Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Rekuperatory Reventon


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 202
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Jest nowa dostawa Premium 250 i 350. Niestety dużo drożej niż wcześniej.

 

Ze strony zniknęły za to 650, które w zeszłym tyg były jeszcze w dzisiejszej cenie 250. Jak ktoś jest zainteresowany tow arto dzwonić i pytać, jeszcze wczoraj czy przedwczoraj mieli je na stanie mimo że nie było ich na stronie. 500 mają być dopiero w grudniu, stąd mój zakup 650. Dziś dostałem paczkę na palecie - w środku brak czujników co2 i wilgotności oraz modułu wifi. Dostałem info, że wyślą jutro.

 

Mogę zamontować go na leżąco (oczywiście z zachowaniem dostępu do rewizji) zamiast podwieszać? I rozumiem, że poziomo, niezależnie którą stroną do dołu?

Edytowane przez itakpowiem
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rekuperator ma funkcję odszraniania. Cyt. z instrukcji Weber Req Premium:

" Gdy temperatura wymiennika po stronie EA jest

niższa niż –1C i trwa 1 minutę, a interwał odszraniania jest dłuższy niż 30 minut, wentylator wyciągowy będzie działał au-

tomatycznie na wysokich obrotach w celu odszraniania, a wentylator nawiewny zatrzyma się, do momentu gdy temperatura

wyrzutu powietrza na zewnątrz EA będzie wyższa niż +15C przez 1 minutę lub czas rozmrażania będzie dłuższy niż 10 minut"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ilo żyłowy przewód należy ułożyć do sterownika w tym Weber Req Premium? bo nie widzę w instrukcji, jedynie piszą że 1mm^2 i powyżej 5m ekranowany.

Czy centralę można zawiesić na "płasko" lub "pionowo"?

I takie moje pytanie pewnie głupie ale czy wymiennik entalpiczny odzyskuje 100% wilgotności ? Czy mniej ? czy któraś charakterystyka o tym mówi?

Czy w takim wymienniku są skropliny?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

- W standardzie jest cienki dwużyłowy kabel o oznaczeniu: AWM 2464 VW-1 80c 300V 24AVG

- instrukcja mówi o poziomym montażu

- znajomy ma Hyundaia HRS też produkowanego przez Holtop i nie ma skroplin w sensie kapania z rekuperatora, określa stan wilgotności jako wyczuwalny dotykiem na tych króćcach przyłączeniowych bodajże do czerpni. Warto jednak wziąć poprawkę na różne warunki temperatury pracy dla jego sytuacji i Twojej. Wydaje mi się, że może to mieć wpływ na skraplanie.

Edytowane przez itakpowiem
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moj Webber Req Premium 650 według odczytów centrali działa obecnie tak:

 

Temperatura powietrza wyciąganego z domu 20`

Temperatura powietrza tłoczonego do pomieszczeń 15`

Temperatura powietrza zaciąganego z zewnątrz 0`

Temperatura powietrza wyrzucanego 8`

 

Nawiew na 30%, Wyciąg na 40% Pobór prądu 40W

 

Troszkę kombinuje z ustawieniami. Startowałem z oboma wentylatorami na 50% i temperaturze tłoczonego do środka powietrza 13`przy zewnętrznej 2`. Pobór wynosił wtedy 60W

 

Termometr w zależności od pokoju pokazuje 20` do 21,5`a wilgotność to 39-44%, brak wszechobecnej wcześniej rosy na szybach i mokrych drzwi wejściowych, przestał też wyłazić czarny nalot w rogach i okolicach okien. Przed uruchomienie rekuperatora wilgotność oscylowała między 60% a 70%

 

Rekuperator wentyluje mi obecnie ok 80m2, docelowo drugie tyle m2 czeka na włożenie anemostatów w puszki po wykończeniu poddasza (i trochę jeszcze poczeka)

 

 

 

I teraz pytanie, czy ten wymiennik celulozowy to odzyskuje jakaś cześć wilgoci, czy tylko na papierze? bo dziś mamy za oknem 80% wilgotności a ja mam w domu 40%. Czy w przypadku mrozów i suchego powietrza będę miał w domu wiór lub zmuszony będę nawilżać?

Edytowane przez itakpowiem
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I teraz pytanie, czy ten wymiennik celulozowy to odzyskuje jakaś cześć wilgoci, czy tylko na papierze? bo dziś mamy za oknem 80% wilgotności a ja mam w domu 40%. Czy w przypadku mrozów i suchego powietrza będę miał w domu wiór lub zmuszony będę nawilżać?

 

Zapoznaj się z wykresem Molliera albo kalkulatorkiem wilgotności bezwzględnej.

Wilgotność względna powietrza po ogrzaniu drastycznie spada. Zmierz wilgotność na czerpni i nawiewie i przelicz, czy bezwzględna jest taka sama, czy jednak coś wraca do domu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapoznałem się z kalkulatorem i pojęciem wilgotności względnej. Dzięki - forum uczy ;)

 

Jakiś tam odzysk wilgoci jest. Podczas normalnej pracy termohigrometr w kanale nawiewanym tuż za anemostatem w salonie wskazywał W ok 50% a po krótkim prysznicu Wmax to 68%.

 

Przy obecnych warunkach 21' i 40% w domu i 0 na zewnątrz próby przesuwania suwaków nawiewu i wywiewu w różnych kombinacjach dawały niewielkie różnice temp ok 1' i wilgotności do 4%. Ostatecznie ustawiłem oba na 10% i aktualnie mi wystarcza, będe korygował ustawienia gdy podłączę czujnik CO2.

 

Doprecyzuje: te różnice dotyczą wartości w kanale nawiewnym salonu, nie temp i wilgotności osiągniętej w domu.

 

Widzę, że musze zaopatrzyć się w nagrzewnicę, bo jak za oknem będzie -10 to chłód z anemostatów wiałby niemiłosierny. Skłaniam się ku wodnej, piony mam wyprowadzone. Ktoś może coś polecić? Montuję ją na rurze zbiorczej nawiewów Fi200 za rekuperatorem a nie na rurze czerpni przed rekuperatorem?

Edytowane przez itakpowiem
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę, że musze zaopatrzyć się w nagrzewnicę, bo jak za oknem będzie -10 to chłód z anemostatów wiałby niemiłosierny.

 

Bez przesady.

http://centrale-rekuperacyjne.pl/kalkulator/Kalkulator-sprawnosci-rekuperatora.aspx

Przy sprawności 82% przy -10* na zewnątrz i wywiewie 23* masz nawiew 17*. Jak dla mnie całkiem OK zwłaszcza, że strumień taki jest przyklejany do sufitu i zanim dotrze do człowieka jeszcze się ogrzeje. Wolałbym mieć cieplejszą podłogę niż cieplejszy niż 17* nawiew.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potwierdzam, u mnie przy -10 na zewnątrz i 22 wewnątrz, miałem ok 16,3 stopnia na wyjściu z centrali i nawet przy sporej przepustowości (gdzie na nawiewie temperatura spadała do 15-16 stopni) nie było czuć chłodnego nawiewu. Z tym, że u mnie nawiewy są w okolicy grzejników, przez co ciepłe powietrze idące w górę miesza się pod sufitem ze świeżym chłodniejszym, nie wiem jak by to wyglądało w przypadku podłogówki, gdzie nie ma tak ciepłego powietrza idącego w górę.
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Anemostaty wyciągowe u mnie są też w zimniejszych pomieszczeniach bez grzejników - wiatrołap, spiżarka, stryszek (docelowo będzie to suszarnia na pranie - jest nawiew, wywiew i rurki do grzejnika) gdzie mam obecnie 17-17,5` przy 20-21 w reszcie domu. To powoduje, że powietrze zaciągane do centrali jest zimniejsze niż w mieszkalnej części i osiągnięcie 22-23 na wywiewie jest średnio realne.

 

82% sprawności to mój rekuperator raczej nie osiągnie a anemostaty nawiewne są w ścianach ok 10cm od sufitu, dokładnie nad łóżkami dzieciaków i sofą w salonie, daleko od grzejników - nie mam podłogówki poza łazienką. Miejsce montażu nawiewów było uwarunkowane możliwością mało inwazyjnego wejścia z klatki na piętro wyżej i stryszku. Wiercenie przez strop odpadało. Przy tej temp zewnętrznej nie czuje dyskomfortu ale co gdy przyjdzie mróz....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...