Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Lekkie mokre qdrewno prosto z tartaku


sandokan32

Recommended Posts

Dzisiaj odebrałem krokwie, deski i łaty na dach. Ponieważ dostawca złożył to na dzialce nistarannie postanowiłem to poukładać tak aby drewno się nie pokrzywiło.

Zatrudniłem fachowców którzy mają mi robić dach.

Podczas przekładania fachowcy stwierdzili ze cześć materialu jest bardzo lekka i sucha a czesc ciężka i mokra. Zadzwoniłem po majstera od fachowców który poprzyjeżdzie stwierdził że jest to drewno z "suszków" albo o bardzo szybkim przyroście i nie nadaje się na konstrukcje.

 

Na pewno nie będę się sądził z tym tartakiem ale mam pytanie co w takiej sytuacji powinienem zrobić.

Krowkie są o dużych wymiarach i Majster powiedział że mogą zostać ale ma wątpliwości do kontrłat i zaproponował wymienić bo podachowka z biegiem czasu moze pokrzywić takie łaty.

 

Co o tym myślicie?

Edytowane przez sandokan32
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy masz fakturę na to drewno? Jak tak, to co jest wpisane na fakturze? Jak jest wpisane: "więźba lub drewno konstrukcyjne klasy ..." to wymiana tego drewna jest bezdyskusyjna. Natomiast jak masz wpisane; "kantówki, drewno budowlane lub tarcica ogólnego stosowania" to nie masz szans na wymianę. Należy pamiętać, że ocena cieśli choć niezmiernie istotna nie jest ostateczna. To kierownik dopuszcza to drewno do wbudowania i przed jego wpisem w dziennik budowy nie można go wbudować.:no: Drewno musi być klasy takiej jaką określił projektant w projekcie! :yes: Z reguły to klasa C24. Drewno pozyskane z posuszu tak jak i z wiatrołomu nie nadaje się do wbudowania:no:. Kontrłata to tylko dystans więc materiał może być mniej odpowiedzialny. Natomiast łata to element konstrukcyjny i w tym przypadku jakość materiału bezdyskusyjna. Oceny kontrłat i łat dokonuje dekarz, dlatego warto kupować przez wykonawcę bo materiał będzie dobrej jakości i podatek VAT 8%. Pozdrawiam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie! W przypadku sprzedaży usługi z materiałem materiał jest obciążony podatkiem VAT 8%. To oznacza, że wykonawca kupuje na swoją firmę materiał z podatkiem VAT 23% ale inwestorowi odsprzedaje ten materiał z VAT 8% i czeka około 60 dni na zwrot różnicy czyli 15% od Urzędu Skarbowego. Wykonawca nie może tego materiału wyszczególniać na fakturze. Np. taki zapis na fakturze: "Za wykonanie i montaż więźby dachowej". Całkowita kwota zawiera wartość robocizny netto + wartość wszystkich materiałów netto i + VAT 8% od tej sumy. Pozdrawiam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...