Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Czym ogrzewać mały dom?


Reomm

Recommended Posts

Już go widzieli z bloczkiem mandatów, prawo się zmienia i aktualnie przez najbliższe 20 lat zapominamy o zielonym ładzie na rzecz niezależności energetycznej czyli wracamy do węgla.

 

No akurat piszesz nieprawdę dziś Rada UE stwierdziła że w ramach uniezależnienia energetycznego od Rosji należy przyspieszyć wprowadzenie zielonego łądu tak ze sobie daruj. Mnie to też nie cieszy ale tak jest.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 100
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Rozmawiamy o ekonomi ogrzewania czy upatrzonym projekcie z wygodnym ogrzewaniem do którego zachciało się wstawić kocioł.

 

Czuję tu jakąś marketingową ustawkę wciskającą kit jakoby ogrzewanie prądem było tanie.

Screenshot-20210629-185534.jpg

 

Ale jak rozmawiamy o ekonomii ogrzewania to proszę też uczciwie wziąć koszty inwestycji. Taki wykres bez założeń, bez opisu jest nic niewarty.

Nie jest tajemnicą, że np. ogrzewanie elektryczne w starych, nieocieplonych domach się zupełnie nie opłaca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie przesadzaj ;)

Mi ŚREDNIA cena 1kWh wychodzi ok.0,51zl przy stosunku 330kWh w drogiej i 640kWh w taniej.

Jedynie z COP 1kWh to koszt 0,10zl i tak ja mam :D

Poniżej ostatnia faktura z Tauron Gliwice i aktualne ceny kWh:

2c1a3de61964b3d0med.jpg

 

Tauron jest najtanszy choc ostatnio przesył sporo podrozał. Ale rozliczenie PV mają do dupy. Jednak wole PGE Ja mam prąd z PV więc taryfy i ceny mało mnie jarają

Edytowane przez gawel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Daj no linki do tych artykułów naukowych, że jednostronnie zasilany kabel grzewczy z 8cm od powierzchni podłogi jest szkodliwy. Już kable w ścianie, które masz znacznie bliżej i są pod napięciem 24/7 są znacznie bardziej szkodliwe (choć ciągle zupełnie nieszkodliwe). O WiFi w domu, telefonie GSM przy uchu, kuchence mikrofalowej czy kuchence indukcyjnej nie wspominając.

 

O tym micie masz w linku o kablach w sygnaturce (ale też w innych miejscach przyda się narzędzie do przeszukiwania wątku).

 

 

 

Czy elektryczne ogrzewanie podłogowe jest szkodliwe i fragment:

Dwie równoległe żyły grzejne same w sobie znoszą indukcję magnetyczną- nie ma możliwości powstania cewki magnetycznej.

 

14508_z2.jpg

 

A jakieś artykuły o szkodliwości cieków wodnych w przypadku wodnej podłogówki znalazłeś?

 

Ogólnie elektrosmog i jego szkodliwość to temat zauważony na świecie, o tym że to potencjalny czynnik rakotwórczy wspominało WHO. Czytałam (ale już nie pamiętam źródła), że dzieci które mieszkają blisko linii wysokiego napięcia mają dwukrotnie większe ryzyko zachorowania na białaczkę.

Tak, być może masz rację że wpływ i elektryki w ścianach i kabli jest znikomy, ale jakiś tam jest. Nie chcę się narażać na więcej jak muszę.Tym bardziej, że mało to było przypadków, że naukowcy najpierw twierdzili jedno a potem zmieniali zdanie (jeszcze w latach 60. naukowcy z Harvarda twierdzili, że cukier jest zdrowy :))? Nie ma też co ukrywać, że jesteśmy królikami doświadczalnymi wszelkich urządzeń elektrycznych itp.

 

Akurat to źródło, co podesłałeś, ta opinia eksperta jest bardzo mało wiarygodna, jeśli się zobaczy, że owy ekspert to jest właściciel firmy od ogrzewania elektrycznego...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale jak rozmawiamy o ekonomii ogrzewania to proszę też uczciwie wziąć koszty inwestycji. Taki wykres bez założeń, bez opisu jest nic niewarty.

 

To ważne. Ale nie mniej ważna jest realna ilość kWh. Jak obecnie mamy MAX EP=70kWh/m2/r to przy gazie maks EU dla domku 75m2 wychodzi 4773kWh/r. To jest MAKS dopuszczalny prawem łącznie na CO i CWU.

Manipulacją jest też przy podłogówce liczenie 65gr/kWh prądu. Do grzania podłogówką można w 100% używać prądu z taniej strefy po ok. 45gr/kWh. Weźmy nawet pesymistycznie 50gr/kWh. Wychodzi, że taki domek może MAKSYMALNIE zużyć prądu za 2147zł na CO i CWU - a nie 11 761. A ile będzie faktycznie potrzebował ten domek - od tego jest OZC. Tylko ważne, żeby je policzyć realnie, a nie wg normy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tauron jest najtanszy choc ostatnio przesył sporo podrozał. Ale rozliczenie PV mają do dupy. Jednak wole PGE Ja mam prąd z PV więc taryfy i ceny mało mnie jarają

Nie raz powtarzałem, że PV dla posiadacza pompy ciepła to głupota i w dalszym ciągu tak uważam ;)

Zresztą widzisz po fakturze, nawet jak przyjdzie 600zl za dwa miechy to pikuś.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzieci które mieszkają blisko linii wysokiego napięcia mają dwukrotnie większe ryzyko zachorowania na białaczkę.

 

A co to ma wspólnego z kablami (jakimikolwiek) w których płynie 230V?

 

Akurat to źródło, co podesłałeś, ta opinia eksperta jest bardzo mało wiarygodna, jeśli się zobaczy, że owy ekspert to jest właściciel firmy od ogrzewania elektrycznego...

 

A podasz to swoje źródło twierdzące, że kable grzewcze są szkodliwe?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niby tak ale wolę 30tys.zl wykorzystać w inny sposób a po wyjściu z bloku do domu to te 500zl co drugi miesiąc to zachwyt, że tak tanio :D

 

dlaczego 30 tys strasznie dużo . mnie kosztowało 18 tys. zamiast 30 tys wydawać na Panasonica też bym miał fajniejsze pomysły

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma potrzeby serwisowania.

Pierwszy serwis czy też przegląd zrobiłem po 5 latach, dla własnego widzimisię i z ciekawości.

 

Też mi się wydaje że to hała, z tymi przeglądami jak jest szczelnie połączone to wieczne. Moja klima chodzi ma maxie w mrozy i 2 sezony spoko daje rady nie taktuje zużycie prądu spadło o ok 2 MWh rocznie w stosunku do grzejników. na rok idzie ok 6,3 Mwh na wszystko w domu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nigdy w życiu. Wczoraj słyszałem wypowiedz Pani minister Annę Moskwę która mówiła wprost o wyższości niezależności energetycznej opartej na własnych zasobach nad zielonym ładem.

 

to nieistotna osoba jej gadanie jest mało rajcujące jak i nazwisko

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

.... A ile będzie faktycznie potrzebował ten domek - od tego jest OZC. Tylko ważne, żeby je policzyć realnie, a nie wg normy.

 

No to masz pole do popisu, tyle ze przepychanie zmian w normach i metodyce obliczen na forum nic nie da, rusz wyzej, chociaz jest to zastanawiajace ze nikt z decydentów nie skorzystac z Twoich rad. Uparli sie i juz, jedyna nadzieja w Niemczech, jak oni przepchną zmiany i to i pojawia sie u nas, tylko nie wiadomo czy potrafią liczyc realnie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to masz pole do popisu, tyle ze przepychanie zmian w normach i metodyce obliczen na forum nic nie da, rusz wyzej, chociaz jest to zastanawiajace ze nikt z decydentów nie skorzystac z Twoich rad. Uparli sie i juz, jedyna nadzieja w Niemczech, jak oni przepchną zmiany i to i pojawia sie u nas, tylko nie wiadomo czy potrafią liczyc realnie?

 

Jakie znaczenie ma dla mnie, przy podejmowaniu decyzji o źródle ogrzewania normowe zużycie CWU jak wiem, że codziennie zużywam 300l (albo 50l)?

Normy niech sobie będą dla znormalizowania i możliwości porównywania domów (sprowadzenie do wspólnego mianownika) tam, gdzie liczby zależą od zwyczajów ludzi.

A tam, gdzie używa się 58% sprawności reku - tak, trzeba zaktualizować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakie znaczenie ma dla mnie, przy podejmowaniu decyzji o źródle ogrzewania normowe zużycie CWU jak wiem, że codziennie zużywam 300l (albo 50l)?

Normy niech sobie będą dla znormalizowania i możliwości porównywania domów (sprowadzenie do wspólnego mianownika) tam, gdzie liczby zależą od zwyczajów ludzi.

A tam, gdzie używa się 58% sprawności reku - tak, trzeba zaktualizować.

 

Tak, tak kazdy inwestor wie dokladnie ile będzie zuzywał cwu, nawet Ty tego nie wiedziałes przed zamieszkaniem. To sie wie jak sie juz mieszka i ma sie to opomiarowane. Instalacja wodomierza na dojsciu do zasbnika jest niezmierną rzafkoscią, co nie zmienia faktu ze mamy informacje po a nie przed obliczeniami.. Nie twierdze ze normy i sposób liczenia strat na wentylację są idealne bo nie są i wymagają korekty czy wiekszych zmian. Nie moze byc tak ze kazdy liczy po swojemu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...