Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Problemy z ogrzewaniem podłogowym


Setax

Recommended Posts

Witam wszystkich!

Szukam pomocy w temacie ogrzewania podłogowego.

 

Kocioł gazowy Dietrich z podajnikiem wody, instalacja to 8 obiegów, około 70 metrów grzania, wszystko podłogówka. Do tego grzejnik łazienkowy w tym samym obiegu, najbliżej pieca.

 

Problem 1:

Temperatura na piecu 40 stopni, 8 rurek na wejściu gorących. Na powrocie 2 są ciepłe, reszta jest nadal chłodna/zimna.

 

Problem 2:

Wszystkie rotametry w położeniu skrajnie dolnym położeniu. Przy zakręcaniu i odkręcaniu zaworu głównego rozdzielacza pływaki idą w górę, po czym po odkręceniu opadają na sam dół (przy otwartych powrotach). Dodatkowo, w każdym z rotametrow, w górnej części jest około 5mm powietrza. Tak powinno być? Jeśli nie jak się go pozbyć? Może to jest przyczyna?

 

Dziś, przy użyciu hydrofora, sprawdziłem drożność każdej z pętli i uznaję to również za odpowietrzenie. Hydrofor podłączony pod zasilanie, powrót do drugiego wiadra. Pętla po pętli. Po tym zabiegu, brak zmian w zachowaniu rotametrow. Generalnie, przy tej zabawie, zauważyłem że pomimo tego, iż pływaki w rotametrach dosłownie leżą, kręcenie nimi zmniejszało przepływ wody na powrocie podczas płukania/odpowietrzania (podobnie jak zaworami (?) na listwie powrotu).

 

Pytanie jak doprowadzić te rotametry do normalnego działania? Co zrobić aby powroty z pozostałych obiegów były również ciepłe i ogrzewanie było równomierne?

 

 

Z góry dziękuję i pozdrawiam!

Edytowane przez Setax
Dodatkowe informacje
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro tak to najwyrazniej masz petle roznej dlugosci i tym samym rotametry nie powinny byc dla wszystkich petli otwarte tak samo bo woda nie zna rozkladu twojego ogrzewania tylko plynie tam gdzie jest mniejszy opor. Na tych dwoch ktore wedlug Ciebie na powrocie byly cieple zmniejsz przeplyw o polowe, powinno pomoc, jesli pomoze to potem bedziesz musial ustawic przeplywy na wszystkich petlach.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakie powietrze w rotametrach?

Jeśli tak rzeczywiście jest to instalacja jest zapowietrzona.

Odkręcić kapturek odpowietrznika ma rozdzielaczu, wszystkie pętle zakręcone, pompka na max i odkręcać kolejno po jednej pętli i liczyć że ciśnienie wody wypcha bąble.

Potem ustawić ciśnienie 1,5 na wszystkich pętlach i patrzeć aby zasilanie było ciepłe a powroty chłodniejsze.

Edytowane przez Mareks77
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepływomierze które w tym przypadku są zamontowane na górnej belce rozdzielacza muszą pracować na powrocie z pętli grzewczych - sugeruje to chociażby skala na bańce przepływomierza, rośnie od dołu bańki ku górze.

Wiec przede wszystkim należy zamienić te belki miejscami.

Gdy pojawi się w nich jakiś przepływ wówczas należy nimi kręcić ustawiając konkretne przepływy.

Jeśli nie mamy wiedzy jakie przepływy powinny być regulację należy wykonac metodą prób i będów.

 

Można wyjść z ustawienia 1,5 l/min, pozostawić układ na kilka godzin i sprawdzić dłonią temperatury na rurkach powrotnych - należy doprowadzić do jej wyrównania na wszystkich pętlach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem sugestię w przypadku przepływomierzy, natomiast nie do końca rozumiem co to zmienia...

Generalnie na dolnej belce są głowice (pod czerwonymi kapturkami), więc czy nie wyjdzie na to samo jeśli rotametry będą wykręcone, a regulował będę głowicami? Nie będzie na nich przedziałki, ale chyba cel mogę spełnić w ten sposób? Poza tym, do każdego pokoju mam wyprowadzone przewody trójżyłowe, więc może nawet lepiej byłoby na powrotach (przy wykręconych rotametrach) zastosować coś takiego jak w linku wraz z jakimiś sterownikami/czujnikami w pokojach aby uzyskać tą samą temperaturę w każdym?

https://allegro.pl/oferta/salus-t30nc-silownik-termoelektryczny-230v-m30x1-5-9752464832

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aby przepływomierz pracował poprawnie i gwarantował odpowiedni przepływ musi być zamontowany zgodnie z kierunkiem działania dla którego został zaprojektowany.

W innym przypadku będzie oszukiwał bądź nie będzie wskazywał w ogóle, zaś przepływ przez niego będzie utrudniony.

 

Po drugie, regulacji instalacji nie dokonuje się na zaworach termostatycznych (tych pod czerwonymi kapturkami) a właśnie na przepływomierzach.

Na nich musza być ustawione przepływy wyliczone/dobrane dla danej pętli i danego pomieszczenia.

 

Zawory na dolnej belce służą właśnie do zamocowania takiego siłownika, spięcia go z termostatem który wiesza się na ścianie w pomieszczeniu w którym jest zainstalowana dana pętla. Na podstawie nastawy temp. zadanej i odczytów temperatury w pomieszczeniu przez termostat, siłownik całkowicie zamyka przepływ gdy nastawiona temperatura jest uzyskana lub maksymalnie go otwiera gdy potrzebne jest grzanie - nie ma tu stanów pośrednich.

 

Przed założeniem automatyki sterującej instalacja musi być bezwzględnie wyregulowana hydraulicznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... Na podstawie nastawy temp. zadanej i odczytów temperatury w pomieszczeniu przez termostat, siłownik całkowicie zamyka przepływ gdy nastawiona temperatura jest uzyskana lub maksymalnie go otwiera gdy potrzebne jest grzanie - nie ma tu stanów pośrednich.

 

....

 

Gwoli scisłosci teoretycznie nie ma stanów posrednich, ale w praktyce przy czasie otwarcia/zamkniecia siłownika ok 5-6 min mozna przyjąc ze jest to stan posredni. Obserwując czasy otwarcjia/zamkniecia na kilka/kilkanascie minut, a zdarza sie to dosc czesto szczegolnie przy wyzszych temperaturach czasy otwarcia/zamkniecia z termostatu sa porownywalne z czasami otwarcia zamkniecia siłownika i to jest własnie stan posredni, którego termostat nie uwzglednia..Niemniej czas otwarcia siłownika ma wpływ na szybkosc dochodzenia do temperatury zadanej.

Rzeczywsitego stanu posredniego nie byłoby jezeli siłowniki by reagowały w bardzo krotkim czasie, takich poki co nie ma i w zasadzie nie ma potrzeby aby były, są siowniki o czasie otwarcia ok 2 min, byc moze są i szybsze ale to wiąze sie ze zwiekszonym poborem energii.

Edytowane przez asolt
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...