Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Mniejsza moc instalacji fotowoltaicznej niz w umowie


Zalsem

Recommended Posts

Znam FIFF i podane tam informacje :)

Może falowniki Fronius są lepsze od GoodWe a może nie są lepsze.

Nie wiem.

 

Pisałem o dziennych stratach a nie o całorocznych.

Wiem, że najważniejsze są wyniki w ciągu roku.

 

Jest jeszcze hasło: ROZBUDOWA !!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 59
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Tak wyglądają wykresy mocy w okresie dobrego nasłonecznienia i i optymalnej temperatury

luty marzec kwiecień, wrzesień październik listopad - w tych miesiącach utrzymuje się obcięcie mocy do 4 kW,

w okresie lata pewnie temperatura nie pozawala na wysoką wydajność

1VMMqrlOJnsgdG36baSapR5JfPw5dQ3Ud?usp=sharing

 

Instalacja w tej konfiguracji nie jest do rozbudowy, tylko mocniejszy falownik,

instalator kiedyś zasugerował że może odkupić falownik i za różnice w cenie dać mocniejszy, no i by policzył za wymianę kabli i itp.

Rozumiem że wszystko kosztuje i ma cenę, ale uważam że właśnie moja instalacja nie jest w pełni instalacją o mocy 4,8 kW jaka była zamówiona

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak wyglądają wykresy mocy w okresie dobrego nasłonecznienia i i optymalnej temperatury

luty marzec kwiecień, wrzesień październik listopad - w tych miesiącach utrzymuje się obcięcie mocy do 4 kW,

w okresie lata pewnie temperatura nie pozawala na wysoką wydajność

1VMMqrlOJnsgdG36baSapR5JfPw5dQ3Ud?usp=sharing

 

Instalacja w tej konfiguracji nie jest do rozbudowy, tylko mocniejszy falownik,

instalator kiedyś zasugerował że może odkupić falownik i za różnice w cenie dać mocniejszy, no i by policzył za wymianę kabli i itp.

Rozumiem że wszystko kosztuje i ma cenę, ale uważam że właśnie moja instalacja nie jest w pełni instalacją o mocy 4,8 kW jaka była zamówiona

To dopłać i będziesz miał taką, jaką chcesz.

Ty masz takie podejście, a ktoś inny może być zdania, że instalator go naciął na falownik 5kW, bo praktycznie w ogóle nie pracuje na 100%

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli w ofercie nigdzie nie jest wyszczególniony typ i moc falownika to o ile to jeszcze możliwe najpierw próbuj reklamacji na niezgodność elementów z ofertą. Skoro moc zainstalowana zestawu miała być 4.8 kWp to falownik ma taką moc zapewniać.

Oferta moim zdaniem powinna zawierać wyliczenia uwzględniające współczynniki na podstawie których instalator dobierał moc poszczególnych elementów zestawu.

Obcięcie na 4kW wynika bezpośrednio z maksymalnej wydajności falownika.

Na wykresie widać jednoznacznie że panele w szczycie zapewniły by moc na poziomie 4.5 - 4,8kW natomiast z powodu maksymalnej granicznej mocy falownika zostaje ona obcięta.

 

Jeśli moc paneli i zestawu była by na poziomie 4,8kW natomiast ze względu na wyliczenia współczynnika wydajności uwzględniającego kąt dachu, nasłonecznienie itp. wynikało by że zestaw wyprodukuje tylko 3.8 - 4kW to zamontowanie falownika 4kW ma sens. W innym przypadku albo instalator popełnił błąd w obliczeniach lub po prostu zaoszczędził

Edytowane przez Mareks77
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Normalne jest przewymiarowanie instalacji w stosunku do falownika. zwykle 10-15% ale są też tacy którzy potrafią przewymiarować nawet 40%. W umowie chłop miał za co płaci i mógł się dokształcić czy w te kilka dni w roku falownik będzie przycinał moc. Zresztą panele bardzo rzadko dają 100% swoich możliwości. Ja bym się instalatora nie czepiał że pogoda jaka jest każdy widzi a że jednego roku prognoza zamiast 1000kWh/kWp będzie 800kWh/kWp to też będziesz miał pretensję do instalatora?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmiana falownika niewiele Ci da, bo i tak masz uzyski roczne na normalnym poziomie czyli około 4800kWh.

Swoją drogą to trochę niepoważne wyskakiwać do instalatora po prawie 2 latach używania instalacji, że falownik jest za mały. :)

 

j/w

nie wiele więcej wyciśniesz jak tyle produkuje, a poza tym dla tych paru kilo wstydziłbym się po 2 latach wyskakiwać do instalatora czy aby zamontował co trzeba.

Edytowane przez Pitrekkk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Instalator się uczył na tej instalacji, trochę to wyszło przez przypadek

już kilka razy poprawiał błędy w instalacji...

błędy, oszczędność, mydlenie oczy dały się we znaki

 

Ale instalacja jest, działa, teraz już wiem że bardzo dużo czynników wpływa na jakoś instalacji

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę przykre że ktoś 2 lata temu uczył się wykonywać instalacje, mój instalator ponad 6,5 roku temu instalował u mnie i wszystko wiedział. No ale 2 lata temu powstało setki firm teraz będą musiały się zamknąć bo klientów ubywa.

Dokładnie instalacja jest i działa a każdy dach jest inny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 lata? to wcale nie jest niepoważne. Rękojmia przypadku instalacji fotowoltaicznej trwa dwa lata do momentu oddania do użytku instalacji, jeśli są podstawy ku niej.

Tu zacytuję informację

Rękojmia

Z czego wynika?

Ustawa (art. 556 k.c.)

"Co chroni?

Wady fizyczne i wady prawne

Jakie uprawnienia?

Żądanie wymiany rzeczy wadliwej na wolną od wad, żądanie usunięcia wady, oświadczenie o obniżeniu ceny, prawo do odstąpienia od umowy (o ile sprzedawca niezwłocznie i bez nadmiernych niedogodności dla kupującego wymieni rzecz wadliwą na wolną od wad albo wadę usunie)

Jak długo?

2 lata od dnia wydania instalacji lub jej elementów (podpisania protokołu odbioru)"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A działający falownik o mocy 4kW (jesli znajdował się w zestawieniu materiałów zaakceptowanej oferty) posiada wadę fizyczną, czy prawną ?

 

Gryzie Cię ta utrata kilkudziesięciu kWh na rok - skorzystaj z oferty instalatora, dopłać do mocniejszego modelu, wymień , dostaniesz w gratisie dwa lata ekstra gwarancji.

Edytowane przez fotohobby
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 lata? to wcale nie jest niepoważne. Rękojmia przypadku instalacji fotowoltaicznej trwa dwa lata do momentu oddania do użytku instalacji, jeśli są podstawy ku niej.

Tu zacytuję informację

Rękojmia

Z czego wynika?

Ustawa (art. 556 k.c.)

"Co chroni?

Wady fizyczne i wady prawne

Jakie uprawnienia?

Żądanie wymiany rzeczy wadliwej na wolną od wad, żądanie usunięcia wady, oświadczenie o obniżeniu ceny, prawo do odstąpienia od umowy (o ile sprzedawca niezwłocznie i bez nadmiernych niedogodności dla kupującego wymieni rzecz wadliwą na wolną od wad albo wadę usunie)

Jak długo?

2 lata od dnia wydania instalacji lub jej elementów (podpisania protokołu odbioru)"

 

Rób jak uważasz, ale jak w wycenie lub umowie był podany model falownika to na miejscu tego instalatora bym Cię po prostu wyśmiał. Z doświadczenia wiem, że wymiana na większy w stosunku rocznym niewiele wniesie. A niesmaku nikt nie cofnie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę przykre że ktoś 2 lata temu uczył się wykonywać instalacje, mój instalator ponad 6,5 roku temu instalował u mnie i wszystko wiedział. No ale 2 lata temu powstało setki firm teraz będą musiały się zamknąć bo klientów ubywa.

Dokładnie instalacja jest i działa a każdy dach jest inny.

Lepiej sprawdź czy ten Twój instalator jeszcze istnieje, bo robił to tak dawno, że 4lata temu to już mógł nie mieć się z czego utrzymać. :D

A tak serio to każdy kiedyś zaczynał. Jak sądzisz, że ten Twój instalator sprzed 6 lat miał dużo większą wiedzę niż obecnie zaczynający to jesteś w błędzie.

No i niby gdzie tych klientów ubywa? Masz na to jakieś poparcie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdziłem nadal instaluje PV. Rok temu zamiast załatwiać mi gwarancję inwertera podał adres w Polsce aby przesłać bezpośrednio do naprawy a nie do Chin. I wymiana trwała 5 dni roboczych.

Czy klientów ubywa... nie wszyscy biegną aby zdążyć do 1 kwietnia z wysłaniem energii do sieci, później wszystko przystopuje prawie do 0. No chyba że ktoś ma chobby sprzedać coś za 26 gr aby kupić po 80 gr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy klientów ubywa... nie wszyscy biegną aby zdążyć do 1 kwietnia z wysłaniem energii do sieci, później wszystko przystopuje prawie do 0. No chyba że ktoś ma chobby sprzedać coś za 26 gr aby kupić po 80 gr.

Klientów indywidualnych pewnie tak.......firmy się dopiero rozkręcają i poza weekendami modą mieć nawet 100% autokonsumpcje....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Firma... firma dla firmy to mam policzone że PV, wiatraki nie dadzą rady. Jak ktoś szarpie prądu za ponad 100k zł. miesięcznie są inne rozwiązania ale kosztują ponad 5 baniek i zwrot po około po 4 latach.

Niby policzone ale 5 baniek boli bardzo, można by zyskać ale łatwiej koszt przerzucić na konsumenta

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...