Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Rodzaj ogrzewania podlogowego


Craxim

Recommended Posts

Witam,

Kupiłem niedawno dom bliźniaka, zasilany całkowicie na prąd z fotowoltanika 3kwp + dołożę pewnie jeszcze 2kwp. Kocioł grzewczy oczywiście elektryczny, bez buforu.

Z żoną chcemy na parterze ok 43mk (kuchnia z salonem, łazienka i przedsionek) zamontować ogrzewanie podlogowe i tutaj jest moje pytanie jakie? Czy montować wodne które będzie zasilane ciepła woda z kotła który będzie czy też folie grzewcze? Skłaniamy się drugiej opcji z racji że nie będzie trzeba robić dodatkowej wylewki bo pomieszczenia i tak nie są wysokie. Jedna i druga opcja i tak będzie zasilana prądem więc nie wiem czy jest jakaś ekonomiczna różnica?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może źle opisałem. Bliźniak piętrowy, ogrzewanie podłogowe tylko na parterze bez klasycznych grzejników. Na piętrze już tylko grzejniki.

Czy jest sens robić wodne ogrzewanie podłogowe na parterze kiedy muszę dołożyć jeszcze 2 pompę do mieszania by na dole była niższa temperatura do podlogowki czy poprostu maty / folia elektryczna. Czy zużycie prądu na podgrzanie wody nie będzie większe niż ogrzanie taką matą bezpośrednio?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy jest sens robić wodne ogrzewanie podłogowe na parterze kiedy muszę dołożyć jeszcze 2 pompę do mieszania by na dole była niższa temperatura do podlogowki czy poprostu maty / folia elektryczna. Czy zużycie prądu na podgrzanie wody nie będzie większe niż ogrzanie taką matą bezpośrednio?

 

Skoro masz podłogówkę na parterze, to czemu chcesz dokładać pompę?

 

Teoretycznie zużycie prądu powinno być takie samo przy kotle jak przy matach. W praktyce maty przez niezależne sterowanie są oszczędniejsze przy założeniu, że są w wylewce. Jeżeli jednak porównasz maty w warstwie kleju pod płytkami z rurkami w wylewce, to wprawdzie kWh te w warstwie kleju powinny zużyć mniej przez precyzyjniejsze dozowanie ciepła, to przy taryfie strefowej większą część w drogiej strefie przez mniejszą akumulacyjność

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...