Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Kable, mata czy folia grzewcza do mieszkania


Damian1212

Recommended Posts

Witam, mam pytanie. Chcialbym założyć ogrzewanie podlogowe pod panele winylowe w mieszkaniu o pow 60m. Mieszkanie nowe na I pietrze. Bedzie to ogrzewanie alternatywne, poniewaz w mieszkaniu sa grzejniki i piecyk na gaz propan-butan. Nie będę chciał łączyć. Albo jedno albo drugie ma działać. Jakie ogrzewanie polecacie? Mata grzewcza, folia czy kable?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do kabli ewentualnie można zrobić bruzdy, tylko nie chodzi mi o sposób montażu tylko jak to będzie wyglądało pod kątem użyteczności. Czy folia musi być uruchomiona cały czas czy oddaje cieplo na panele itd? Co jest badziej energooszczędne? A moze klimatyzacja bedzie lepszym pomyslem?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pod względem kosztów użytkowania klima będzie najtańsza, to nie ulega wątpliwości, wszystko inne ma takie same koszty z powodu cop1. pod względem kosztów instalacji najtańsza jest farelka do każdego pomieszczenia, folie grzewcze zależy od powierzchni ale dla 60 m2 to koło 6k plus podkład o odpowiedniej grubości.Klimatyzacja zależy od układu pomieszczeń (przepływ powietrza) jak starczy jedna to w 6k z montażem powinieneś się wyrobić. Tylko nie bierz większej do 5kw nawet jak będą ci wpychać bo to nie ma żadnego uzasadnienia.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do kabli ewentualnie można zrobić bruzdy

 

To wiele nie zmieni. Powinny być głębiej w wylewce. Zależy też co masz piętro niżej i jaka jest termoizolacja pomiędzy kondygnacjami.

 

Ale jak to ma być dodatkowe, to brałbym najtańsze - pewnie pod płytki maty a pod panele folie.

 

Pod względem kosztów użytkowania klima będzie najtańsza, to nie ulega wątpliwości

 

Otóż nie jest to takie oczywiste a ewentualne koszty wcale nie będą o tyle niższe, ile wyniesie COP z katalogu bo:

1. Klima ma zero akumulacji więc musi ciepło dostarczać wtedy, kiedy jest potrzebne. Czyli najwięcej w mrozy i nocą - czyli gdy ma COP najmniejszy.

2. Z tego samego powodu musi znaczną część ciepła produkować w drogiej strefie która jest jakieś 2x droższa od taniej strefy.

3. ogrzewanie powietrzne ma niekomfortowy rozkład temperatur. Co powoduje, że średnia temperatura w pomieszczeniu musi być większa, niż przy podłogówce a to oznacza większe straty przez przenikanie.

3a. przez to, że przy podłogówce najcieplej mamy przy podłodze a najchłodniej pod sufitem, gdzie mamy kratki/anemostaty wentylacyjne, to straty na wentylacji są mniejsze.

4. Podłogówka zapewnia równomierne ogrzewanie. Co za tym idzie nie mamy miejsc przegrzanych i/lub niedogrzanych czyli mamy większy komfort i/lub mniejszą produkcję kWh.

5. Kwestia sterowania którą trudno oddzielić od kosztów instalacji, bo przy kanałówce, względnie taniej sterowanie jest znikome. A z kolei przy montażu w każdym pomieszczeniu jednostki wewnętrznej mamy swobodę sterowania - ale za to koszt instalacji ale też serwisu robi się trochę abstrakcyjny. No i co z łazienkami?

 

https://forum.muratordom.pl/entry.php?132755-Pod%C5%82og%C3%B3wka-klima-czy-grzejniki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Kaizen

Jako osoba korzystająca z klimy jako głównego ogrzewania zgadzam się z większością stawianych przez Ciebie punktów, jednak z kilkoma nie mogę w pełni się zgodzić.

1. Klima ma zero akumulacji więc musi ciepło dostarczać wtedy, kiedy jest potrzebne. Czyli najwięcej w mrozy i nocą - czyli gdy ma COP najmniejszy.

Pełna zdoda

2. Z tego samego powodu musi znaczną część ciepła produkować w drogiej strefie która jest jakieś 2x droższa od taniej strefy.

W moim przypadku bez znaczenia - PV, dla autora wątku znaczące ale jako alternatywne źródło ciepła chyba do zaakceptowania.

3. ogrzewanie powietrzne ma niekomfortowy rozkład temperatur. Co powoduje, że średnia temperatura w pomieszczeniu musi być większa, niż przy podłogówce a to oznacza większe straty przez przenikanie.

Pełna zgoda

3a. przez to, że przy podłogówce najcieplej mamy przy podłodze a najchłodniej pod sufitem, gdzie mamy kratki/anemostaty wentylacyjne, to straty na wentylacji są mniejsze.

Pełna zgoda

4. Podłogówka zapewnia równomierne ogrzewanie. Co za tym idzie nie mamy miejsc przegrzanych i/lub niedogrzanych czyli mamy większy komfort i/lub mniejszą produkcję kWh.

Pełna zgoda pod warunkiem porządnego ocieplenia podłogi, co w bloku na 1 piętrze nie jest oczywiste.

5. Kwestia sterowania którą trudno oddzielić od kosztów instalacji, bo przy kanałówce, względnie taniej sterowanie jest znikome. A z kolei przy montażu w każdym pomieszczeniu jednostki wewnętrznej mamy swobodę sterowania - ale za to koszt instalacji ale też serwisu robi się trochę abstrakcyjny. No i co z łazienkam

Dla tego napisałem o tym że klima zależy od układu pomieszczeń, A w łazience mam grzejnik elektryczny i folię pod panelami winylowymi. Ale to tylko 3m2

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Kaizen

Jako osoba korzystająca z klimy jako głównego ogrzewania zgadzam się z większością stawianych przez Ciebie punktów, jednak z kilkoma nie mogę w pełni się zgodzić.

1. Klima ma zero akumulacji więc musi ciepło dostarczać wtedy, kiedy jest potrzebne. Czyli najwięcej w mrozy i nocą - czyli gdy ma COP najmniejszy.

Pełna zdoda

2. Z tego samego powodu musi znaczną część ciepła produkować w drogiej strefie która jest jakieś 2x droższa od taniej strefy.

W moim przypadku bez znaczenia - PV, dla autora wątku znaczące ale jako alternatywne źródło ciepła chyba do zaakceptowania.

3. ogrzewanie powietrzne ma niekomfortowy rozkład temperatur. Co powoduje, że średnia temperatura w pomieszczeniu musi być większa, niż przy podłogówce a to oznacza większe straty przez przenikanie.

Pełna zgoda

3a. przez to, że przy podłogówce najcieplej mamy przy podłodze a najchłodniej pod sufitem, gdzie mamy kratki/anemostaty wentylacyjne, to straty na wentylacji są mniejsze.

Pełna zgoda

4. Podłogówka zapewnia równomierne ogrzewanie. Co za tym idzie nie mamy miejsc przegrzanych i/lub niedogrzanych czyli mamy większy komfort i/lub mniejszą produkcję kWh.

Pełna zgoda pod warunkiem porządnego ocieplenia podłogi, co w bloku na 1 piętrze nie jest oczywiste.

5. Kwestia sterowania którą trudno oddzielić od kosztów instalacji, bo przy kanałówce, względnie taniej sterowanie jest znikome. A z kolei przy montażu w każdym pomieszczeniu jednostki wewnętrznej mamy swobodę sterowania - ale za to koszt instalacji ale też serwisu robi się trochę abstrakcyjny. No i co z łazienkam

Dla tego napisałem o tym że klima zależy od układu pomieszczeń, A w łazience mam grzejnik elektryczny i folię pod panelami winylowymi. Ale to tylko 3m2

 

Akurat w nocy może cop jest nieco gorszy choć niekoniecznie bo przez 80% sezonu grzewczego średnie temperatury są dodatnie więc dramatu nie ma, ale za to prąd tańszy i ma to znaczenie nawet przy PV . Mówię o mocach normalnych a nie wciśniętych przez naganiaczy - przewymiarowanych.

 

Podłogówka może jest super ale ma bardzo dużą bezładność i to jest jej wada, przegrzanie pomieszczeń jest niekomfortowe i powoduje straty energii

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podłogówka może jest super ale ma bardzo dużą bezładność i to jest jej wada, przegrzanie pomieszczeń jest niekomfortowe i powoduje straty energii

 

Takie subiektywne zdanie wynika tylko z na siłę uzasadnienia podjjętej przez siebie decyzji.

W 99% prywatnych normalnie używanych domów duza bezwładnosć ogrzewania to zaleta zwłaszcza w połaczeniu z samoregulacją podłogóki. Stanowi ona wadę przedewszystkim w budynkach używanych okazjonalnie,

 

Jak często wg Ciebie dochodzi do przegrzania pomieszczeń w wyniku bezwładności podłogówki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie subiektywne zdanie wynika tylko z na siłę uzasadnienia podjjętej przez siebie decyzji.

W 99% prywatnych normalnie używanych domów duza bezwładnosć ogrzewania to zaleta zwłaszcza w połaczeniu z samoregulacją podłogóki. Stanowi ona wadę przedewszystkim w budynkach używanych okazjonalnie,

 

Jak często wg Ciebie dochodzi do przegrzania pomieszczeń w wyniku bezwładności podłogówki?

 

W naszym klimacie wahania temperatury dobowe sa bardzo liczne i dynamiczne i powoduje to niepotrzebne i kosztowne przegrzewanie pomieszczeń. Na szczęście ceny nośników energii wzrosły i tzw nieomylna większość niedługo się o tym przekona. To że większość coś robi to nie powoduje że większość za to odpowiada i płaci rachunki. Każdy ma to na co sobie zapracuje i na co się zdecyduje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W naszym klimacie wahania temperatury dobowe sa bardzo liczne i dynamiczne i powoduje to niepotrzebne i kosztowne przegrzewanie pomieszczeń.

 

Ja wiem, że jako siedzący w moim killfile nie masz dostępu do dowodów udowadniających, jak bzdurna jest to teza. Tych, co nie siedzą u mnie w ignorowanych zapraszam do linka z sygnaturki "Bezwładność podłogówki" i do linka z #5

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja wiem, że jako siedzący w moim killfile nie masz dostępu do dowodów udowadniających, jak bzdurna jest to teza. Tych, co nie siedzą u mnie w ignorowanych zapraszam do linka z sygnaturki "Bezwładność podłogówki" i do linka z #5

 

Ja mam podłogówkę ale tylko w kuchni jednej łazience i bardzo sobie to chwale z tym że jest w niej fajne sterowanie 2 termostatowe czyli jeden w podłodze drugi w sterowniku na ścianie i faktycznie jest taka funkcja przeciągu że kable wyłączają się na 30 min. Ponoć jest to mega oszczędne zobaczymy

Edytowane przez gawel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:) Jakis konkretny przypadek, najbardziej skrajny, w którym obecność podłogówki, lub jej brak wpływa na przegrzanie pomieszczenia? Czy tak jak myślę, na siłę usprawiedliwiasz posiadanie konwektorów?

 

Konwektory grzeją już tylko na poddaszu jak jest na prawdę zimno 3 sztuki 500 W x 2 i jeden 1000 W resztę załatwia klimatyzator.

No i mam podłogówkę w kuchni 450 W i w łazience 300 W

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozklad pomieszczeń wygląda tak:IMG_20220506_231724.jpg

 

Jeśli chodzi o taryfy to nie zamierzałem korzystac z g12. Jesli chodzi o niską sprawność klimy w niskich temperaturach to zamierzalem korzystac w tym czasie z grzejników i ogrzewania gazowego. Oczywiscie te drugie ogrzewanie byloby alternatywne, gdyby ceny gazu poszybowały do gory i bardziej oplacaloby sie korzystac z alternatywnego ogrzewania

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...