Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Głuchy nocny dźwięk strzałów w Terivie


Recommended Posts

Witajcie. Mam pytanie. Mam dom dwukondygnacyjny, czteroletni.

Pierwszy strop monolit, drugi teriva na niej dwie warstwy wełny i lekka konstrukcja drewniana ( w celu uzyskania spadku) belki, płyt osb i papa. Odkąd pamietam w nocy budzą mnie strzały w terivie. Pusty dźwięk dokładnie z sufitu w różnych pomieszczeniach na pietrze. Czy to od zmian temperatur? Rozkurczanie i skurczenie? Dodam ze Po Ok 2 latach od zrobienia gładzi powstały pęknięcia na ścianach działowych, zewnętrznych i suficie. Dziwi mnie ten dietę strzały i zastanawiam się czy nie wzywać kogoś do ekspertyzy. Miał ktoś tak przy terivie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Bardzo trudno zrobić zdjęcia. Wyglada to tak jakby na łączeniu każdego pustaka powstało wybrzuszenie i wszytkie te wybrzuszenia pojawiły się na całym suficie tylko w jednym pomieszczeniu.

 

https://zapodaj.net/cd94c179af637.jpg.html

 

https://zapodaj.net/9f19c9d99d68d.jpg.html

 

https://zapodaj.net/758980e4fda21.jpg.html

 

 

 

Zapomnialam dodać ze największa częstotliwość tych głuchych dźwięków słyszałam podczas ostatnich upalnych dni. Bulo wtedy Ok 35-36C

 

Udało mi się tez ustalić, ze firma która wykonywała dach jednym słowem spaprali robotę - nie porobili wystarczającej ilości punktów wentylacyjnych.

 

Po tej informacji wykonaliśmy dodatkowych 10 punktów wentylacyjnych na dachu. Planujemy jeszcze na elewacji gdy poprawi się pogoda.

 

Moje podejrzenie to to ze podczas mocnego nagrzania doszło do „rozpychania” garów teriva.

 

 

 

Obecnie cały sufit jest poszatkowany.

Nie martwi mnie estetyka. Martwi mnie osłabienie konstrukcji. Pewnie nie ma jednoznacznej odpowiedzi ale może ktoś spotkał się z podobna sytuacjom i jest w stanie oszacować zagrożenie dalszych postępów ucinania się stropu bądź np zawaleni się? Czy takie spękania są groźne?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co to konkretnie za strop. Typ Terrivy I, II, III itp ?

Grubość stropu i warstwy nad-betonu.

Pustaki betonowe, ceramiczne czy keramzytowe.

Ilu kanałowe?

Rysunek projektu stropu wraz ze zbrojeniem dodatkowym przyporowym i siatką.

 

Wentylacja o ile taką wykonujecie następuje pomiędzy stropem Terriva a drewnianym.

 

Pęknięcia uwidocznione na fotce czyli tzw. klawiszowanie jest normą o ile podczas tynkowania nie nastąpi gruntowanie szczepne betonowych legarów oraz zatopienie siatki np. elewacyjnej w tynku.

 

Takie same zasady występują na łączeniu innych stropów gęsto-żebrowych a nawet np. strunobetonowych czy kanałowych tzw. Zerańskich.

 

O ile strop nie ulega istotnemu ugięciu to moim zdaniem na tą chwilę nie ma się czym martwić, natomiast pytania należało by kierować do kierownika budowy, developera itp.

Edytowane przez Mareks77
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje Mareks77 za odpowiedź.

Był kierownik budowy ( on był zarazem i kierownikiem i murarzem). Uważa, że wszytko zostało zrobione zgodnie ze sztuka budowlaną i nic nie powinno się dziać i się nic złego nie dzieje. Myślę, że on wie dokładnie co spartolił i się teraz nie przyzna.

Był też konstruktor, który projektował budynek. Początkowo uważał, że nie zrobiono żeber rozdzielczych, ale po dokumentacji z budowy obaliłam jego teorie.

 

Nie znam odpowiedzi na wszystkie twoje pytania.

Wiem, ze jest to Pustak Teriva 4,0/1, ściany, belka stropowa 4,80 m.

Dwa żebra rozdzielcze.

Ściany pustak ceramiczny Termoton P+W 25

Tynk cementowo-wapienny + gładź. Bez zatapiania siatki. Czy gruntowane było - nie wiem.

 

Oprócz klawiszowania stropu tylko w jednym popieszczeniu znalazłam jeszcze jeden "błąd"

Z moich obserwacji wynika że w rogu pokoju gdzie idą 3 kominy wentylacyjne, nie zrobiono wzmocnienia między belkami. Jedna z belek nie jest oparta i widać jakby się na suficie w tym momencie po 3 latach użytkowania się uwypukliła.

 

-

 

https://zapodaj.net/f61f1b1d592eb.jpg.html

 

 

Konstruktor przyznał racje. Powiedział ze to karygodny błąd i żeby wstawić podporę/ słup w tym miejscu aby dalej nie osiadało.

 

-

 

Zdjęcia w trakcie:

 

-

 

https://zapodaj.net/94a02ce6476c7.jpg.html

https://zapodaj.net/5502696a7f9f3.jpg.html

 

 

Jednak dalej zastanawia mnie jak mogło dojść do takiego odkształcenia na suficie, nawet w drugim końcu pokoju gdzie nawet ta nieszczęsna, nieoparta, opuszczona belka już nie powinna tak oddziaływać na resztę powierzchni.

 

Nadeszły chłodniejsze dni - strzelanie ustało. Może też coś pomogło zrobienie dodatkowych kominków wentylacyjnych na dachu.

 

-

 

Zdjęcie:

https://zapodaj.net/9660ddef8e346.jpg.html

 

 

Chce jeszcze zrobić w elewacji, żeby była większa cyrkulacja powietrza.

 

Dziękuje za wsparcie i wszelkie podpowiedzi.

Edytowane przez Justyna_ai
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Był kierownik budowy ( on był zarazem i kierownikiem i murarzem). Uważa, że wszytko zostało zrobione zgodnie ze sztuka budowlaną i nic nie powinno się dziać i się nic złego nie dzieje. Myślę, że on wie dokładnie co spartolił i się teraz nie przyzna.

 

Na pewno mowa o kierowniku budowy a nie o kierowniku robót (majster)? KB z reguły nie po to latami męczył się na politechnice, żeby teraz nosić cegiełki. Choć znam też takich co własnoręcznie dom budowali hobbistycznie, ale to raczej swój własny a nie u kogoś.

Projekt budowlany na pewno nie zawiera jakiś informacji o wentylacji dachu? Generalnie to nie żadna rocket science i projektant mógł łatwo policzyć wymaganą ilość oraz lokalizację kominków.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...