Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Pomoc przy doborze PC


Czarny86

Recommended Posts

ale co w sytuacjach kiedy mamy okresy przejściowe takie jak np obecnie, gdzie jednego dnia może być 12-15 stopni żeby drugiego spadło do 5 a w nocy do 0. Raczej nie dam rady tak sterować akumulacją żeby na szybkości dopasowywać temperatury do takich wahań? Jak macie to obcykane?

Od tego jest KG i pogodówka.Wyjaśnione jak to dziala wyżej.

Jak jest zimniej to pompa grzeje dłużej i z wyższą temp.zasilania i odwrotnie przy wyższych temperaturach.

Efekt tego jest taki,że obojetnie jaka temp.jest na zewnątrz mam w domu cały czas stabilne 22,5-23st.C.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Załóżmy że wezmę PC 5kW + wylewkę 10cm nad rurkami czyli jakieś 12cm łącznej grubości płyty to podejrzewam że wygrzanie takiej płyty twa kilkanaście godzin (no chyba że się mylę) i pewnie drugie tyle ta płyta stygnie więc w okresach zimnych takie rozwiązanie jest ok, ale co w sytuacjach kiedy mamy okresy przejściowe takie jak np obecnie, gdzie jednego dnia może być 12-15 stopni żeby drugiego spadło do 5 a w nocy do 0. Raczej nie dam rady tak sterować akumulacją żeby na szybkości dopasowywać temperatury do takich wahań? Jak macie to obcykane?

Dopowiem łącznie z fotorelacja ;)

W cytacie są zdjęcia z zimy tego roku i temperatura podłogi przy minusowych temperaturach :

2. Czy 55m3 nagrzanego do 23,8-24,5st.C betonu jest w stanie przegrzać dom ?

Pytanie retoryczne :D

Bo tyle st.C ma podłoga w trakcie grzania co powoduje temp.w domu 22,5-23st.C

Ile czasu ten bufor z betonu może stygnąć i stracić 1st.C ?

 

64bcb0c2e17ff2d2med.jpg

 

aeb6e7054274572dmed.jpg

.

 

 

 

Z ciekawości zmierzyłem dzisiaj i dosłownie przed chwilą,temp. podłogi przy obecnie +8st.C a w dzień było nawet +15st.C:

ba7436c43bd2a572med.jpg

 

8056e23409b2f7cbmed.jpg

 

Czary mary ?

Nic z tych rzeczy, poprostu fizyka :D

 

 

A temperatura w domu ?

Stabilne 22,7st.C ;)

f945181ca482cacemed.jpg

Edytowane przez Arturo1972
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No fajnie to wygląda, czyli Ty sobie ustawiasz w PC żeby wtłaczała w podłogę wodę o temp 24st co w rezultacie da temperaturę 23st w domu tak? Analogicznie jak bym chciał mieć w domu 21 st to musiał bym wtłoczyć wodę o temperaturze 22st? A jak to wygląda w sytuacji gdy w domu masz te 23st a dzień jest dość słoneczny i przez okna dodatkowo Ci podbija temperaturę? Taka gruba posadzka pewnie trochę czasu potrzebuje zanim się wychłodzi i temperatura w domu zacznie spadać? Jak to wygląda?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No fajnie to wygląda, czyli Ty sobie ustawiasz w PC żeby wtłaczała w podłogę wodę o temp 24st co w rezultacie da temperaturę 23st w domu tak? Analogicznie jak bym chciał mieć w domu 21 st to musiał bym wtłoczyć wodę o temperaturze 22st? A jak to wygląda w sytuacji gdy w domu masz te 23st a dzień jest dość słoneczny i przez okna dodatkowo Ci podbija temperaturę? Taka gruba posadzka pewnie trochę czasu potrzebuje zanim się wychłodzi i temperatura w domu zacznie spadać? Jak to wygląda?

:D

To co w końcu wg Ciebie grzeje dom ?

Podłoga o temp.23st.C czy słońce o temp.30st.C ?

 

Na pompie mam ustawioną KG na poziomie +15/32 -15/35,tyle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słońce świeci - to temperatura na zewnątrz nie wzrasta momentalnie, tylko sukcesywnie ;

b66acd9b2a74.png

- powietrze w budynku ulega nagrzaniu,

- podłogę jedynie po wierzchu w minimalnym stopniu,

Jak nie będzie odbioru ciepła przez wylewkę ( wnętrze nagrzane );

- sprężarka zatrzyma się - na skutek działania czujnika temperatury zewnętrznej przy PC na zewnątrz,

- uruchomi się ponownie, gdy temperatura wody na powrocie spadnie do takich wartości, w których da sygnał do automatyki PC aby uruchomić sprężarkę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć, mam mieszkanie w kamienicy, 65 M2, centralne węglowe, mały piec w przedpokoju, czy pompa ciepła powietrze woda moze byc dobrym rozwiązaniem czy szukać innej opcji. np.piecyk kominkowy na pellet.

Dane ze stronki ciepło właściwe

https://cieplo.app/wynik/vfcq

Dzięki za każdą odpowiedź

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć, mam mieszkanie w kamienicy, 65 M2, centralne węglowe, mały piec w przedpokoju, czy pompa ciepła powietrze woda moze byc dobrym rozwiązaniem czy szukać innej opcji. np.piecyk kominkowy na pellet.

Dane ze stronki ciepło właściwe

https://cieplo.app/wynik/vfcq

Dzięki za każdą odpowiedź

Ja bym poszedł w klimatyzator z funkcja grzania czyli taka pompa ciepła p-p.

A na zimne dni to i kominek byłby ok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć, mam mieszkanie w kamienicy, 65 M2, centralne węglowe, mały piec w przedpokoju, czy pompa ciepła powietrze woda moze byc dobrym rozwiązaniem czy szukać innej opcji. np.piecyk kominkowy na pellet.

Dane ze stronki ciepło właściwe

https://cieplo.app/wynik/vfcq

Dzięki za każdą odpowiedź

 

Najlepiej gdyby spółdzielnia ociepliła ten budynek ze 15 cm styropianu grafitowego na ściany + wełna w dach.

Okna podałeś współczesne. Wymieniałeś je w ostatnim czasie?

Bo jak są nawet PCV ale 15-20 lat stare, to należałoby wybrać "Okna zespolone kilkunastoletnie".

 

P.C. nieco szumi często do 60 dB. Pewnie musiałbyś jeszcze mieć zgodę spółdzielni na powieszenie takiej skrzynki na elewacji.

W przypadku klimatyzacji czyli Pompa Ciepła Powietrze-Powietrze - to pewnie trzeba by iść w Multisplit. Taki o mocy w okolicy 8 kW pewnie niewiele będzie tańszy od Pompy Ciepła Powietrze-Woda. Plus podobna sytuacja - szumiący kompresor na elewacji.

 

W starej kamienicy - to trzeba by jeszcze elektrykę sprawdzić czy ma wystarczające przekroje i zabezpieczenia pod takie obciążenia prądowe.

 

Może w tej sytuacji piecyk na pelet byłby bezpieczniejszym wyborem. Ale czy lepszym? trudno mi powiedzieć.

 

Lub tak jak Arturo1972 pisze klimatyzacja z funkcją grzania (mniejszej mocy) na okresy przejściowe (jesień - wiosna), a piecyk na pelet na zimę.

Przy takiej kombinacji przynajmniej częściowo klimatyzacja zredukuje ilość spalonego peletu, który również w ostatnim czasie zdrożał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałem po prostu zmienić piec na coś innego, nie chce się ładować w klimę i piecyk żeby dogrzewać, po co mi dwa źródła ciepła? Ocieplenie nie wchodzi w grę, za duże koszty dla właściciela ( to prywatna kamienica, nie z miasta) chyba zostanę przy opcji piecyka na pellet z płaszczem wodnym, pewnie jakiś ferroli albo Lidia compakt mini...

Dzięki za odpowiedzi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...