Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Zakup działki


marcelinak

Recommended Posts

Witam. Razem z narzeczonym planujemy w najbliższych dniach zakup działki. Za działkę płacą moi rodzice i tu nasuwa się kulka pytań. Czy jeżeli wezmę od nich te pieniądze jako darowiznę to uniknę płacenia podatku do US od wzbogacenia? Działka będzie zapisana na mnie. Czy będzie później problem wzięcia wspólnego kredytu na budowę domu? Czy nie będzie miało to znaczenia, że obydwoje nie jesteśmy właścicielami działki? Dodam, że każde z nas posiada na własność swoje mieszkanie. Czy Notariusz może zaznaczyć w Akcie Notarialnym, że jeżeli zostaniemy małżeństwem (ślub za kilka miesięcy) to wtedy działka przechodzi z mojej własności na małżeńską wspólność majątkową? I czy to wiąże się z jakimiś dodatkowymi kosztami? Czy zapis taki nie jest konieczny, żeby później dostać wspólny kredyt pod hipotekę?

Z góry dziękuję za odpowiedź.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli rodzice nie tylko płacą ale i będą właścicielami działki?

 

Jeśli dostaniesz darowiznę, to nie płacisz podatku (ale trzeba zgłosić do US odpowiednią deklarację). Ale jak chcesz włączyć w darowiznę narzeczonego, to on zapłaci od swojej części, bo twoi rodzice są dla niego na razie obcymi ludźmi.

 

Dom można budować kiedy działka należy tylko do jednego z kredytobiorców.

 

Ja rozszerzałam notarialnie własność małżeńską o działkę męża po naszym ślubie. Zdecydowanie tańsze niż przepisanie udziałów, bo to zwykła czynność notarialna nie powiązana z wartością majątku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czyli

 

1.

Rodzice dają ci pieniądze (darowizna wykazana za pomocą deklaracji podatkowej)

 

 

2.

zakup działki przed ślubem: kupujesz działkę na siebie (akt notarialny) + po ślubie rozszerzenie wspólnoty majątkowej na majątek przedślubny (akt notarialny)

LUB

zakup działki po ślubie: kupujesz działkę na siebie i narzeczonego (akt notarialny)

LUB

zakup działki przed ślubem (wersja mało opłacalna): wspólnie z narzeczonym ustalając udziały np. po 50% (nie trzeba określać ile kto wpłacił na nią, ale chyba trzeba udziały własności). Tyle, że narzeczony może mieć obowiązek tłumaczenia się przed urzędem skarbowym skąd miał środki na zakup. Jeśli US dowie się, ze z darowizny od ciebie, to narzeczony musi zapłacić podatek od darowizny.

 

osobiście nie ryzykowałabym przed ślubem współwłasności i darowizny na narzeczonego

Edytowane przez Elfir
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...