Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Jak wentylować dom przed założeniem rekuperatora


Recommended Posts

Cześć ,

Mam dom w tzw. stanie deweloperskim. Oryginalnie była tam wentylacja grawitacyjna. Zrobiłem instalacje mechaniczna (wyrzutnia w kominie). Nadal jednak mam parę wolnych kominów (kotłownia, łazienka góra, kuchnia - pod okap zostawiona, musiałem przedłużyć) więc zanim zamontuje rekuperator wentylacja jakoś działa. Jestem jednak na etapie takich prac że już by mi zaślepić na górze wentylację (gładzie itd - nie kładę płytek).

Rekuperator będzie montowany dopiero za kilka mcy (mam mocno pylące pracę na listopad). Jak w tym czasie wentylować dom ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyznam że nie do końca zrozumiałem pomysł z wentylatorami. Możesz rozwinąć ?

A używane reku też nie bardzo wiem co zmienia... myślałem że to głównie o to chodziło żeby do kanałów się nie napchał syf (teraz mam zaślepione taśma).

Jeszce w sumie rozważam opcje niech firma od reku dokończy instalacje, założę rekuperator i anemostaty itd. Ja natomiast na czas samych pylących prac wyłączę ręku i ściągnę anemostaty i zaslepie. Problem mam taki, że prace pylące będę trwać do 3 tyg. (Szlifowanie schodów , wylewki) ale mam umówione to dopiero na listopad. A kanały od grawitacji już musiałem zaślepić żeby móc skończyć etap gładzi etc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyznam że nie do końca zrozumiałem pomysł z wentylatorami. Możesz rozwinąć ?

 

Nie rozumiem co tu rozwijać? Zamiast centrali z wymiennikiem wstawiasz między skrzynką rozdzielczą wywiewną a wyrzutnią jeden wentylator a skrzynką nawiewną a czerpnią drugi. Jak nie masz instalacji - to qpa zbita, bo rozumiem, że okna bez nawiewników i samo wpakowanie wentylatorów w kominy wentylacyjne nie będzie wentylacją, a tylko blower door test.

 

A używane reku też nie bardzo wiem co zmienia... myślałem że to głównie o to chodziło żeby do kanałów się nie napchał syf (teraz mam zaślepione taśma).

 

A jaki syf napcha CI się do kanałów nawiewnych, jak czerpie powietrze to samo teraz, co po wykończeniu?

A co Ci przeszkadza ewentualny syf w wywiewnych (nikomu przy WG nie przeszkadza)? A jak Ci przeszkadza, to zamontuj na anemostatach filtry stożkowe (do zrobienia samodzielnie z dowolnej włókniny filtracyjnej czy do kupienia np. w peflex).

 

Problemem jest utrata gwarancji na rekuperator. W sumie dziwi mnie - bo przecież od tego są filtry, żeby wymiennik zabezpieczyć. Ale zakładając, że marketing kłamie, że skutecznie filtruje powietrze i technicy z prawnikami to wiedzieli - faktycznie nie montowałbym dla gwarancji nowego reku (ja kupiłem używkę i dałem filtry stożkowe).

 

Brak wentylacji w domu, zwłaszcza pełnym wilgoci technologicznej, to bardzo zły pomysł. Jak już to wyłączanie na te godziny czy kwadranse kiedy faktycznie mocno się pyli.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...