Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ręczne wysterowanie podłogówki


isiah

Recommended Posts

Cześć,

 

Mam zastaną instalację podłogową. Dwa rozdzielacze - na parterze i na piętrze, niestety żaden nie jest opisany, brakuje też dokumentacji. Cały układ jest sterowany jest za pomocą sterownika salus 091flrf - tylko 1 termostat zamontowany w salonie. Chciałbym osiągnąć taki efekt, że temperatura w łazience będzie o 2 st. wyższa niż w salonie, a w sypialniach o 1 stopień niższa i w związku z tym mam 3 pytania:

 

1. Jak namierzyć poszczególne pętle? Czy zamknąć wszystkie pętle na zaworach zamontowanych na powrocie i odkręcać każdy po kolei? Poniżej przesyłam zdjęcie rozdzielacza i to raczej nie są zawory mieszające, tylko RTL, czyli jeżeli dobrze myślę, to zamykając je zdławię przepływ i odetnę poszczególne pętle, prawda?

 

5def28e539a64a84med.jpg

81f0cb12830dcf18med.jpg

 

2. Po opisaniu poszczególnych pętli w jaki sposób można osiągnąć różne temperatury w pomieszczeniach? Pewnie poprzez regulację przepływu na rotametrach na zasilaniu, czy jednak termostatami na powrocie? Rozumiem, że i tak to będzie metoda prób i błędów, ale czy macie pomysł na jakieś przybliżone nastawy pozwalające osiągnąć ww. cel? Co ważne w łazienkach znajdują się również kaloryfery, ale układ nie ma rozdziały na wysoki i niski parametr, czyli kaloryfery będą miały taką temperaturę jak podłoga, czy to się mylę?

 

3. Jeżeli sterownik ma tylko jeden odbiornik podłączony do kotła, to w jaki sposób odbywa się sterowanie temperaturą instalacji? Czy sygnałem sterującym jest przepływ, temperatura zasilania czy jeszcze jakoś inaczej? Kocioł to Euroterm nitromix p24.

 

Z góry serdecznie dziękuję za wszystkie odpowiedzi!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli instalacja już działa i chodzi tylko o podwyższenie temperatury w toalecie i sypialniach to należało by pierw zapisać istniejący stan ustawień rotametrów a po zakręceniu wszystkich i pozostawieniu jednego z max. wysterowaniem obserwować i identyfikować organoleptycznie poprzez chodzenie gołą stopą kolejne części podłogi i pomieszczeń.

Jest to trudne i długotrwałe bowiem każda pętla musi być identyfikowana osobno z czasem na wystudzenie pozostałej części podłogi ale wykonalne.

Druga opcja znacznie szybsza to pożyczenie kamery termowizyjnej i identyfikacja kolejnych pętli za pomocą obrazu i różnicy temperatur.

 

Uzyskanie 1*C w sypialniach jest wykonalne ale 2*C w toalecie może być trudne i jest uzależnione od temperatury czynnika grzewczego i obecnych nastaw przepływów.

Edytowane przez Mareks77
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedź, nie bardzo jeszcze rozumiem działanie tych zaworów na powrocie, bo zrozumiałem, że przepływ mam zdławić rotametrami na zasilaniu, to zawory na powrocie są właściwie nieużywane? Nadal też pozostają aktualne pytanie z pkt 2 i 3.

 

Możliwe że pomyliłeś belki rozdzielacza gdyż z reguły to rotametry są umieszczone na powrocie.

No ale co kraj to obyczaj.

Zawory nie biorą udziału w działaniu i służą do odcinania poszczególnych pętli.

Jeśli je masz to w punkcie 1 pętle możesz odcinać właśnie nimi nie kręcąc rotametrami.

 

Pkt.2. Zwiększenie przepływu w pętli łazienkowej spowoduje wzrost temperatury.

Regulację należy przeprowadzić eksperymentalnie zwiększając przepływ w łazience a zmniejszając ją w pozostałych pomieszczeniach jednakże tak aby były one dostatecznie dogrzane.

Tak jak zaznaczyłem wcześniej taka regulacja ma ograniczony zakres.

Minimalny przepływ jest uzależniony od długości pętli i temperatury zasilania ale można przyjąć i ustalić go na 0,5 l / min.

 

Pkt.3. Regulator Salusa tak jak zauważyłeś ma tylko jeden odbiornik ale nie reguluje on temperatury wody w obiegu kotła tylko powoduje jego załączanie i wyłączanie.

Kocioł ma zadaną stałą temperaturę na zasilaniu więc regulacja temperatury pomieszczenia jak i wody w obiegu są realizowane poprzez załączanie kotła.

Taka praca powoduje duże rozbieżności i wahania temperatur pomieszczeń dlatego najlepszą metodą regulacji jest używanie regulatora kompatybilnego z kotłem który nie działa na zasadzie zał / wył ale poprzez komunikację z nim regulując temperaturę w funkcji pogodowej

Edytowane przez Mareks77
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...