibracją dość szybko zaczyna zaniżać, bo kalibruje się w warunkach o wyższym stężeniu PPM.

 

To ma sens np w biurach gdzie w nocy nikt nie przebywa.

 

cenna uwaga, dam szansę na tą automatyczną kalibrację i chwilę poobserwuję. Rozumiem, że po wyłączeniu ABC trzeba wynieść na zewnątrz i uruchomić z "ręki" polecenie co opisał Kaizen (Wyłącz ABC, wynieś na zewnątrz, poczekaj aż zacznie pokazywać i wykonaj kalibrację komendą mhzcalibratezero ) ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...