Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Odległości pomiędzy garażami w myśl przepisów przeciwpożarowych


mkrex

Recommended Posts

Witam.

Mam dwa pytania, różnią się tylko tym że w pierwszym pytaniu chodzi o garaże drewniane a w drugim o blaszane.

 

1. Jaka musi być minimalna odległość pomiędzy dwoma garażami drewnianymi jednokondygnacyjnymi do 35 m2 oraz ich minimalna odległość do domu murowanego w myśl rozporządzenia ministra infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie?

 

2. Jaka musi być minimalna odległość pomiędzy dwoma garażami blaszanymi jednokondygnacyjnymi do 35 m2 oraz ich minimalna odległość do domu murowanego w myśl rozporządzenia ministra infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie?

 

Chodzi głównie o usytuowanie budynków z uwagi na bezpieczeństwo pożarowe, rozdział 7 rozporządzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odległości określa się pomiędzy innymi strefami pożarowymi. Czy te obiekty budowlane znajdują się na jednej działce i są jedną inwestycją czy też pytasz o odległości pomiędzy budynkami na sąsiednich działkach? Sąsiednia działka nie objęta Twoją inwestycją stanowi oddzielną strefę pożarową i wtedy będziemy rozmawiali o odległościach. Na swojej działce teoretycznie też mógłbyś mieć osobne strefy pożarowe jeśli przekroczysz rozmiar strefy, co w budownictwie jednorodzinnym jest prawie niemożliwe. A jeśli jest to na jednej działce budowlanej, to traktuje się całą Twoją inwestycję jako jedną strefę pożarową więc nie oddzielasz tych budynków.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, trzeba się odwoływać (chyba do wojewody?), bo po to są przepisy. A oni powinni przeczytać § 273 ust. 1.

Odległości między ścianami zewnętrznymi budynków położonych na jednej działce budowlanej nie ustala się

 

Ja z Wydziałem Architektury walczyłem i w końcu nauczyli się przepisów i co dziwniejsze zaczęli je nawet uwzględniać. Gorzej z PINB, bo tam w ogóle nie znają przepisów - zwłaszcza przeciwpożarowych. Większa znajomość była w WINB (kierowniczka wydziału orzeczeń w WINB - to najbardziej kompetentna osoba w całym moim procesie budowlanym). Ale PINB dwukrotnie zatwierdził projekt niezgodny z przepisami. Urzędnicy mają tendencję negowania wszystkiego, bo tak jest im wygodniej. Oni się tak zachowują jakby WT miały tylko jeden paragraf:

§ 1.

1) Inwestorowi nic nie wolno z zastrzeżeniem ust.2.

2) Wolno coś budować o ile urzędnik lub sąd się zgodzi.

 

Ale jak bardzo chcesz to Ci mogę wyjaśnić odległości pomiędzy budynkami z różnych materiałów w różnych strefach pożarowych. Musiałem się w to wgłębić ze względu na swoją budowę. Tylko nie chce mi się pisać na darmo, jak Ci to nie potrzebne, bo zagadnienie jest skomplikowane.

Edytowane przez Lew2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...