Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Pompa ciepła + solarne grzanie wody


miastek

Recommended Posts

Witam, będę montował pompę ciepła Samsung AE080RXYDGG zamiast pieca na ekogroszek.

 

Mam do Was pytanie, jak to zgrać (przygotować) z panelami do grzania wody ?

 

Jeszcze tych paneli nie mam, ale zamierzam za ok miesiąc kupić.

 

Mam zamiar wstawić bufor z wężownicą ok 400litrów, w tej chwili już mam bufor z wężownicą 250 l do CWU.

 

Mam kolejne pytanie odnośnie schematu podłączenia hydraulicznego, jeśli ktoś jest obeznany i podzieliłby się takim schematem jak to wszystko podłączyć będę bardzo wdzięczny.

 

W tej chwili mam 3 obiegi wody, 1 to CWU, 2 podłogówka, 3 to grzejniki. w podłogówce mam ok 1/4 domu reszta to grzejniki.

 

Chciałbym uzyskać ciepłą wodę w paneli w lato i mieć możliwość dogrzewania domu również z paneli aby maksymalnie zaoszczędzić na prądzie, wczesną wiosną i jesienią, a pompy głównie używać zimą.

 

Dziękuję Wam za pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, będę montował pompę ciepła Samsung AE080RXYDGG zamiast pieca na ekogroszek.

Mam do Was pytanie, jak to zgrać (przygotować) z panelami do grzania wody ?

- Mam zamiar wstawić bufor z wężownicą ok 400litrów, w tej chwili już mam bufor z wężownicą 250 l do CWU.

- Mam 3 obiegi wody; 1 to CWU, 2 podłogówka, 3 to grzejniki;

.......- w podłogówce mam ok 1/4 domu, reszta to grzejniki.

Chciałbym uzyskać ciepłą wodę w paneli w lato i mieć możliwość dogrzewania domu również z paneli;

- aby maksymalnie zaoszczędzić na prądzie, wczesną wiosną i jesienią, a pompy głównie używać zimą.

Zrób kosztorys zakupu ;

- zbiornika z 2-wiema wężownicami,

- paneli solarnych,

- instalacji paneli ,

PC pracuje średnio z COP ok;3,0 - więc;

- zakup i montaż paneli solarnych wyjdzie raczej niezbyt korzystnie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, będę montował pompę ciepła Samsung AE080RXYDGG zamiast pieca na ekogroszek.

 

Mam do Was pytanie, jak to zgrać (przygotować) z panelami do grzania wody ?

 

Jeszcze tych paneli nie mam, ale zamierzam za ok miesiąc kupić.

...

Dziękuję Wam za pomoc.

 

Zły kierunek myślenia.

Ludzie co mieli solary po zamontowaniu P.C. do dwóch lat rezygnowali z solarów i grzeją CWU za pomocą P.C. ze średnim rocznym COP 3.

 

Ja o solarach myślałem 5-6 lat temu. Chciałem zamocować większą moc by dogrzewać dom w okresach przejściowych jesień / wiosna. Ale poczytałem i zrezygnowałem, bojler jest w stanie przyjąć określoną ilość mocy (temp. wody), a zbyt mocne solary będą przegrzewały wodę.

By zapobiegać przegrzewaniu w lato, trzeba by przewymiarowane solary zasłaniać od słońca, inni upuszczają nagrzaną wodę do kanalizacji (strata kasy), lub puszczają wodę na kocioł, a ten promieniuje ciepło w komin. Tak czy siak sporo zachodu z przewymiarowaniem solarów.

 

P.C. mam drugi rok i w solary bym się nie bawił. Daremne dodatkowe koszty.

 

Bufor 400 L (jako sprzęgło) to kolejny ślepy zaułek i koszt zakupu bufora.

Będzie trzeba bufor grzać do wyższej temp. wody, a to psuje COP (przy P.C.) i podraża sezonowy koszt ogrzewania. Plus prąd na dodatkowe pompki obiegowe.

 

Tu masz ogólne informacje o P.C. we współpracy z grzejnikami:

https://forum.muratordom.pl/showthread.php?367213-Pompa-Ciep%C5%82a-powietrze-woda-na-grzejnikach-porady-uwagi

a od 6-stej strony wykresy wydajności różnych P.C.

 

Policzyłeś OZC? Jesteś pewien że starczy P.C. 8 kW? A może będzie za mocna?

Nie informujesz czemu akurat taka moc.

Trzeba policzyć OZC budynku. Szacunkowo można tu: https://cieplo.app/start

 

I policzyć moc grzewczą, promienników (grzejniki, podłogówka) - najlepiej tak by starczyła temp. wody do +45*C na grzejniki i podłogówka podpięta na zaworze z mieszaczem temp. Takie grzanie sezonowe będzie tańsze, niż grzanie bufora do wyższej temp. wody.

 

Jak dokładnie to pospinać, musiałby się wypowiedzieć hydraulik lub ktoś kto ma taką mieszaną instalację u siebie. Na pewno jest zawór elektryczny trójdrożny między P.C. a CO i CWU.

To P.C. steruje zaworem (przełącza zawór) na grzanie CO lub CWU.

Ja mam 100% grzejniki, dobrane na grzanie do +45*C, z buforem wpiętym przepływowo (szeregowo), całość napędza 1 pompka obiegowa ta z P.C. i koszt sezonowy jest tańszy niż grzanie węglem.

Edytowane przez Marco36
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

@miastek

 

Solary zdemontowałem w 2017 roku i założyłem PV. Tak samo zrobił znajomy, chyba 2 lata temu.

 

W Sosnowcu miała powstać fabryka produkująca solary - nie wyszło im to, a pobudowane hale produkcyjne zostały do wynajęcia. Firma upadła.

 

tu szczegóły:

 

https://www.pb.pl/watt-utonal-w-ciemnosci-825786

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...