Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Drenaż


karolus933

Recommended Posts

Witam, jestem laikiem jeśli chodzi o kwestie budowlane. Postanowiłem zająć się mimo wszystko odwodnieniem fundamentów na własną rękę. Wg znajomych nic skomplikowanego, jedynie dużo fizycznej pracy. No to czemu nie…

Niestety wiadomości jest na ten temat multum i nijak nie jestem w stanie zweryfikować i podpiąć pod siebie jak to zrobić.

Do rzeczy, mam teren gliniasty i jak już wszędzie wyczytałem jest to praktycznie mus, żeby odwodnienie się pojawiło. Choć mój kierownik budowy twierdzi, że niekoniecznie.

Po rozmowie z nim, odwodnienie układalbym odrazu przy ławie, bez żadnego odstępu. Natomiast wczytując się w dziesiątki artykułów, for internetowych, zaleca się, żeby rura była w odległości ok 40-50 cm.

Ja to zrobiłem w ten sposób jak w linku. https://zapodaj.net/1b716674c6f28.jpg.html Akurat z jednej strony budynku mam grząski piasek stad taka prowizorka z mojej strony, ale działa. Od ławy piachu jest 25 cm, kolejne 15 to będzie otoczak, następnie rura w growłókninie 12cm i kolejne 15cm otoczaka, No i po wszystkim kamienie na górę, zasypać, No i właśnie tez nie wiem czym, czy glina czy jednak piaskiem ?

Czy w ogóle idę w dobrym kierunku, czy jednak powinienem posłuchać kierownika ? A może w ogóle dać sobie spokój z tematem? Działka ma spad od strony domu i pytanie czy naturalnie woda noe zniknie.

Dzięki za odpowiedzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy w Twojej glinie jest woda? Glina glinie nie równa. Nie zrównuj mazistej i plastycznej gliny lepiącej się do szpadla z tą wysuszoną w którą trudno nawet cokolwiek wbić.

Wykop dołek w rodzimym gruncie głęboki na 2-3 sztychy a jeśli na wierzchu jest już piach to na 0,5 m. Jeśli po pół godzinie na dnie nie będzie wody to nie masz się czym martwić.

To samo będzie z piaskiem którym obsypiesz fundament. Odfiltruje on cząstki stałe pozostawiając brudną wodę.

W takiej brudnej wodzie będzie stał Twój fundament bo ona zawsze najdzie w miejsca puste lub pozbawione gliny.

Po drugie to nawet jeśli zrobisz odwodnienie to czy na tej gliniastej działce masz gdzieś miejsce aby to odsączyć wgłąb .

 

Jeśli zatem Twój grunt to nie mazista i plastyczna glina która nie daje się zagęścić to spokojnie obsyp nim fundament z zewnątrz.

Edytowane przez Mareks77
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wysuszona ona jest, ale tylko z wierzchu. Po wbiciu pierwszego szpadla zaczyna się konsystencja jak to napisałeś mazista. Potrafię wyciągnąć zbite kawałki 30-40 cm z ziemi rękoma bo szpadlem nie daje rady. Jeśli chodzi o wodę, to były wykonane badania geotechniczne w czerwcu 2021. Woda była wtedy na 1,8m.

Miałem plan na kręgi, coś w rodzaju studni bez betonowego dna. Nadmiar służyłby do podlewania ogrodu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem plan na kręgi, coś w rodzaju studni bez betonowego dna. Nadmiar służyłby do podlewania ogrodu.

Moim zdaniem tylko kręgi a jeśli głębiej jest woda to wręcz szambo bo zbiornik PCV ze względu na wodę z rynien i drenażu musiał by być zbyt głęboko posadowiony tak aby nadmiar nie zalewał fundamentów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...