Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Nowa budowa i brak izolacji poziomej. Iniekcja pomoże?


VitGryfny

Recommended Posts

Zaczęła się budowa mojego domu a wraz z nią pierwsze fuszerki. Uznali że w niepodpiwniczonym domu papa na ławie to zbytek.

 

Zamówiłem geologa i przyjedzie na dniach zbadać grunt. Dużo jest wszak informacji, że przy suchym gruncie nie będzie tragedii i wówczas należy skupić się tylko na izolacji ściany fundamwntowe - ściany nośne.

 

Rozważam teraz różne scenariusze i wymyśliłem dwa które będą zbliżone kosztowo.

 

Opcja 1: burze ścianę z bloczków (6 bloczków wysokości), skuwam zaprawę z ławy aby ją wyrównać, zgrzewam papę i stawiam ścianę na nowo. Jest to opcja droższa.

 

Opcja 2: Zamawiam firmę od iniekcji odrazu, uszczelniamy dolny bloczek i jedziemy dalej. Tańsze rozwiązanie, mało brudu. Ewentualnie pokrywam ścianę na tanio na gotowo i czekam na wilgoć, a następnie robię iniekcję.

 

Pytanie jest zasadnicze. Czy iniekcja może być alternatywa papy czy będzie zawsze rozwiązaniem drugorzędnym jakościowo. Czy iniekcja krystaliczna w nowym murze to częsty zabieg.

 

Pozdrawiam,

W

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Styk ściana fundamentowa - ława i tak jest w ziemi - to chyba bardziej do zdylatowania ścian fundamentowych i ław się daje (nie wiem żeby nie pękały?) bo przeciwwilgociowo to jest przecież nic nie warte. Lepiej dopilnować papy pod ścianami nośnymi żaby nie dali takiej co się w łapach drze albo folii.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie, to nie wiem co ma dać papa na ławie przy braku podpiwniczenia. Przecież poziom wody gruntowej może równie dobrze być poniżej jak i powyżej tej papy. A ziemia pewnie będzie wilgotna i nad, i pod.

 

Ważna trwale szczelna cała płaszczyzna hydroizolacji na chudziaku i ścianie fundamentowej (powinno to być minimum kilkanaście centymetrów powyżej poziomu terenu, najlepiej papa SBS na welonie poliestrowym zgrzana na zakładach tworząca jedną całość po obrysie zewnętrznej krawędzi termoizolacji ściany fundamentowej albo i termoizolacji nadziemia). Wtedy i powódź nie straszna o ile poziom wody nie będzie powyżej papy (dlatego minimum te kilkanaście centymetrów, bo tyle na płaskim terenie powinno wystarczyć i na całkiem porządne oberwanie chmury gdy grunt nie nadąży z pochłanianiem wody).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...