Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Modernizacja ocieplenie stropu wełną + nieużytkowe poddasze, proszę o porady


Zbyszekka

Recommended Posts

Witam,

 

Aby ograniczyć wydatki na ogrzewanie, zastanawiam się nad modernizacją ocieplenie stropu/dachu.

 

Mieszkam w kilkuletnim domu, dach to wiązary, ocieplenie na stropie Lambda 0044-0045 25 cm, na dachu membrana i dachówka betonowa.

 

Na stropie mam dokładnie 21 cm miejsca na ocieplenie.

 

 

1) Moim pomysłem jest zakupienie wełny o lambdzie 0035 i wrzucenie jej na strop zamiast tej obecnej tylko zastanawiam się czy lepiej 20 czy 25 cm?

 

2) Te 25 cm ze stropu planuje dać na ocieplenie dachu (nieużytkowe poddasze) plus dokupię kilka rolek bo braknie, aby były tam lepsze warunki do przechowywania niektórych rzeczy (nie będzie ogrzewania) Planowałem zostawić ok 2 cm przerwy między membraną i wełną, później sznurowanie i żółta folia (nie będę tego dalej wykańczał)

 

3) Chyba, że macie lepszy pomysł? Liczę na wasze odpowiedzi.

Edytowane przez Zbyszekka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak masz 21 cm na wełnę, to jak tam się znalazło 25cm?

Tak czy inaczej IMO gra nie warta świeczki. Zmniejszy straty na przenikaniu przez dach o te kilkanaście procent (jak dasz tyle samo wełny) a zapłacisz krocie.

Wygospodaruj więcej miejsca i dołóż wełny - to będzie miało szanse się zwrócić. A jak nie masz, to zdecydowanie więcej zyskasz i kWh, i komfortu jak zainstalujesz dobrą rekuperację.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Kaizen

Pewnie wełna była uciśnięta albo nie zawsze trzymała wymiary. Pomyślę nad opłacalnością jeszcze. Wiadomo, że nie wzywałbym fachowców tylko robił to sam bo inaczej to byłoby całkiem nie opłacalne. Jeśli jednak miałbym robić to lepiej jest ucisnąć 25 cm czy dać 20 cm aby był luz?

No i drugie pytanie jeśli chodzi o ocieplenie dachu to będzie ok? Dach bez deskowania, od membrany 1-2 cm luzu wełna, sznurowanie i folia paroizolacyjna.

 

Dzięki wielkie za odpowiedzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co masz na tych wiązarach? Jakieś deskowanie? Płyty OSB? Coś musisz mieć lub planujesz położyć żeby cokolwiek tam przechowywać. Ja bym po prostu dołożył do tego co jest jakąś wełnę lub jak kolega pisał "dosypał" celulozy. Nie wiem czy się orientowałeś ostatnio ile kosztuje wełna 035 bo poszła strasznie do góry. Mi się udało kupić Toprocka premium 15cm po niecałe 29zł/m2 rzutem na taśmę bo już byłem umówiony z facetem od natrysku pianu. Kilka dni temu byłem z casto i Isover 033 kosztował 65zł/m2 bez kilku groszy - cena dramat. Jak dołożysz 10-15cm celulozy to dodatkowo poprawisz szczelność całej przegrody.

 

P.S. Znajomy ostatnio był w Finlandii i w kilku nowych domach montował pompy ciepła. Wszystkie domu byly parterowe, spadek dachu ok 20*, strop na wiząrach lub belkowy i na tym 40cm celulozy. Tylko że na takiej celulozie już żadnej graciarni nie zrobisz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Tylko że na takiej celulozie już żadnej graciarni nie zrobisz.

A to dlaczego? Trzeba tylko zrobić legary montowane do słupków i stężeń wiązarów i na to solidne, zakonserwowane dechy (odradzam OSB). Można też zrobić układ legarów prostopadły do wiązarów ale trzeba przypilnować żeby wypadały w sąsiedztwie węzłów wiązarów. W przypadku ocieplania stropu wiązarowego na wysokości pasa dolnego celuloza nasypowa jest optymalnym wyborem. Zalecam dopilnowanie właściwego ocieplenia strefy dostępu.

Pozdrav,

SM

Edytowane przez mat3006
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A to dlaczego? Trzeba tylko zrobić legary montowane do słupków i stężeń wiązarów i na to solidne, zakonserwowane dechy (odradzam OSB). Można też zrobić układ legarów prostopadły do wiązarów ale trzeba przypilnować żeby wypadały w sąsiedztwie węzłów wiązarów. W przypadku ocieplania stropu wiązarowego na wysokości pasa dolnego celuloza nasypowa jest optymalnym wyborem. Zalecam dopilnowanie właściwego ocieplenia strefy dostępu.

Pozdrav,

SM

 

Chodziło mi o to, że bezpośrednio na niej niczego nie można kłaść. Autor chce chyba zrobić z rozsądnych pieniądzach a legary i deski teraz na wagę złota ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego? Właśnie jestem na etapie układania OSB 22 jako podłogi na wiązarach

 

Opór dyfuzyjny (dla pary wodnej) płyt OSB, sklejki czy MDF jest ok. cztero-pięciokrotnie większy od desek. Należałoby je perforować. Istnieje ryzyko, zwłaszcza nad łazienką, kumulacji i kondensacji wilgoci w izolacji

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...