Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Rekuperacja w domku jednorodzinnym


Recommended Posts

Witajcie, panowie robią mi rekuperacje w domu, o ile 1 etap czyli instalacja w wylewkach poszła raczej bez problemów, tak co do dalszej części tj. montażu instalacji na poddasze (pod jętkami) oraz przejściu między piętrami i podłączenie do reku już nie. Między rozdzielaczami 0P i 1P zastosowali rurę elastyczną w otulinie, zamocowali tak ze następnego dnia leżała na ziemi... oczywiście miała być spiro izolowana i na taką też zostanie wymieniona. Niestety panowie nie stosują nyplów do łączenia rur, i tu moje pytanie, czy łączenie rur tj. wsuwanie jednej w drugą i skręcanie wkrętami jest poprawne? Czy przejście rury przez ścianę wewnątrz budynku z kotłowni do łazienki może być zaizolowane dookoła pianką czy koniecznie musi być na nich wełna? Dali rurę w otworze ale okazało się ze na 2cm wełny miejsca już nie ma i poszła pianka..
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety panowie nie stosują nyplów do łączenia rur, i tu moje pytanie, czy łączenie rur tj. wsuwanie jednej w drugą i skręcanie wkrętami jest poprawne?

 

Wsunęli jedną rurę w drugą? Jak? Standardowo kształtka (np. kolano) pasuje do rury i dla pewności skręca się pchełkami i uszczelnia taśmą zbrojoną.

 

Czy przejście rury przez ścianę wewnątrz budynku z kotłowni do łazienki może być zaizolowane dookoła pianką czy koniecznie musi być na nich wełna? Dali rurę w otworze ale okazało się ze na 2cm wełny miejsca już nie ma i poszła pianka..

 

Rur z ciepłym powietrzem (nawiew i wywiew) nie trzeba izolować w przestrzeni ogrzewanej. Z zimnym (czerpnia i wyrzutnia) trzeba i to znacznie lepiej, niż 2cm, bo będzie się woda skraplała na wychłodzonych elementach czy to instalacji, czy ściany i wcześniej czy później pojawi się grzyb i pleśń. Jak to do czerpni albo wyrzutni - rozkuj otwór. A co do uszczelniania przejścia w kotłowni to sprawdź z kominiarzem, czy się czegoś nie przyczepi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wsunęli jedną rurę w drugą? Jak? Standardowo kształtka (np. kolano) pasuje do rury i dla pewności skręca się pchełkami i uszczelnia taśmą zbrojoną.

 

 

 

Rur z ciepłym powietrzem (nawiew i wywiew) nie trzeba izolować w przestrzeni ogrzewanej. Z zimnym (czerpnia i wyrzutnia) trzeba i to znacznie lepiej, niż 2cm, bo będzie się woda skraplała na wychłodzonych elementach czy to instalacji, czy ściany i wcześniej czy później pojawi się grzyb i pleśń. Jak to do czerpni albo wyrzutni - rozkuj otwór. A co do uszczelniania przejścia w kotłowni to sprawdź z kominiarzem, czy się czegoś nie przyczepi.

 

czerpnia i wyrzutnia izolowana będzie przy wejściu do budynku i przejsciu przez ścianę 4/5cm wełny, i tak do momentu wejścia do kotłowni z garażu oczywiscie, bo idą mi rury przez garaż nim trafią do kotłowni, w ścianie dane jest przejście zaizolowane 2cm wełny. Co do łączenia rur z kolanem to wiem ze tak się robi, ale pytam o łączenie odcinków prostych, powinno się dawać nypel, a nie skręcac ze sobą wsuwane odcinki..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w ścianie dane jest przejście zaizolowane 2cm wełny.

 

To jest całe nic - masz tam powietrze o temperaturze zewnętrznej więc izolacja powinna być znacznie lepsza (trudno, żeby była taka jak izolacja elewacji - ale 2 cm to zdecydowanie za mało). Do tego wełna jest paroprzepuszczalna więc para przez nią przeleci i skropli się na rurze a potem wsiąknie w wełnę która starci i tak nędzne parametry izolacyjne. Powinna być pianka kauczukowa albo zamkniętokomórkowa (z puszki to chyba tylko Polynor jest na rynku). I zdecydowanie grubiej - 5cm dookoła przez ścianę to IMO najmniej. Optimum to z 10cm.

 

Co do łączenia rur z kolanem to wiem ze tak się robi, ale pytam o łączenie odcinków prostych, powinno się dawać nypel, a nie skręcac ze sobą wsuwane odcinki..

 

Możesz wrzucić fotkę? Nie bardzo sobie wyobrażam wciśnięcie sztywnego spiro w drugi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...