Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Sterowniki do ogrzewania mieszanego


sensit

Recommended Posts

Cześć,

Planuję przygotować automatykę ogrzewania w nowym domu. Metraż to około 125 M. Na dole podłogówka, na górze grzejniki (w łazience grzejnik + podłogówka).

 

Instalacja:

Piec: Vailant ecotec plus

- Piętro: 5 kaloryferów, 1 obieg podłogówki sterowany z osobnej głowicy

- Parter: 3 obiegi salon, 1 obieg pokój, 1 obieg łazienka, 1 obieg korytarz/wiatrołap. Przy podłogówce na rozdzielnicy pompa wilo-para + na wejściu przed pompą zawór z termostatem skala 1-5.

 

Mój plan:

 

Wersja A

Sterownik do ogrzewania L-4 WIFI (Techsterowniki)

1. Na dole w każdym pokoju (oprócz łazienki) regulator przewodowy podłączone do sterownika. Sterownik zarządza podłogówką. Kiedy jest dogrzana wyłącza pompę, kiedy niedogrzana załącza ją.

2. Na górze regulator + głowice bezprzewodowe połączone z L-4 drogą radiową. Sterowanie głowicami za pomocą sterownika.

 

Wersja B

1. Na dole termostaty pokojowe WIFI (coś takiego https://allegro.pl/oferta/termostat-pokojowy-regulator-temperatury-16a-wifi-11060038007) połączone bezpośrednio z siłownikami bez sterownika.

2. Na górze głowice WIFI zigbee (coś takiego https://allegro.pl/oferta/glowica-termostatyczna-wifi-tuya-smart-zigbee-11358950205)

 

 

Wersja A jest fajna ponieważ jestem w stanie wyłączać pompę kiedy pomieszczenia będą dogrzane. W wersji B natomiast mam wszystko po Tuya zigbee, gdzie akutalnie połowę domu mam postawioną na tej automatyce więc wszystko byłoby w jednej aplikacji.

 

Pytanie również o temperaturę na piecu. Wiem, że na kaloryfery pewnie będę musiał wrzucić temperaturę na piec około 50-55 stopni. Rozumiem, że termostatem przed pompą na podłogówce będę w stanie zmniejszyć dopływ i jednocześnie obniżyć temp wpadającą w listwę podłogową. Czy sterowanie siłownikami na poszczególne pętle rozwiąże mi problem? Czy jednak wysoka bezwładność podłogówki będzie powodować mocne skoki oraz spadki temp w pomieszczeniach.

 

Pytanie, czy takie rozwiązania mają sens? Czy może powinienem zastanowić się nad jakimś innym rozwiązaniem?

 

Będę wdzięczny za opinie, sugestie, propozycje.

 

 

Zdjęcie termostatu przy podłogówce/zaworu mieszającego

Screenshot 2022-08-04 at 13.16.27.jpg

Edytowane przez sensit
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wysoka bezwładność podłogówki może powodować małe przeregulowania w dół lub górę ale myślę że PID systemu sterowania czyli listwy i regulatorów zaadaptuje się i skompensuje je.

Będzie z tym trudno ponieważ L4 chyba nie przewiduje podłączenia czujnika temperatury zewnętrznej który powodował by szybsze załączanie podłogówki wraz z obniżaniem się temperatury zewnętrznej.

 

Pytasz czy taka instalacja rozwiąże Twój problem.......jaki jest więc problem?

 

Jeśli podczas budowy i instalacji ogrzewania nie było wykonywanego projektu instalacji podłogowej i oceny energochłonności domu to takie rozwiązanie powinno być optymalne gdyż gwarantuje stałą temperaturę pomieszczeń.

Czy takie rozwiązanie jest EKO związane z ilością spalanego gazu to odpowiedź brzmi - NIE.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zakładam, że nie będzie EKO ponieważ kaloryfer potrzebuje większej temperatury więc na pewno sama podłogówka byłaby bardziej eko. Niestety podczas wyboru opcji od dewelopera wzięliśmy system mieszany zamiast samej podłogówki więc liczę się z tym, że te koszty za gaz niestety będą większe. Zastanawiamy się nad pompą dodatkowo + fotowoltaika, ale zobaczymy jak wyjdzie pierwszy sezon. Sprawdzam również ofertę kaloryferów niskotemperaturowych, ale zobaczymy.

 

Bardziej chodzi mi o to, czy za pomocą tych sterowników uda mi się osiągnąć komfort cieplny oraz czy wyłączanie pompy kiedy nie jest potrzeba coś daje od strony technicznej, ponieważ wariant B (podłączenie siłowników bezpośrednio do termostatów) nie ma opcji jej wyłączenia.

Mówisz o czujniku zewnętrznym temperatury. Rozumiem, że jeżeli zdecyduję się na sterownik to warto poszukać takiego, który ma możliwość jej sprawdzenia i szybszej reakcji na warunki atmosferyczne?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...