Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Płyta fundamentowa na gruncie wysadzinowym - w strefie zgniotu...


johnycauchy

Recommended Posts

Dzien dobry,

 

Buduję na gruncie wysadzinowym i mam problem z konstrukcją płyty. Konstruktor płyty zaprojektował płytę z ostrogami sięgającymi 80 cm, na chudym betonie, z warstwą hydroizolacyjną pomiędzy chudym betonem a płytą:

 

PastedGraphic-3.jpg

 

Problem w tym, że z jakiegoś powodu to drogie rozwiązanie (wycena małej firmy ogólnobudowlanej) Z drugiej strony, znalazłem firmę ECO*, która specjalizuje się w płytach fundamentowych, która oferuje mi projekt zamienny - płaska płyta z poziomą opaską przeciwwysadzinową z domieszką betonu W8. I jej oferta jest o 30% tańsza.

 

Konstruktor mi mówi, że tak być nie może, bo ostrogi muszą być na gruncie wysadzinowym a płyta i bez izolacji od spodu będzie podciągała kapilarnie. Z kolei ECO* mówi, że wcale nie, a projekt "mojego" konstruktora jest zupełnie zły, płyta będzie przemarzała i z ostrogami płyt się już nie robi.

 

No i jestem w strefie zgniotu bo nie znam się na tym i nie wiem, kto ma rację. Potrzebuję pomocy w rozsądzeniu...

 

Dodam, że względu na konstrukcję domu (drewno BSH), w obu przypadkach izolacja terminiczna jest od góry płyty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do zasady lepiej kierować się opinią osoby z odpowiednim wykształceniem (np. projektanta) niż firmy, która chce sprzedać swój produkt. Oczywiście firmy z doświadczeniem mają wiele ciekawych obserwacji, które warto brać pod uwagę, ale trzeba weryfikować.

Konstruktor ma rację w sprawie podciągania kapilarnego. Betony klasy W8 (a nawet wyższych np. W12) nie są wodoszczelne. Te betony też podciągają kapilarnie tylko, że mniej niż zwykłe. Jeśli dojdą do tego błędy wykonawcze, które prowadzą m.in. do spekania betonu to i tak powstaną dodatkowe kapilary jak w zwykłym betonie. Jedyne betony wodoszczelne to betony napowietrzone (czasem nazywane mrozoodpornymi, choć nie każdy beton mrozoodporny jest betonem napowietrzonym).

Z drugiej strony firma ma rację: płyta z ostrogami jest skomplikowana i kosztowniejsza. Zazwyczaj takie rozwiązanie nie ma uzasadnienia. Lepiej jest wykonać wymianę gruntu i zrobić grubszą podbudowę pod zwykłą płaską płytę (i oczywiście tutaj pozioma opaska niezbędna) - ale trzeba mieć analizę badań geotechnicznych gruntu.

W wypadku takich wątpliwości iść z dokumentacją do innego konstruktora niech zaopiniuje. Inaczej tego nie rozsądzisz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...