Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

kominek z płaszczem nie potrafi nagrzać bufora. Problem z Laddomatem?


narciarz_2

Recommended Posts

Dzień dobry,

 

Mamy prawdopodobnie problem z Laddomatem. Może jesteście w stanie pomóc. Układ: Kominek z płaszczem, laddomat, bufor 1000L z podpiętą min podłogówka. Kominek ewidentnie nie nagrzewa bufora chyba, że bardzo ostro palę i wtedy podejrzewam, że przekraczam temperaturę wody 56 stopni (nastaw kominka) i zaczyna się lekkie nagrzewanie bufora ale gdy ostry ogień opada, sterownik na kominku pokazuje 54-55 stopnie ale bufor stygnie.

 

Laddomat: Zamontowana jest wersja, która puszcza wodę na bufor jeśli woda z kominka ma 63 stopnie (na fakturze jest: Laddomat 21-60 55st R32mm izolowany a na pudełko prawdopodobnie wersja 63 stopnie)

Kominek z kolei jest ustawiony, tak że puszcza wodę do max temperatury 56 stopni. Więcej nie pozwolił ustawić pan od kominków, mówiąc, że są to optymalne warunki pracy kominka, zgodne z instrukcją.

 

Czy jest możliwość dobrania i wymiany wkładki termicznej do Ladomatu na 45 stopni?

 

Termoventiler, Laddomat 21-60 55st R32mm izolowany

pompa LM9A

Art number: 11266461

 

Kominek pracuje w układzie zamkniętym.

 

pozdrawiam

Edytowane przez narciarz_2
dodanie zdjecia laddomatu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co to za "sterownik kominka" ? Steruje tylko przepustnicą?

 

Z tego, co napisałeś "Kominek z kolei jest ustawiony, tak że puszcza wodę do max temperatury 56 stopni. Więcej nie pozwolił ustawić pan od kominków, mówiąc, że są to optymalne warunki pracy kominka, zgodne z instrukcją.", to albo Ty coś pokręciłeś, albo "pan od kominków" nie rozumie, jak działa kocioł, a takim jest kominek z płaszczem wodnym. Temperatura ~56*C to akurat temperatura minimalna i powrotu do kiminka, a nie wyjścia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co to za "sterownik kominka" ? Steruje tylko przepustnicą?

 

Z tego, co napisałeś "Kominek z kolei jest ustawiony, tak że puszcza wodę do max temperatury 56 stopni. Więcej nie pozwolił ustawić pan od kominków, mówiąc, że są to optymalne warunki pracy kominka, zgodne z instrukcją.", to albo Ty coś pokręciłeś, albo "pan od kominków" nie rozumie, jak działa kocioł, a takim jest kominek z płaszczem wodnym. Temperatura ~56*C to akurat temperatura minimalna i powrotu do kiminka, a nie wyjścia.

 

Sterownik kominka steruje przepustnicą oraz podaje sygnał (temperaturę?) do Laddomatu (jeden kabel). Kominek to Zuzia 19 PW jakich pełno na Allegro. Nie mam przed sobą instrukcji ani sterownika kominka, więc nie pamiętam dokładnie nazwy parametru ale dolna temperatura jest ustawiona na 35 stopni a górna na 56stopni.

Edytowane przez narciarz_2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat z instrukcji:

 

"Różnica temperatur pomiędzy temperaturą pracy (żądaną), a temperaturą powrotu z instalacji powinna oscylować w granicach 20*C i jednocześnie spełniać warunek, że temperatura powrotu z instalacji nie może być mniejsza niż 50*C. Wiąże się to z temperaturą punktu rosy (uwalniania się pary wodnej z drewna) który dla drewna o wilgotności ≈ 20% wynosi 48*C."

 

wnioski wyciągnij sam...

 

https://kominki.eu/system/storage/download/www-instrukcja-kominki-wodne.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat z instrukcji:

 

"Różnica temperatur pomiędzy temperaturą pracy (żądaną), a temperaturą powrotu z instalacji powinna oscylować w granicach 20*C i jednocześnie spełniać warunek, że temperatura powrotu z instalacji nie może być mniejsza niż 50*C. Wiąże się to z temperaturą punktu rosy (uwalniania się pary wodnej z drewna) który dla drewna o wilgotności ≈ 20% wynosi 48*C."

 

wnioski wyciągnij sam...

 

https://kominki.eu/system/storage/download/www-instrukcja-kominki-wodne.pdf

 

Dzięki,

 

Napisałem do producenta kominka, że chce podnieść temperaturę pracy kominka 50 (powrót) 70 (nominalna). Niestety zmienić ustawienia będę mógł dopiero za 3 dni. Dam znać czy pomogło. Jakie parametry temperaturowe na kominku zazwyczaj ustawiacie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki,

 

Napisałem do producenta kominka, że chce podnieść temperaturę pracy kominka 50 (powrót) 70 (nominalna). Niestety zmienić ustawienia będę mógł dopiero za 3 dni. Dam znać czy pomogło. Jakie parametry temperaturowe na kominku zazwyczaj ustawiacie?

 

Miałem chwilę czasu jednak i zrobiłem takie ćwiczenie: ustawiłem na sterowniku:

t1 (temperatura pracy) = 70

t2 (temperatura włączenia/wyłączenia pompy CO) = 50

na wyświetlaczu miałem temperaturę 55-58. Niestety to nie pomogło i dalej bufor udało się rozgrzać tylko do 25 stopni po ok 6 godzinach palenia.

Czy na wyświetlaczu sterownika jest podawana temperatura powrotu z bufora do kominka czy raczej wyjście z kominka do bufora?

 

aktualizacja 13.03

ustawiłem t1=75 i t2=60 i zauważyłem różnicę, po ok 3 godzinach palenia na buforze u góry miałem 55, w dolnej części kotła 40 stopni. Po podniesieniu parametrów na sterowniku jest znaczna poprawa. Obecnie min poszukuję sposobu na kupno/dopasowanie wkładki termicznej do Laddomatu na 45 stopni

Edytowane przez narciarz_2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...