Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Nagrzewnica wstępna - czy konieczna?


Recommended Posts

To nie takie proste.

Jak wymiennik nie ma odzysku wilgoci, to praktycznie cały sezon grzewczy skrapla się w nim woda i przy małych przepływach zalega w wymienniku pogarszając jego sprawność. Wtedy wystarczy niewielki mróz za oknem, żeby w którymś miejscu wymiennika zaczęła ta woda zamarzać jeszcze bardziej blokując wywiew, pogarszając sprawność i tak spirala się nakręci. To jeden z powodów dlaczego nie warto brać przewymiarowanego rekuperatora zwłaszcza bez odzysku wilgoci.

 

Jak rekuperator chodzi na dosyć wysokich obrotach - to wydmuchuje tę wodę i sprawność ma przyzwoitą. Ale w największe mrozy gdy temperatura wyrzutni spadnie znacząco poniżej zera też może zamarznąć (choć automatyka zmniejszająca albo i zatrzymująca nawiew podnosi temperaturę wyrzutni i powinna sobie z tym poradzić - zależy jak sprytnie działa).

 

Przy ERV skraplanie praktycznie nie występuje - więc problem może się pojawić dopiero w największe mrozy i to przy za mało agresywnej automatyce albo przy zamarzającej wyrzutni (na styku ze światem zewnętrznym też może urosnąć czapa lodowa i przytkać wyrzutnię).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli obliczone przepływy nawiew/wywiew to 400m^3 to nie ma co brać rekuperatora z większą wartością? Proponowany w projekcie to 550m^3

 

Nie ma sensu przepłacać za zapas mocy (chyba, że regularnie robisz imprezy na wiele osób).

I wybieraj ERV z wentylatorami EC.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nawilżacz w nabyciu droższy, użytkowanie wielokrotnie droższe a zdrowie bezcenne.

Pomijając na te chwilę koszty to nie lepiej zamontować nawilżacz kanałowy na nawiewie? Przynajmniej będzie możliwość kontrolowania wilgotności, bo gdy taw domy będzie wysoka to wymiennik entalpiczy będzie dużo odzyskiwał. A w przypadku nawilżacza kanałowego będzie możliwość wyłączenia nawilżania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomijając na te chwilę koszty to nie lepiej zamontować nawilżacz kanałowy na nawiewie?

 

Na pewno chcesz pominąć koszty?

https://ecofan.com.pl/nawilzacz-higroplus-250-w-z-nagrzewnica-wodna-p-3319.html. Wystarczy Ci to maleństwo 250m3/h? Bo ceny 500 nie mogę teraz namierzyć.

Do tego policz, ile kWh trzeba będzie sezon w sezon dostarczyć do nawilżacza.

 

Ale dobra, pomińmy. Serwis tego, pilnowanie, żeby życie się nie pojawiło - to nie tylko pieniądze. Do tego nie osuszy (a ERV działa w dwie strony zarówno do ciepła, jak i wilgoci). Jak masz wysoką wilgotność bezwzględną na zewnątrz to ERV niewiele (albo i nic) nie odzyska nawet, jak będziesz miał wewnątrz większą. A jak będziesz miał wewnątrz niższą wilgotność BEZWZGLĘDNĄ niż na zewnątrz, to ERV zadziała jak z ciepłem - "odzyska" wilgotność z czerpni na wyrzutnię, więc wspomoże osuszanie klimą.

Kolejna rzecz - skropliny w wymienniku bez ERV - klik

 

Chcesz mieć możliwość kontroli wilgotności - to klima i nawilżacz (jak naprawdę przeszkadza Ci kilka czy kilkanaście dni w roku z wilgotnością odrobinę poniżej 40% że wydasz na to ze 30K jednorazowo, bo oprócz urządzenia trzeba skomplikować system i potem to serwisować). ERV tak czy inaczej IMO must have. Weź przykład z Owczara, który nawet posiadając Higroplus+ 500 i tak zmienił wymiennik na ERV (ja wymieniłem rekuperator nie posiadając nawilżacza, więc zaoszczędziłem na kupnie nawilżacza). Ucz się na błędach (czy jak kto woli doświadczeniach) innych.

Edytowane przez Kaizen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pewno chcesz pominąć koszty?

https://ecofan.com.pl/nawilzacz-higroplus-250-w-z-nagrzewnica-wodna-p-3319.html. Wystarczy Ci to maleństwo 250m3/h? Bo ceny 500 nie mogę teraz namierzyć.

Do tego policz, ile kWh trzeba będzie sezon w sezon dostarczyć do nawilżacza

Z tą cena to chyba przesada: tu jest coś znacznie tańszego, chociaż i tak kosztowne

https://allegro.pl/oferta/nawilzacz-powietrza-wanas-umecto-600-uni-uniwersal-12064953362

 

A czy jeśli entalpiczny odzyskuje wilgoć to też chyba jest szansa na pojawienie się życia w kanałach wentylacyjnych? Jak to jest właśnie, bo entalpiczny z teoretycznie brudnego powietrza odzyskuje wilgoć i przekazuje ją w powrotem, a nawilżacz nawilża czyste powietrze na nawiewie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tą cena to chyba przesada: tu jest coś znacznie tańszego, chociaż i tak kosztowne

https://allegro.pl/oferta/nawilzacz-powietrza-wanas-umecto-600-uni-uniwersal-12064953362

 

To zabawka:

Maksymalne zużycie wody l/h 1,3

To z DTRki.

 

Jak masz na zewnątrz -15*@90% to pary wodnej masz 1,45g/m3

40%@22* to 7,75g/m3

Różnica to 6,3g/m3

Przy 250m3/h w ciągu godziny trzeba dostarczyć 250*6,3 - 1 575g. Przypominam - ledwo 250m3/h (a ma niby te 1,3l pasować do 600m3/h), tylko 40% i tylko -15@90%.

 

A jeszcze nie całość tej wody zostaje odparowana - bo podają, że część trafia do kanalizacji.

 

Przykładowe pomiary parametrów Dla 130 m3/h

[...]

Temperatura przed nawilżaczem °C 17,5

[...]

Temperatura za nawilżaczem °C 15,1- 15,2

 

Czyli znacząco schładza powietrze (pomimo nagrzewnicy) = pogarsza komfort i cały układ ma tragiczną sprawność energetyczną w porównaniu z ERV..

 

Sterowanie? Znikome - i wymaga konkretnych rekuperatorów.

 

Do tego dodaj pobór mocy nagrzewnicy elektrycznej - 1kW.

 

A na deser - woda bez osmozy? Bez lampy UV? Jak tam ma się życie nie pojawić?

 

A czy jeśli entalpiczny odzyskuje wilgoć to też chyba jest szansa na pojawienie się życia w kanałach wentylacyjnych?

 

Nie następuje skraplanie - odzyskiwana jest para wodna. I tylko para.

 

Jak to jest właśnie, bo entalpiczny z teoretycznie brudnego powietrza odzyskuje wilgoć i przekazuje ją w powrotem, a nawilżacz nawilża czyste powietrze na nawiewie.

 

W wentylacji "czyste" i "brudne" to określenia umowne. "Brudne" zawiera więcej CO2 i wilgoci. PMów zazwyczaj ma mniej, niż zewnętrzne. A że filtry zazwyczaj te same, to i na wymienniku nie może być odwrotnie. Wymiennik zaś nie przepuszcza między strumieniem wywiewanym a nawiewanym nic poza ciepłem i wilgocią. To przewaga ERV nad obrotowym.

Edytowane przez Kaizen
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedy planowałem wentylację wymienniki erv polimerowe nie były powszechne.

Celulozowy nie wchodził w grę.

O ile sam nawilżacz działa bezobsługowo - filtr RO, lampa UV, ustawiasz i działa, o tyle wymiennik zalewał się wodą - Kaizen podał link. Różne algorytmy do przedmuchiwania to był półśrodek. Realnie patrząc na wyniki zużycia energii na CWU - wymiana na ERV pozwoliła na niższą wymianę bez zalegania wody, a koszty nawilżania zmalały o 500kWh przy COP 3 - nagrzewnica wodna z pompy ciepła. nawilżacz zimą nadal działa, ale ma 80% pracy do wykonania.

Także ERV i EC must have :)

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Panowie! Dlatego tu napisałem, żeby przeczytać zdania praktyków, a nie tylko teoretyków monterów. Miałem okazję kupić bardzo tanio niemalże nowego Ventsa z wymiennikiem przeciwprądowym, jednak mi trzeba 400m3, a Vents miał chyba max. 690.

Chyba pozostaje szukać ERV. Macie jakąś propozycję? Ograniczaniem jest to, że musi być pionowy albo sufitowy.

Edytowane przez konrad_gom
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli będzie miał wymiennik ERV to może być i za duży. W moim domu mam 600V od ThesslaGreen do powierzchni wentylowanej 160m2.

Działa na 90m3, a gdy trzeba dmucha ponad 600m3. Zużycie energii minimalne.

 

Można też czasem wymienić sam wymiennik, jak u mnie.

https://forum.muratordom.pl/showthread.php?374422-Rekuperacja-zu%C5%BCycie-energii

Edytowane przez Owczar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...
To nie takie proste.

Przy ERV skraplanie praktycznie nie występuje - więc problem może się pojawić dopiero w największe mrozy i to przy za mało agresywnej automatyce albo przy zamarzającej wyrzutni (na styku ze światem zewnętrznym też może urosnąć czapa lodowa i przytkać wyrzutnię).

 

Bazując na tym to serio nie potrzeba nagrzewnicy wstępnej przy ERV? poza skrajnymi przypadkami, które przytoczyłeś.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poniżej -6 będzie konieczna.

 

Nie jest.

Do -15 sobie radził bez problemu. Dopiero poniżej przydałaby się (jak dotąd jedyna taka sytuacja odkąd mam Izzi. Po tym wydarzeniu został mi wymieniony sterownik, na bardziej agresywnie odmrażający wywiewem - ale nie miałem jeszcze okazji przetestować, czy lepiej sobie radzi w takie mrozy.

 

attachment.php?attachmentid=461723

ProblemIZZI.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...