Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Czym grzać w małym domku 60m2 ?


Tribon

Recommended Posts

Dom z suporeksu. Ocieplony 12cm styropianu. Na dole podzielony na 2 pokoje + kuchnia, łazienka. Na górze dwa pokoje, dach czterospadowy. Częściowo podpiwniczony (kotłownia).

Obecnie instalacja węglowa + kaloryfery. Instalacja w miarę nowa (Rury PEX, kaloryfery). CWU z bojlera elektrycznego. Niestety starsza osoba ma coraz więcej problemów aby sobie napalić plus koszt węgla szybuje. Piec węglowy jest podłączony do instalacji przez wymiennik ciepła. Bardzo łatwo zagotować wodę.

Do działki dochodzi gaz.

Proszę o poradę jakie są opcje aby inwestycja nie zabiła ewentualnych oszczędności?

Na początku myślałem o klimatyzatorze z opcją grzania ale ze względu na ilość pokoi ciepło raczej nie rozprowadzi się po tym domku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Otrzymałeś już na nie odpowiedź i to kilkukrotnie i to od kilku różnych osób w kilku różnych tematach.

Jak masz problem ze zrozumieniem, to twój problem i na pewno nie powód do zaśmiecania każdego wątku.

 

To nie zaśmiecaj pouczaniem innych i używaj merytorycznych argumentów w temacie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a co Ty sugerujesz? farelek ?

 

No nie termowentylator jest niebezpieczny a farel nawet nie miał silnika na łożysku to samobójstwo. \\

 

Dom jest mały, wszelkie wodne układy to niepotrzebne komplikacje i koszty.

 

Na pewno ogrzewanie elektryczne w łazience podłogówka mata grzejna w pokojach grzejniki elektryczne w salonie klimatyzator do cwu bojler a w kuchni przepływowa. liczać na szybko klima 2k grzejniki i podłogówka 2k bojler 1k to mamy 5k do tego pv w takiej ilości aby pokryła w całości grogą taryfę ja mam 6 kWp u mnie poktywa całe zużycie a dom mam 2 razy większy ale mam pc do ciepłej wody a to dodatkowe 2 MWh rocznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Tribon

Obecnie PV to "ślepy kanał", przed kwietniem by było O.K.

Gaz to też raczej nie jest przyszłościowy. Koszt zarówno założenia jak i przyszłej eksploatacji nie będzie mały.

Powinno się rozważyć tanią PC, może LG, lub jakiegoś Chińczyka, być może monoblok. Do tego "co nieco" zmodernizować (rozbudować) instalację grzejnikową i być może jeszcze lepiej docieplić dom.

 

Kolega @Tom1000k ma podobnej wielkości dom i ogrzewa go PC o mocy 2,9 kW. Jest to PC przerobiona z klimatyzatora, więc jeśli takiej mocy samoróbka ogarnie grzanie to firmowa na pewno też.

Koszt monobloka pewnie "do udźwignięcia".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za konkretne odpowiedzi. Pozwolą mi coś poradzić dalej.

Rozważę:

- Gaz

- Pompę Ciepła, wymianę kaloryferów.

 

Ocieplenie domu będzie trudne. Kolejna inwestycja. Nie wiem jak jest wykonana podłoga ale jest bardzo zimna. Możliwe, że izolacja jest znikoma. Poprawa tego w gotowym domu raczej niemożliwa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...