Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witam,

Sam nie pamiętam czy pytałem.

Rozważam w przyszłości instalację albo filtra kieszeniowego na czerpnię albo zrobienie filtra cyklonowego na czerpni który by zbierał kurz czy śmieci (liście, paprochy, owady) i kumulował je na dnie zbiornika.

 

Jako że rekuperacja ma rury ok 25cm - 30cm na czerpni czy wyrzutni to owy filtr cyklonowy to dwie zawinięte rury i beczka do kiszenia ogórków podwieszona pod owymi rurami :p

 

Chwilowo coś takiego mi przychodzi do głowy.

Czy ktoś może wpadł już na taki pomysł?

Z tego co widziałem to tak ale na dużo mniejszych rurach. A ja mam ciągu ok 500-600m3 ze względu na element chłodząco/gdzejący na rekuperacji.

 

Jeśli są gotowe rozwiązania to prosze o podpowiedź.

 

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/269035-filtr-cyklonowy-do-rekuperatora-czy-si%C4%99-da-i-czy-ma-to-sens/
Udostępnij na innych stronach

Do takiego filtra potrzeba dużych prędkości. Żeby uzyskać duże prędkości trzeba zmniejszać średnicę, co generuje straty.

 

Stopniowana filtracja g4-m5-F8 i usuwasz 95% zanieczyszczeń pm2.5 do pm10. Oczywiście pod warunkiem rozsądnych rozmiarów filtra.

Teoretycznie rekuperator i tak ma filtry hepa, pytanie tylk jakiej sprawności. Stąd zakładałem by dać wcześniej albo filtr wstępny kieszeniowy (ala worek z flizeliny zszyty zszywaczem) lub cyklonowy zrobiony z małej beczki :p
Teoretycznie rekuperator i tak ma filtry hepa

 

W standardzie, czy dołożyłeś?

Klasa filtra określa jego sprawność.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Filtr_powietrza_(technika)

W standardzie, czy dołożyłeś?

Klasa filtra określa jego sprawność.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Filtr_powietrza_(technika)

 

Z tego co mówił mi dystrybutor to mają w standardzie. Jaka sprawność to nie wiem.

Z tego co mówił mi dystrybutor to mają w standardzie. Jaka sprawność to nie wiem.

 

Jakie konkretnie rekuperatory mają HEPA w standardzie? Coś mi się zdaje że nie powinieneś słuchać makaronu nawijanego przez sprzedawcę a czytać specyfikacje i deklaracje producenta.

Co do sprawności filtra sam cytujesz linka. Przeczytaj.

Filtr HEPA w rekuperatorze to pierwsze słyszę :)

 

Rekuperator to bodaj HRH5 firmy LMF Clima.

A z tego co googlam to filtry ma ale nie hepa.

 

"Fliltry F5,F7 w standardowym wyposażeniu,"

Edytowane przez wic1
  • 2 weeks później...
Na 99% nie ma tam HEPA. Np w thessla jest doplata kilka tysięcy za skrzynkę gdzie jest HEPA. W standardzie w centrali to chyba G4 i M5.

 

Dystrybutor twierdzi, że są 2 miejsca na filtry do czerpni i zaleca by "nie bawić się w hepa" a jedynie założyć filtr wstępny a potem filtr o możliwie najwyższej klasie filtracji. Ewentualnie jeśli zajdzie taka chęć to dołożyć właśnie puszkę na filtry HEPA.

 

O ile w sezonie ciepłym zwykłe filtry by pewnie wystarczyły to w sezonie zimowym hepa by była mile widziana :p

Ciekaw jestem czy są F8 i F9 do tego rekuperatora. Ewentualne 'dorabianie' by pasował może zwyczajnie zdusić rekuperator jeśli nie jst on przystosowany do pracy z takim filtrem
Bron boze taki filtr do centrali. Duza puszka za centrala pkus minimum M5 przed F8. Inaczej będziesz wymieniał taki filtr co miesiąc. Stopniowana filtracja jest niezbędna przy tak dokładnych filtrach.
Ja mam zestaw filtrów przed centralą. G4 plisowany, ale nie gęsto taka harmonijka potem dwa kieszeniowe F9 w przybliżeniu 60x60x60 cm z 8 kieszeniami. Wymiana raz na rok, ale widzę, że i raz na dwa lata by można było to robić. Kiedyś opisałem tu na forum jak to zrobiłem. Za rekuperatorem mierzę PM 2,5 miernik pokazuje 0 PMów. I nie jest uszkodzony bo innym sprawdzam przy nawiewie i też pokazuje 0. Dodam, że po 1,5 roku niewymieniania filtrów zauważyłem pojawiające się PMy no to myślę czas na wymianę i tak zrobiłem. Okazało się że wymiana właściwie nic nie dała. Byłem trochę zaskoczony i pomyślałem, że mam jakiś "przedmuch" od czerpni do rekuperatora. Jednak przy kolejnej co kwartalnej wymianie filtra G4 na kierunku wywiewnym zauważyłem złą pracę wentylatora nawiewu. Okazało się, że łożyska się w nim zacierały i konieczna była ich wymiana. Po wymianie miernik wskazuje 0 PMów a pojawiające się wskazania generowały zacierające się łożyska. Ot taka przygoda mnie spotkała.
  • 1 month później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...