Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Sterowanie ogrzewaniem podłogowym bezprzewodowo


Tomasz1259

Recommended Posts

Witam,

Mam pytanie do fachowców odnośnie sterowania ogrzewaniem podłogowym.

Dwa lata temu zakupiłem dom, w którym wykonana jest instalacja ogrzewania podłogowego wraz z piecem gazowym. Wtedy jeszcze nie byliśmy świadomi tego co można zrobić, a czego nie można z samą instalacją, żeby sobie poprawić komfort jej użytkowania. Instalator, który nam zakładał piec też nic nie poradził i tak oto zostaliśmy z podstawową instalacją.

Na ten moment samo sterowanie odbywa się w ten sposób, że piec uruchamia się względem pojedynczego podłączonego bezprzewodowo sterownika. W momencie osiągnięcia zadanej temperatury się wyłącza. Ogrzewanie działa w całym domu.

Nie ma żadnych połączeń kablowych między skrzynkami, gdzie są przepływomierze, ani między piecem.

Teraz po dwóch sezonach grzewczych wiemy, że jest to nieefektowne rozwiązanie. Często bywa tak, że w większych pomieszczeniach gdzie przesiadujemy cały dzień jest cieplej i nie chcemy grzać tego pomieszczenia, a np. w sypialni jest zimno. Piec grzeje mimo to i rezultat jest taki, że mamy w salonie 27 stopni, a w sypialni ledwo 20.

Chcielibyśmy zainstalować sterowanie, które uruchamia się tylko w poszczególnych pomieszczeniach (gdzie są zainstalowane czujniki temperatur). Żeby piec grzał tylko te pętle, które trzeba, a nie wszystko albo nic.

Było u nas już kilku "ekspertów" i albo się nie odzywali po kilku miesiącach, albo twierdzili, że się nie da.

Jeden z nich stwierdził, że musi być połączenie kablem między tymi dwoma skrzynkami i koniec, radiowo można zrobić połączenie między piecem a skrzynką. Ja niestety mam już dom wykończony i nie chcę sobie robić demolki.

Pytanie moje więc jest następujące:

Czy można zrobić taką instalację bezprzewodowo ? Zdaję sobie sprawę, że w samych skrzynkach musi być prąd, (ale to mniejszy problem idzie to pociągnąć). Zdaję sobie też sprawę, że będzie to wyższy koszt. Chcę po prostu wiedzieć czy jest to wykonalne ,bo od pół roku nie potrafię znaleźć nikogo, kto umiałby to zrobić albo nikt nie może się jasno określić.

Z góry przepraszam za pewne wyrażenia, nie jestem znawcą hydrauliki, mam nadzieję, że wytłumaczyłem o co mi chodzi w takim stopniu, że jest to zrozumiałe.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
Oprócz regulacji na rotametrach można zastosować siłowniki do wl/wyl danej pętli. Można to zrobić bezprzewodowo, nie widzę żadnego problemu. Czujniki temp na bluetooth, a przekaźnik do pieca i przekaźniki do siłowników na WiFi. Koszt samego sprzętu to max 1000 zł. Oczywiście piszę o wirtualnych termostatch, można zastosować panel HMI (np. Sonoff NSpanel), ale to już trochę wyższy koszt. Jak coś to PW lub pisz na [email protected].
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oprócz regulacji na rotametrach można zastosować siłowniki do wl/wyl danej pętli.

 

Podłogówka ma tak opóźnioną reakcję, że nie ma to sensu. Do tego zamknięcie jednej pętli rozstraja resztę systemu grzewczego. Dlatego IMO jedyne słuszne rozwiązanie jest takie, jak w #2 i #3.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...

Dziękuję wszystkim za pomoc.

Czyli montaż sterownika bezprzewodowego był błędem, będę go demontował. Tak jak pisał Konsultant: najpierw dążyć do bilansu hydraulicznego poprzez regulację rotametrów.

Uruchomiłem wczoraj piec i wstępnie wyregulowałem rotametry, będzie to bazą do dalszych testów:

- parter:

Wiatrołap: 0,5

Łazienka: 1,0

Salon: 1,0

Salon: 1,0

Kuchnia: 1,0

- piętro:

Sypialnia: 1,0

Prawy pokój: 1,0

Lewy pokój: 1,0

Łazienka: 0,5

Grzejnik: 0,5

 

Cokolwiek bym robił lepiej wstępnie tego nie idzie wyregulować. Robiłem test poprzez zamknięcie wszystkim obiegów i pozostawienie jednego otwartego. Na mniejszych typu Łazienka czy Wiatrołap maks co było osiągalne (w skali 1-5) to 4l/min. Na większych jak Salon czy Kuchnia max 3 l/min. Układ jest odpowietrzony, trzyma ładnie ciśnienie.

 

Jeśli wracam do podstawowego systemu ogrzewania czyli piec + regulacja przepływów to jak nim sterować? Lepiej żeby cały czas pracował na niskiej temp tj. Zbliżonej do docelowej (np. Docelowa w pomieszczeniu 21C to zaczynam od 24-25 i zwiekszam w razie większych mrozów)? Czy może na większych temperaturach, ale chwilowo. Tak właśnie pracował piec do tej pory. W zimie ustawione było przykładowo 35C i on sobie przez chwilkę grzał na takiej wysokiej temp. Jak sterownik uzyskał temp to się wyłączał.

 

Dziękuję za pomoc z góry

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli wracam do podstawowego systemu ogrzewania czyli piec + regulacja przepływów to jak nim sterować?

 

Krzywą grzewczą. Czyli tz zależna od temperatury na zewnątrz. Automatyka kotła decyduje, ile kW mocy trzeba wyprodukować (zależnie od temperatury na zewnątrz) a na rotametrach dzielisz tę moc, żeby odpowiednio rozbić na pomieszczenia. Wysokość i kąt nachylenia krzywej zależy od konkretnego domu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...