Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Czym ogrzewać mały dom?


Reomm

Recommended Posts

Drodzy Forumowicze,

będę latem budować niewielki domek, o powierzchni 75 m2. Domek ma być dobrze ocieplony - ściany zewnętrzne z gazobetonu 24 cm ocieplone 22 cm styropianem, podłoga 20 cm styropianu, strop nad parterem ocieplony wełną 31 cm. Konstrukcja prosta, dach dwuspadowy, bez poddasza użytkowego. Dwa z trzech pokojow będzie użytkowane tylko latem (łącznie 20 m2), mieszkać w domu będzie 1 osoba. Zastanawiam się jaki wybrać sposób ogrzewania biorąc pod uwagę, że dom na wsi i drzewa pod dostatkiem. Wodna podłogówka rozprowadzona w całym domu. Odrzucam od razu gaz (brak przyłącza) i kable grzewcze. Myślałam nad buforem ciepła z grzałkami elektrycznymi, ale trochę się obawiam dużego wzrostu cen prądu w przyszłości lub likwidacji II taryfy. Kusi mnie kociol na drewno lub kominek, ale czy jest sens przy tak małej powierzchni biorąc pod uwagę koszty budowy komina, przeglądów, usterek itp. (tym bardziej że kociol na drewno o najmniejszej mocy to aż 10 kW)? Czym ogrzewacie tak małe powierzchnie? Z góry dziękuję za porady!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 100
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Z moich obliczeń koszt ogrzewania rocznie wyniesie ok. 1400 zł. Jaki jest zatem sens ekonomiczny pompy, skoro ta inwestycja mi się zwróci gdzieś za 9 lat dopiero? A jeszcze dochodzą przeglądy roczne i ew. usterki.

 

Koszt ogrzewania czym? Prądem?

Jeśli i tak robisz wodną podłogówkę, to możesz grzać grzałką lub piecem elektrycznym w taniej taryfie - nawet bez bufora. Dołożył bym do tego jeszcze klimę na okresy przejściowe - i tak przyda się do chłodzenia. A jak się okaże, że to za drogo wychodzi, zawsze możesz przejść na pompę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mialam na myśli bufor ciepła z grzałką.

Nie spotkałam się z opcją korzystania z II taryfy bez buforu ciepła. Jak działa taki system? Myślałam że do akumulacji i w konsekwencji korzystania z tańszej taryfy bufor jest niezbędny.

 

Grzejesz 10 centymetrowe wylewki w nocy i to wszystko. Zamien tylko materiał ścian na pełny bloczek silikatowy 18cm (dodatkowy metraż ci wpadnie) dla wiekszej akumulacji. A PC to dobry wybór. W moim przypadku do konca lutego zuzyłem na CO+CWU jakies 800kwh w 2 taryfie. Policz sobie ile to kosztuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taa, w przypadku grzania grzałkami w buforze to drozejacy prad jako zródło ciepła nie ma znaczenia.... Same mądrosci na tym forum.

 

Inne źródła energii drożeją znacznie szybciej. Dla przykładu:

Dzisiaj, zaznaczam dzisiaj ceny wyglądają następująco

 

3,60 zł/litr brutto - dostawa - 1 000+ litrów.

 

3,49 zł/litr brutto - dostawa - 1 500+ litrów.

 

Co daje jakieś 55gr/kWh. Prąd w taniej strefie kosztuje z 10gr/kWh (a w G12as jeszcze znacznie taniej) czyli 18% taniej.

 

A to ceny sprzed ośmiu dni i dla tych, co mają własny zbiornik. Pochwali się ktoś cenami dla dzierżawiących zbiornik? A instalacja wielokrotnie droższa, niż ogrzewanie prądem (nawet od bufora z grzałkami o kablach nie wspominając).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Inne źródła energii drożeją znacznie szybciej. Dla przykładu:

 

 

Co daje jakieś 55gr/kWh. Prąd w taniej strefie kosztuje z 10gr/kWh (a w G12as jeszcze znacznie taniej) czyli 18% taniej.

 

A to ceny sprzed ośmiu dni i dla tych, co mają własny zbiornik. Pochwali się ktoś cenami dla dzierżawiących zbiornik? A instalacja wielokrotnie droższa, niż ogrzewanie prądem (nawet od bufora z grzałkami o kablach nie wspominając).

 

Prąd w tańszej strefie kosztuje już 55 gr, te 10 gr to skąd poproszę o link z ciekawości

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

DUNIA.MD jak to przy buforze moc nie ma znaczenia? Wydaje mi się, że większą moc to wymagane załadowanie większej ilości drewna, które zostanie stracone w buforze, bo nie ma takiego zapotrzebowania na tę energię. Z tego co patrzyłam na różne wyliczenia ja bym potrzebowała tak maksymalnie 7 kW, różnica trochę jest.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skąd 10 gr za drugą taryfę? Z tego co patrzę to wynosi 39 gr. Przypominam, że ja będę miała bezpłatne drewno, to trochę zmienia postać rzeczy. Tylko po przejrzeniu wszystkich forów nie rozumiem czemu w przypadku małych domków brane są pod uwagę kominki a nie kotły na drewno? Czy to wynika że kociol ma zbyt duża moc na takie domki?ale z drugiej strony kominki mają strasznie nieska efektywność, to po co je w ogóle wybierać do ogrzewania?

Kable grzewcze odrzucam, staram się ograniczać w domu wszelkie pola elektromagnetyczne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skąd 10 gr za drugą taryfę? Z tego co patrzę to wynosi 39 gr. Przypominam, że ja będę miała bezpłatne drewno, to trochę zmienia postać rzeczy. Tylko po przejrzeniu wszystkich forów nie rozumiem czemu w przypadku małych domków brane są pod uwagę kominki a nie kotły na drewno? Czy to wynika że kociol ma zbyt duża moc na takie domki?ale z drugiej strony kominki mają strasznie nieska efektywność, to po co je w ogóle wybierać do ogrzewania?

Kable grzewcze odrzucam, staram się ograniczać w domu wszelkie pola elektromagnetyczne.

 

Jesteś pewna że zakaz palenia paliwami stałymi ciebie nie obejmie za 2 lata i co potem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Domek będzie w mazowieckim. A to czym ludzie mają ogrzewać domy? Jeśli ceny prądu by gwałtownie wzrosły, jak gazu itp. to każdy będzie miał w nosie ten smog. Ludzie tylko powinni się nauczyć palić, odpowiednie piece, odpowiedni sposób spalania. Nie wrzucać śmieci itp. Szkoda, że nikt nie mówi o elektrosmogu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taa, w przypadku grzania grzałkami w buforze to drozejacy prad jako zródło ciepła nie ma znaczenia.... Same mądrosci na tym forum.

Czepiasz się jak typowy "rekordzisto forum". Zainteresowany chce kocioł na paliwo stałe i obawia się przewymiarowania. Grzałki maja być jako dodatek a nie główne źródło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

DUNIA.MD jak to przy buforze moc nie ma znaczenia?

Przewymiarowanie kotła przy układzie buforowym nie zachodzi. Kocioł z większa mocą szybciej naładuje bufor wykorzystując jeden załadunek.

Wydaje mi się, że większą moc to wymagane załadowanie większej ilości drewna, które zostanie stracone w buforze, bo nie ma takiego zapotrzebowania na tę energię

Bufor to magazyn energii w którym gorąca woda zostaje zmagazynowana i oddana racjonalnie w późniejszym okresie czasu. Więc o jakiej stracie mówisz?. Jeśli pojemność bufora jest prawidłowo dobrana nie ma żadnej straty gdyż to bufor a nie kocioł jest Twoim źródłem ogrzewania.

Edytowane przez DUNIA.MD
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...