Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Czym ogrzewać mały dom?


Reomm

Recommended Posts

Skąd 10 gr za drugą taryfę? Z tego co patrzę to wynosi 39 gr. Przypominam, że ja będę miała bezpłatne drewno, to trochę zmienia postać rzeczy. Tylko po przejrzeniu wszystkich forów nie rozumiem czemu w przypadku małych domków brane są pod uwagę kominki a nie kotły na drewno? Czy to wynika że kociol ma zbyt duża moc na takie domki?ale z drugiej strony kominki mają strasznie nieska efektywność, to po co je w ogóle wybierać do ogrzewania?

Kable grzewcze odrzucam, staram się ograniczać w domu wszelkie pola elektromagnetyczne.

 

Chcesz domek 75m2. Takie minimum na kotłownie z buforem to 6m2. Nie szkoda Ci trochę miejsca? Przy tak ocieplonym mały domku bufor 500-600L wystarczy, nie musisz od razu ładować 1000. Kotły o mocy 10kw mają ok 100cm głębokości, 50szerokości, 1000cm wysokości. Wypadałoby się jeszcze obrócić z szufelką wyciągajac popiół. Ja nie mówię, że to złe rozwiązanie, wręcz przeciwnie.

Ja buduje 70m2 i napewno będzie klima, pom.gosp. na kocioł mam za małe bo ok 4m2 więc kominek z buforem lub zwykła koza i duże grzejniki podłączone do kotła elektrycznego. Z podłogówki zrezygnowałem bo to mam być dom rekreacyjny całoroczny. Izolacje mam bardzo podobną do Twojej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 100
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Domek będzie w mazowieckim. A to czym ludzie mają ogrzewać domy? Jeśli ceny prądu by gwałtownie wzrosły, jak gazu itp. to każdy będzie miał w nosie ten smog. Ludzie tylko powinni się nauczyć palić, odpowiednie piece, odpowiedni sposób spalania. Nie wrzucać śmieci itp. Szkoda, że nikt nie mówi o elektrosmogu.

 

W mazowieckim od 3 lat jest uchwała antysmogowa i jest zakaz palenia w dni smogowe na razie było ich kilka, ale jest tam harmonogram z zakazami. Finał jak w Krakowie , taki argument że ludzie to czy tamto nikogo nie obchodzi prawo to prawo zapalisz w finale 5 k grzywny i uznasz ze prąd nie jest zły.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chcesz domek 75m2. Takie minimum na kotłownie z buforem to 6m2. Nie szkoda Ci trochę miejsca? Przy tak ocieplonym mały domku bufor 500-600L wystarczy, nie musisz od razu ładować 1000. Kotły o mocy 10kw mają ok 100cm głębokości, 50szerokości, 1000cm wysokości. Wypadałoby się jeszcze obrócić z szufelką wyciągajac popiół. Ja nie mówię, że to złe rozwiązanie, wręcz przeciwnie.

Ja buduje 70m2 i napewno będzie klima, pom.gosp. na kocioł mam za małe bo ok 4m2 więc kominek z buforem lub zwykła koza i duże grzejniki podłączone do kotła elektrycznego. Z podłogówki zrezygnowałem bo to mam być dom rekreacyjny całoroczny. Izolacje mam bardzo podobną do Twojej.

 

W upatrzonym projekcie kotłownia jest niewielkich rozmiarów 3,4 m2, więc należałoby ją jak coś dużo powiększyć. Zerknęłam na wymiary kotła, bufora i... no nie zmieści się :< Paradoksalnie jak teraz liczę to na takie rozwiązanie są duże nakłady inwestycyjne, zaczynając od wielkości kotłowni (dodatkowe 3 m2 to mamy ok. 10 k), po budowę komina (7 k) i cenę kotła (6 k). Czyli 23 k. No i dochodzę do momentu aby się zastanowić w jakim czasie wydam 23 k na prąd...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W upatrzonym projekcie kotłownia jest niewielkich rozmiarów 3,4 m2, więc należałoby ją jak coś dużo powiększyć. Zerknęłam na wymiary kotła, bufora i... no nie zmieści się :< Paradoksalnie jak teraz liczę to na takie rozwiązanie są duże nakłady inwestycyjne, zaczynając od wielkości kotłowni (dodatkowe 3 m2 to mamy ok. 10 k), po budowę komina (7 k) i cenę kotła (6 k). Czyli 23 k. No i dochodzę do momentu aby się zastanowić w jakim czasie wydam 23 k na prąd...

Przerób sobie klimę na pc PW, albo kup monobloka.

Twoja sprawa. Jak chcesz się szarpać z koniem, to takze możesz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W upatrzonym projekcie kotłownia jest niewielkich rozmiarów 3,4 m2, więc należałoby ją jak coś dużo powiększyć. Zerknęłam na wymiary kotła, bufora i... no nie zmieści się :< Paradoksalnie jak teraz liczę to na takie rozwiązanie są duże nakłady inwestycyjne, zaczynając od wielkości kotłowni (dodatkowe 3 m2 to mamy ok. 10 k), po budowę komina (7 k) i cenę kotła (6 k). Czyli 23 k. No i dochodzę do momentu aby się zastanowić w jakim czasie wydam 23 k na prąd...

 

Ja doszedłem do tego już 18 lat temu do twojej kalkulacji dolicz jeszcze podłogówkę 10 k to wyjdzie 33k za to można miec już ogzrewanie elektryczne + bojler cwu i pv i za ogzrewanie i cwu nic nie płacić i jest to niezawodne.

 

 

Dodam że przy twoim domu nie ma kotła odpowiadającego małemu zapotrzebowaniu na ciepło, robienie wodnego co tez jest bez sensu pozostaje proste ogrzewanie elektryczne.

Edytowane przez gawel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przerób sobie klimę na pc PW, albo kup monobloka.

Twoja sprawa. Jak chcesz się szarpać z koniem, to takze możesz.

 

a co ma celu na przeróbka zeby ogrzewać wodę i za jej pośrednictwem powietrze??? Co to ma na celu po co psuć coś co jest tanie proste i niezawodne?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja doszedłem do tego już 18 lat temu do twojej kalkulacji dolicz jeszcze podłogówkę 10 k to wyjdzie 33k za to można miec już ogzrewanie elektryczne + bojler cwu i pv i za ogzrewanie i cwu nic nie płacić i jest to niezawodne.

 

Ale z drugiej strony czy czasy nie są mniej pewne niż 18 lat temu? Od 1 kwietnia pv nie będzie się opłacać przez zmiany rozliczeń. Wszystkie ceny energii drożeją. Boję się, że prąd może bardzo podrożeć, że za II taryfę będzie się tyle płacić tyle co za I. Chyba, że ceny pomp spadną, ale to nadal uzależnienie od 1 źródła ogrzewania....

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale z drugiej strony czy czasy nie są mniej pewne niż 18 lat temu? Od 1 kwietnia pv nie będzie się opłacać przez zmiany rozliczeń. Wszystkie ceny energii drożeją. Boję się, że prąd może bardzo podrożeć, że za II taryfę będzie się tyle płacić tyle co za I. Chyba, że ceny pomp spadną, ale to nadal uzależnienie od 1 źródła ogrzewania....

 

Nie bardzo rozumiem twoją wypowiedź, Ceny mogą wzrosnąć lub spaść ale na pewno nie podrożeją. Nie wiem czy śledzisz bieżące informacje ale prąd drożeje mniej niż węgiel i gaz. I prąd zawsze będzie dla gosp domowych pod ochroną ze względów innych niż grzewcze chodzi o potrzeby gosp domowych. W tej chwili u mnie już II strefa kosztuje 49 gr I 84 i cóż z tego ? Czy masz konkretne wyliczenia że w twoim domu PV po zmianie sposobu rozliczenia nie będzie się opłacać?

 

Proponuje zrobić ogrzewanie elektryczne i do tego fajną kozę aby palic dopóki można i się nie znudzi. Jak poznasz zapotrzebowanie na prąd wtedy za rok lub 2 jak ceny paneli spadną to je założysz i nie 10 kwp a na przykład 15-20 i wtedy nie będziesz płacić za prąd.

 

Liczyłem 3 lata temu centralne gazowe + gaz przez 15 lat versus ogrzewanie elektryczne i prąd dla mojego domu , Centralne gazowe wyszło drożej.

 

 

Moim zdaniem największym problemem w wyborze sposobu ogrzewania jest strach przed odpowiedzialnością że wybór będzie zły i tu się włącza syndrom owcy jak zrobię jak wszyscy to będę miał jak wszyscy co nie oznacza że dobrze. Much jest więcej iż ludzi i jedzą kał ale ja bym nie robił jak wszyscy w tym przypadku/ To że większość coś robi nie oznacza że nie jest to głupie.

Edytowane przez gawel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A najmniej prąd. Ale nawet, jak teraz ogrzewanie wyjdzie 500zł a za pięć lat 1000 zł - to uzasadnia dopłacanie do systemu grzewczego i/lub PV dwudziestu-trzydziestu tysięcy złotych?

 

Ja grzeję od 18 lat i nigdy to źle nie wychodziło. Staram się jakoś oswoić temat ogrzewania elektrycznego niewodnego nawet pc pp i nic rece opadają większość ludzi ma chyba cement zamiast mózgu niestety :(

 

Mam pytanie do Ciebie odnośnie elektrycznej podlogówki ale mnie odblokuj bo pw nie działa. Robie remont i nie wiem jakie sterowniki dobrac do podłogówki czy z termostatem podłogowym czy ściennym na temp w pomieszczeniu są ponoć hybrydowe 2w1

 

PS Kiedyś gdy nie było PV można było się obawiać grzania elektrycznego ale w dobie dostępności pv i ocieplenia klimatu to na prawdę nie wyobrażam sobie innego wyboru.

Edytowane przez gawel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja grzeję od 18 lat i nigdy to źle nie wychodziło. Staram się jakoś oswoić temat ogrzewania elektrycznego niewodnego nawet pc pp i nic rece opadają większość ludzi ma cement zamiast mózgu niestety :(

 

Ale musisz wziąć pod uwagę również preferencje. Ogólnie ogrzewanie podłogowe jest najbliższe komfortowi cieplnemu człowieka. Nie każdy lubi też ogrzewanie z nawiewów itp. Ja na początku brałam pod uwagę kable, ale zrezygnowałam z uwagi na chęć ograniczenia oddziaływań elektromagnetycznych. Wiem, zaraz mi napiszesz, że to ma znikomy wpływ, że jest to mit - czytałam trochę artykułów naukowych o tym. Ogólnie może i nie ma, ale w pewnym stopniu jest wytwarzane. Dom powinien chronić przed promieniowaniem, oddziaływaniem różnych takich rzeczy, dlatego mam preferencję, że nie chciałabym mieć takich kabli 10 h na dobę. Dlatego pójdę już w większe koszty i sobie zrobię wodną podłogówkę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja za prąd bez dystrybucji 2 lata temu w taniej płaciłem 18gr z pełnym vatem. Teraz, od 1 lutego, to 38gr licząc z pełnym vatem. Bez dystrubucji.

Także, może być różnie.

 

Przepraszam a jak załatwiłeś że nie musisz płacić za dystrybucje?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zrezygnowałam z uwagi na chęć ograniczenia oddziaływań elektromagnetycznych. Wiem, zaraz mi napiszesz, że to ma znikomy wpływ, że jest to mit - czytałam trochę artykułów naukowych o tym.

 

Daj no linki do tych artykułów naukowych, że jednostronnie zasilany kabel grzewczy z 8cm od powierzchni podłogi jest szkodliwy. Już kable w ścianie, które masz znacznie bliżej i są pod napięciem 24/7 są znacznie bardziej szkodliwe (choć ciągle zupełnie nieszkodliwe). O WiFi w domu, telefonie GSM przy uchu, kuchence mikrofalowej czy kuchence indukcyjnej nie wspominając.

 

O tym micie masz w linku o kablach w sygnaturce (ale też w innych miejscach przyda się narzędzie do przeszukiwania wątku).

 

 

 

Czy elektryczne ogrzewanie podłogowe jest szkodliwe i fragment:

Dwie równoległe żyły grzejne same w sobie znoszą indukcję magnetyczną- nie ma możliwości powstania cewki magnetycznej.

 

14508_z2.jpg

 

A jakieś artykuły o szkodliwości cieków wodnych w przypadku wodnej podłogówki znalazłeś?

Edytowane przez Kaizen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Finał jak w Krakowie , taki argument że ludzie to czy tamto nikogo nie obchodzi prawo to prawo

Już go widzieli z bloczkiem mandatów, prawo się zmienia i aktualnie przez najbliższe 20 lat zapominamy o zielonym ładzie na rzecz niezależności energetycznej czyli wracamy do węgla.

Edytowane przez DUNIA.MD
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W upatrzonym projekcie kotłownia jest niewielkich rozmiarów 3,4 m2, więc należałoby ją jak coś dużo powiększyć.

Rozmawiamy o ekonomi ogrzewania czy upatrzonym projekcie z wygodnym ogrzewaniem do którego zachciało się wstawić kocioł.

No i dochodzę do momentu aby się zastanowić w jakim czasie wydam 23 k na prąd...

Czuję tu jakąś marketingową ustawkę wciskającą kit jakoby ogrzewanie prądem było tanie.

Screenshot-20210629-185534.jpg

Edytowane przez DUNIA.MD
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prąd w tańszej strefie kosztuje już 55 gr, te 10 gr to skąd poproszę o link z ciekawości

Nie przesadzaj ;)

Mi ŚREDNIA cena 1kWh wychodzi ok.0,51zl przy stosunku 330kWh w drogiej i 640kWh w taniej.

Jedynie z COP 1kWh to koszt 0,10zl i tak ja mam :D

Poniżej ostatnia faktura z Tauron Gliwice i aktualne ceny kWh:

2c1a3de61964b3d0med.jpg

Edytowane przez Arturo1972
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...