Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Dwa sąsiadujące pokoje a wentylacja grawitacyjna.


Recommended Posts

Witam.

Ostatnio zainteresowałem się problemem z wilgocią, która występuje u mnie w domu. Mieszkam w domu ( stare budownictwo ), zajmuję z rodziną dwa sąsiadujące pokoje, między którymi jest ścianka działowa z drzwiami, które praktycznie zawsze są otwarte. Dwa pokoje, każdy po 16m kw. W jednym pokoju jest komin w którym jest wentylacja grawitacyjna ( akurat na ścianie działowej między w/w pokojami ). Zamontowałem właśnie nawiewniki i przyznam iż wilgoć w dużym stopniu ustąpiła, lecz myślę czy mógłbym zamontować dodatkową kratkę wentylacyjną w drugim pokoju, w sensie połączyć się z pierwszym pokojem ?

Podsumowując, chciałbym wykorzystać jeden kanał wentylacyjny na dwa pokoje.

 

Pozdrawiam

Edytowane przez Saphiree
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To skąd powietrze do wyciągnięcia w łazience? Też z nawiewnika? Żeby lodowate powietrze z zewnątrz smagało nagie, mokre ciało?

 

Zasada jest ta sama dla WG co WM - nawiewy w pomieszczeniach "czystych", wywiewy w "brudnych" (IMO lepsza nazwa byłaby

"wilgotnych" - ale pewnie twórca nazwy gotował surowe flaki w kuchni i miał problemy z trawieniem).

 

Niektórzy mają pomysł podwojenia przepływów - i w każdym pomieszczeniu wywiew i nawiew. Ale to powoduje 2x większe straty na wentylacji i problemy z dogrzaniem zwłaszcza w łazience, gdzie i przy powietrzu o temperaturze >20* wpadającym z innych pomieszczeń bywa problem z mocą grzewczą (a co dopiero, gdy przez nawiewnik wpada powietrze o temperaturze -20*)

No i przepływy x2 oznaczają dwa razy większy kłopot z suchym powietrzem w czasie sezonu grzewczego.

Edytowane przez Kaizen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do łazienki, nie wypowiem się.

Jak na kilka dni, odkąd zamontowałem nawiewnik oraz poprawiłem kratkę wentylacyjną nie zauważyłem żadnego zimnego powietrza które by przeszywało ciało. Oczywiście mowa o pokoju, nie łazience. Wyczytałem iż nawiewnik umieszczony w oknie, pod którym jest kaloryfer, nie spływa na dół, lecz miesza się pod sufitem z ciepłym powietrzem z kaloryfera. Z moich obserwacji wynika iż ma to sens, przynajmniej nie zauważyłem abym odczuwał jakiekolwiek zimno. Jedynie czuję i widzę o wiele mniejszą wilgoć, zwłaszcza gdy mam pranie na suszarce w pokoju. W każdym bądź razie, w dalszym ciągu nie uzyskałem odpowiedzi na pytanie. Czy mogę się podłączyć do tego samego kanału wentylacyjnego. Jest on między jednym a drugim pokojem, kratki były by na tej samej wysokości, jedynie kwestia czy to by działało jak należy.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dopiero teraz zauważyłem Twoje edycje postu.

Rozumiem że powinno się montować nawiewnik w pokojach a wyloty w kuchni oraz łazience. To ja może przedstawię jak to wygląda u mnie. Dom jest piętrowy, na dole są pokoje oraz kuchnia i łazienka. Ja mieszkam na piętrze, gdzie są jedynie same pokoje mieszkalne. Czy w takiej sytuacji gdzie na piętrze nie było by żadnej kratki wyciągowej było by też dobrze ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...