Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Rododendron - brązowe liście


drza

Recommended Posts

Witam serdecznie,

 

Proszę o diagnozę choroby moich rododendronów. Zima i początek wiosny miały sporo wody, a jak było sucho to podlewałem. Podejrzewam grzyb, albo brak nawozu. Nawóz sypałem w tamtym sezonie, teraz jeszcze nie bo nie wiem czy już można. Gleba była dobrze przygotowana, przez 2 sezony wyglądały dobrze.

Jeden ma trochę brązwowe liście:

r1.jpg

ro1.jpg

 

Drugi już mocno brązowy:

r2.jpg

ro2.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

różanecznik nie toleruje zalewania korzeni. A jeśli zimą było mokro to korzenie zgniły.

 

drugi może mieć fytoftorozę.

 

Ale ani żwir ani włóknina to nie są dobre rozwiązania dla różanecznika. To roślina z dna górskich lasów - półcień, wysoka wilgotność powietrza, wilgotne ale nie mokre podłoże, grubsza warstwa próchnicy (różanecznik nie potrafi się korzenić głęboko w glebie - rozrasta się jedynie w warstwie próchnicy). Nie tolerują też nadmiernego nawożenia. Za to trzeba kontrolować odczyn gleby, bo woda do podlewania zwykle ma wyższy odczyn i zobojętnia podłoże.

Edytowane przez Elfir
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

różanecznik nie toleruje zalewania korzeni. A jeśli zimą było mokro to korzenie zgniły.

 

drugi może mieć fytoftorozę.

 

Ale ani żwir ani włóknina to nie są dobre rozwiązania dla różanecznika. To roślina z dna górskich lasów - półcień, wysoka wilgotność powietrza, wilgotne ale nie mokre podłoże, grubsza warstwa próchnicy (różanecznik nie potrafi się korzenić głęboko w glebie - rozrasta się jedynie w warstwie próchnicy). Nie tolerują też nadmiernego nawożenia. Za to trzeba kontrolować odczyn gleby, bo woda do podlewania zwykle ma wyższy odczyn i zobojętnia podłoże.

 

Dziękuję za cenne uwagi.

Dałem trochę nawozu do rodendeonow i popsikałem topsinem na grzyba. Zobaczymy czy to nie jest przypadkiem wina silnych, mroźnych wiatrów. U mnie w górach niestety mocno wieje. Mieszkam niedaleko Zieleńca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...