Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Rozprowadzenie ciepła z kominka


gilange

Recommended Posts

Dzień dobry,

jestem na etapie prowadzenia instalacji i pomyślałem, że stosunkowo tanim koszem mógłbym wspomóc rozprowadzanie ciepła z wkładu kominowego. Kominek mam w środku domu.

Parter - wystarczy sam kominek (pewnie podczas zabudowywania kratka na dole aby zaciągało powietrze do komory z wkładem kominkowym i kratka na górze żeby ogrzane powietrze "wylewało" się na salon.

Poddasze - 3 pomieszczenia sypialne, najdalsze oddalone 3 m od komory z wkładem kominowym

 

Dotarłem do takich produktów jak prostokątne kanały 150x50 które mogę puścić nad sufitem podwieszanym i wyprowadzić przez strop na ścianę w pokojach na poddaszu.

Po pierwsze widzę wszędzie w schematach DGP że ciepłe powietrze wprowadzane jest od góry, a przecież ciepło leci do góry, może znacie jakie zastosowanie aby zrobić kratkę gdzieś w dolnej części ściany, a może to jest zły pomysł bo inne zjawiska będą niekorzystnie na to wpływały?

Ktoś mógłby mi naświetlić temat grawitacyjnego rozprowadzania ciepła z kominka, w który dopiero się wdrażam?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poddasze - 3 pomieszczenia sypialne, najdalsze oddalone 3 m od komory z wkładem kominowym

 

Ja tak mam , wszystko działa, nie słuchaj głupot o dźwiękach w sypialni , nic nie słychać . W najdalszym pomieszczeniu wspomagam się i dołożyłem wentylatorek

 

że jak mam reku (wyciąg w kuchni blisko kominka) to ciepło te przekazywane będzie w rekuperatorze przez wymiennik

 

Nie poczujesz tego , DGP szybciej działa i jest grawitacyjne czyli jak zabraknie prądu też będzie działać

Edytowane przez gogush
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"... Ktoś mógłby mi naświetlić temat grawitacyjnego rozprowadzania ciepła z kominka, w który dopiero się wdrażam? "

Nie będę niczego naświetlał. Chciałem zapytać czy spałeś na piętrze domu z DPG? Ja tak i dlatego będąc na takim ja Ty etapie przestałem zupełnie rozważać tego typu ogrzewanie/dogrzewanie we własnej chałupie. Mam za sobą 2 letni okres korzystania z z takiego kominka na etapie budowy, szczęściem nie zrobiłem obudowy, rozprowadzenia i sprzedałem wkład. Wracając do "kimania" w takiej chałupie-nie dało się spać, na parterze względnie ciepło na górze paranoja, może kominkowy nie umiał palić, nie wiem. Moja przygoda z kominkiem skończyła się na i to radzę przeczytać "Taki sobie piecyk ceramiczny" i uważam że jest to jedyne racjonalne i ekonomiczne wykorzystanie drewna do ogrzewania. Może są inne wynalazki, nie znam się.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...