Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Sterownik podłogówki -jak dobrać system do istniejącej instalacji?


maciejos36

Recommended Posts

Chciałbym zastosować sterowanie podłogówką w istniejącej instalacji. Ogrzewanie z pompy ciepła, steruje beznapięciowym i bezprzewodowym sterownikiem Salusem ustawionym w jednym z pomieszczeń. Niestety jedne pomieszczenia są bardziej ciepłe od innych i powoduje to pewne konflikty w domu, regulacja jest zaś utrudniona. Zastanawiam się nad zastosowaniem jednego ze sterowników.

Opis instalacji: pompa znajduje się w pomieszczeniu technicznym, rozdzielacz parterowy w jednym z pokoi na około 9 pętli, na górze mniejszy na 7 pętli. Na każdym piętrze jedna drabinka w łazience. Osprzęt firmy Sigma-Li. Nie ma doprowadzenia przewodu sterującego bezpośrednio do rozdzielacza, ale obok urządzeń są gniazdka 230V.

Interesuje mnie w miarę możliwości bezprzewodowe sterowanie siłownikami i temperaturą w pomieszczeniach. Mogę wyznaczyć jakieś strefy, by nadmiernie nie rozbudowywać systemu. Część pętli może pozostać bez sterowania. Może też być urządzenie, które zastąpi mi Salusa w sterowaniu pompą ciepła.

Proszę o podrzucenie jakiś pomysłów, typów urządzeń itp. Oczywiście zależy mi też na w miarę ekonomicznych rozwiązaniach, ale jak "się nie da" to mogę rozważyć inne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kręć najpierw rotametrami poszczególnych pętli (odkręć bardziej zbyt zimne pomieszczenia i/lub zmniejsz przepływy przez przegrzane). Jak instalacja nie jest totalnie skopana to sterowanie strefowe jest zbędne a nawet szkodliwe przez ogromną bezwładność podłogówki.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To już robiłem i w większości domu jest ok. Ale mam ze dwa pomieszczenia, gdzie musiałbym skręcić do zera, by było ok.

 

Jak osiągnąłeś "OK" to co dalej kombinujesz? Ja w kuchni i pomieszczeniu technicznym odpaliłem ogrzewanie tylko na czas wygrzewania podłogi. A gabinet ogrzewa głównie komputer i dosyć długo odpalone 150W oświetlenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...